Ataman; “Yağmaya müsaade etmeyeceğiz”

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Bolu İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Murat Ataman, Torba Yasa’da yapılan bir değişiklikle ormanların, meraların, milli parkların, kıyıların ve tarım alanlarının yapılaşmaya açılabileceğini söyleyerek “Yağmaya müsaade etmeyeceğiz” diye konuştu.

Ataman; “Yağmaya müsaade etmeyeceğiz”
 Haber: Okay ÖZCAN

Ataman, siyasal iktidarın son torba yasalarla kamusal alanlara el koyma ve rant süreçlerinin önündeki son engelleri de kaldırma hazırlığında olduğunu iddia ederek “AKP İktidarının gündeme getirdiği son iki torba yasa imar, yapılaşma, meslek alanları ve çalışma hayatında önemli değişiklikler getiriyor. Toplamda 24 yasada değişiklik öngören taslaklarla ekonomik süreklilik adına öncelikle inşaat sektöründeki düzenlemelerle rant sağlamak isteniyor. Yapı denetimi alanında özel projeler denetim kapsamı dışına çıkarılıyor; yapı denetim kuruluşlarının yapısı değiştirilerek yıkım, riskli yapı tespiti, her türlü proje, yapı denetimi ve hatta işveren adına iş takibi yapabilecek teknik müşavirlik kuruluşlarıyla meslek alanlarında tekelleşme yaratılıyor; mühendislik projeleri olmadan yapı ruhsatı düzenlemesinin önü açılıyor.

‘PARASI OLANA İMAR HAKKI’

Bu torba yasalarla; Doğal ve tarihi sit alanları, ormanlar, meralar, milli parklar, kıyılar tarım alanları yapılaşmaya açılabilecek, Kentlerdeki eğitim ve sağlık alanları, parklar ve hatta mezarlıklar dahi özelleştirilebilecek, İmar hakkı transferi getirilerek vatandaşların tapulu mülklerine para ödenmeden el koyulabilecek. Kısacası, AKP torba yasa ile kentsel rantı tek merkezden yandaşlarına dağıtmak üzere ‘parası olana imar hakkı’ getiriyor” diye konuştu.

TMMOB’nin de iktidarın hedefinden olduğunu ifade eden Ataman, “Önce mali denetim tehdidiyle, sonra miting meydanlarında hedef göstererek, ardından yetkilerini kısıtlayarak TMMOB üzerinde vesayet oluşturmaya çalışan iktidar, istediğine bir türlü ulaşamayınca şimdi yasasını değiştirerek TMMOB’nin örgütlülüğünü dağıtmak, parçalanmış bir yapıyla ülkemizin mühendis ve mimarlarının toplumdan yana gür sesini kesmek istiyor.

‘TMMOB’Yİ DE ENGELLEMEYE ÇALIŞIYORLAR’

AKP, TMMOB'nin örgütlü gücünden ve tarihinden bihaber olduğunu bir kez daha ortaya koymaktadır. TMMOB tarihi bu yasa gibi yıldırma politikalarına karşı, mücadelelerle doludur. TMMOB’nin mücadeleci geleneğini AKP’nin torbasına sığdıramayacaklar. Örgütümüz 2 yıl önce olduğu gibi bu rant yasasını, birlikte mücadele ederek yeniden püskürtecektir” dedi.

Murat Ataman, son olarak şunları söyledi; “Odalarımız ve Birliğimiz TMMOB, 1970’lerden bugünlere dek oluşturduğu demokratik mevzileri koruyacaktır. Toplumsal muhalefet güçleriyle birlikte eşit, özgür, demokratik, halkının refah,  kardeşlik ve barış içinde yaşadığı, gericiliğin dogmatizminin alt edildiği, bilim ve tekniğin aydınlatıcılığındaki yeni bir Türkiye mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir.”

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2015, 18:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner133