Ata yemeği geleneği devam etti

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sabahı Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) gelenek haline gelen ata yemeği düzenlendi.

Ata yemeği geleneği devam etti

Haber: Ceylan BEYKOZ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sabahı Atatürkçü Düşünce Derneği gelenek haline getirdikleri ata yemeğini Bi - Tur Restorant'da düzenlendi. Mustafa Kemal Atatürk’ün en sevdiği yemek olan kuru fasulyenin ikram edildiği Ata Yemeği’ne derneğin üyelerinin yanı sıra Vali yardımcıları Mustafa kemal Keskin ve Ömer Eru, Milletvekili Tanju Özcan ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri de katıldı.

Programda söz alan ADD Bolu Şube Başkanı Elfaz Temiz şöyle konuştu:

“ONUN HEYKELLERİNİ YAKABİLİRLER AMA FİKİRLERİNİ YOK EDEMEZLER”

“Cumhuriyetimizin ulusumuza kazandırdığı o yüce değerlerine ve de aynı zamanda Atatürk ilke ve devrimlerine hepinizin bildiği gibi son yıllarda saldırı üstüne saldırıda bulunarak onları tek tek yıkmaya, yok etmeye uğraşıyorlar. Bayrağımızı gönderden indiriyorlar.

Atatürk'ün büstlerini kırıp heykellerine benzin döküp yakıyorlar. Ama devletin görevlileri de maalesef sadece seyrediyorlar. Unutmasınlar ki onun büstlerini kırabilirler, onun heykellerini yakabilirler, ona hakaretler de edebilirler. Ama onun fikirlerini, onun devrimlerini ve onun ulusunu asla yok edemezler ve edemeyeceklerdir.

Eserlerini ve Devrimlerini emanet ettiği Türk Gençliği her zamankinden daha uyanık ve daha bilinçli bir şekilde teyakkuz durumundadır. Hedef gösterdiği Muassır Medeniyetler seviyesinden uzaklaşıp, çağdaşlığı gericiliğe tercih edenlere yeri ve zamanı geldiğinde halkımız asla itibar etmeyip gerekli cevabı verecektir. Atatürk'ün Koyduğu ‘Yurtta Barış Cihanda Barış’ ilkesinden uzaklaşanlar, ülkemizi dış politikada bütün komşularımızla sorunlu ve itibarsız hale getirmişlerdir.

Ayrıca ülke içerisinde de toplumu kutuplaştırarak huzursuz hale getirmişlerdir. Durup dururken hiçbir sorunumuz yokken ülkemizi adım adım orta doğunun karanlık bataklığına sürüklemeye başlamışlardır. Bu büyük Millet yeri ve zamanı geldiğinde hiçbir emperyalist gücün oyuncağı olmadan bu badireleri de atlatarak Atasına ve onun kurduğu Cumhuriyete her zamankinden daha fazla sahip çıkacağına yürekten inanıyorum” Atatürk’ün dahili ve harici düşmanlardan yıllar önce bahsettiğini söyleyen Özcan, “Türkiye Cumhuriyeti’nin ileri bir noktaya gitmemesi için önünü kapatanları dışarıda biliyoruz. Onların bir de yerli işbirlikçileri, ‘acaba Atatürk ne demek istemişti’ derdim ben çocukken. Şimdi görüyorum ne demek istediğini. İşte yerli işbirlikçiler şu anda ülkeyi yöneten insanlar” diyerek hükümeti işaret etti. Özcan şöyle konuştu:

DAHİLİ VE HARİCİ DÜŞMANLAR…

“Son birkaç yıldır özellikle tesadüf müdür özellikle mi yapılıyor bilemiyorum. Özellikle bu terör olaylarından dolayı cumhuriyet bayramlarını hep buruk kutlamaya başladık. Hükümetin uygulamaları da buna eklendi. Halkın bayramını halka yasaklama uygulamaları teröristlerin her nedense 29 Ekim’e doğru faaliyetlerinin arttırılması bizim son birkaç bayramı maalesef buruk geçirmemize sebebiyet veriyordu. Bu yıl yine aynı şeyler oldu. Bir ek olarak dün akşam maalesef üzüntülü bir haber aldık. Karaman’da 18 maden işçimiz şu anda toprak altında. Maalesef her geçen dakika ümitlerimiz

tükeniyor. O anlamda yine bir buruk bayram kutlamasındayız. Dernek başkanımız ifade etti. Gerçekten ülkemiz sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Cumhuriyetimiz bir asrı tamamlayacak nerdeyse ama şu cumhuriyetten rövanş almak isteyen içerdeki ve dışarıdaki düşmanlarımız bir türlü mücadeleyi bırakmıyor. 9 yıl sonra 100. yılımızı kutlayacağız. Her türlü engellemeye rağmen. İşte bu cumhuriyeti kuran ve Türk milletine armağan eden, dünyanın en büyük devrimcisi bana göre Mustafa Kemal Atatürk nutkunda aslında çok şeyi çok yıllar önce söylemiş. Harici düşmanlardan bahsetmiş, dâhili düşmanlardan bahsetmiş, içerideki düşmanlardan işbirlikçilerden bahsetmiş. Her halde hepimiz harici düşmanlarımızı biliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin ileri bir noktaya gitmemesi için önünü kapatanları dışarıda biliyoruz. Onların bir de yerli işbirlikçileri, acaba Atatürk ne demek istemişti derdim ben çocukken. Şimdi görüyorum ne demek istediğini. İşte yerli işbirlikçiler şu anda ülkeyi yöneten insanlar. Ve bu insanlar başkalarının çıkarlarını milletin çıkarlarının üstünde görüyor. Kendilerini iktidara getiren insanlara hizmet etme adına Türk milletinin onurunu, gururunu ayaklar altına aldırıyorlar. Ekonomik değerlerini peşkeş çekiyorlar. Görüyorsunuz doğuda güneydoğuda yaşananları. Teröristler artık şehirlere inmişler dağdan, eşkıya dağdan şehre inmiş, ne yapıyor. Sivil askerlerimizi, sivil silahsız askerlerimiz katlediyor vahşice. Çıkıyor bu ülkenin yetkilileri diyor ki, tetiği çekenleri bulacağız, bir de tetiği çektirenleri de arayacağız. Onu uzaklarda arama. Çünkü sen onla aynı masadasın. Bu tetiği çektirenlerle müzakere içerisindesin. Türk milletinin geleceğini bunlarla pazarlık halinde yürüyorsun. Bir de çıkıyorsun milletin zekâsıyla dalga geçer gibi ne diyorsun tetiği çektireni bulacağım. Tetiği çektiren hemen yanı başında. Ülkenin geleceğini pazarlık konusu yaptığın sürecini birlikte yürüttüğün adam. Daha ne arıyorsun?

Bunlara rağmen Atatürkçü Düşünce Derneğimizin Bolu’da, dışarıdan engellemeleri biliyoruz. İçeriden de bazı arkadaşlarımızın kişisel kapris içerisinde Atatürkçü Düşünce Derneğimize yardımcı olmadıklarını görüyoruz. Arkadaşlarımız gerçekten zor bir misyon üstlendi. Dernek başkanımız ve yöneticiler. Şu dönemde Atatürkçü olmak memlekette neredeyse suç sayılıyor. Ekonomik anlamda zor şartlarda siyasal anlamda zor şartlarda bu gemiyi yüzdürmeye çalışıyorlar. Ne kadar emek verdiklerini görüyorum. Bizlere düşende daha fazla yardımcı olmak olmalı. Ben burada bir çağrıda bulunmak istiyorum. Lütfen bugünden sonra çevremizden bir kişiyi Atatürkçü Düşünce Derneği’ne katalım. Bu büyük aileye birer nefer daha kazandıralım. Özellikle gençlerimizden kadınlarımızdan ben bunu istirham ediyorum. Göreceksiniz daha büyük etkinliklerde buluşacağız. Daha büyük bir aile olduğumuzu göreceğiz. Moralimiz buna göre de yükselecek. Karşımızdaki rakiplerinde sinmesine ve korkmasına sebebiyet verecek. Bunu yapmamız gerekir diye düşünüyorum”

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2016, 14:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128