Ataman’dan tarihi uyarı!

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Bolu İl temsilciliği yönetim kurulu başkanı O.Murat Ataman“Bolu’da basınçlı boru hatlarında can kaybına yol açabilecek güçlü patlamaların önlenebilmesi için...

Ataman’dan tarihi uyarı!

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Bolu İl temsilciliği yönetim kurulu başkanı O.Murat AtamanBolu’da basınçlı boru hatlarında can kaybına yol açabilecek güçlü patlamaların önlenebilmesi için hiçbir çözüm üretilmemektedir” dedi.

 

 

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Bolu İl temsilciliği yönetim kurulu başkanı O.Murat Ataman Bolu belediyesine daha önce yaptıkları yazılı müracaatlarının dikkate alınmadığına dikkat çekerek; “ 4.10.2012 tarihinde Bolu Belediyesine yazılı müracaat edilerek Gölköy barajından su sağlayan basınçlı boru hattında oluşan patlamaların bir daha meydana gelmemesi için çözüm önerisi getirmek üzere talep ettiğimiz bilgiler tarafımıza sunulmayarak, 11.10.2012 tarihli Bolu Belediyesi yazısının 6.11.2012 tarihinde tarafımıza ulaştırılan kopyasında, detaylı bilgilerin İller Bankasından alınması gerektiği bildirilmiştir. Ayrıca 15.10.2012 tarihinde, aynı sorunun çözüm aşamasında, destek olmak için TMMOB’ye bağlı altı meslek odası tarafından talep edilen ortak çalışma girişimi maalesef cevapsız bırakılarak dikkate alınmamıştır.” Dedi.

 

 

“Yurttaşlarımızın can ve mal güvenliği tehdit altındadır”

 

 

“Can kaybına da yol açabilecek bu tür güçlü patlamaların önlenebilmesi için hiçbir çözüm de üretilmemektedir” diyen Ataman; “Önce İller Bankası hattı kabul edecek sonra Belediye ye devredecek bundan sonra sistem belediyeye ait olacakmış.” türünden bürokratik beklentilerin çözüme herhangi bir katkısı yoktur. Ortada yurttaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehdit eden hatalı bir boru hattı bulunmaktadır. En son gerçekleşen patlama sonucu sahada yapılan incelememizde sözleşmede yer alan DN900 -PN16-SN5000 CTP tipi boruyu döşemek için açılan hendek ve borunun yerleştirilmesi sırasında aşağıda belirtilen kurallara uyulmadığı düşünülmektedir.” Şeklinde konuştu.

 

 

Ataman çözüm önerilerini sıraladı

 

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Bolu İl temsilciliği yönetim kurulu başkanı O.Murat Ataman konuyla ilgili önerilerini ve çözüm yollarını şu şekilde açıkladı;”Can ve mal güvenliği önceliği gözetilerek, bu hattın yerleşim yerlerinin içinden geçen kısmının yüksek basınçtan arındırılması gereklidir. Mevcut boru hattının da kullanılacağı önerimizin en ekonomik değerlendirme olacağı inancındayız. Borudan kendi haline bırakılan suyun ulaştığı yere kadar pompaya gerek yoktur. Mevcut kanalda da su basınçsız olarak arıtma tesisinin altına kadar gelmektedir. Pompanın amacı gitmeyen suyu istenilen yere götürmektir. Suyun en son ulaştığı yere (boru hattı incelendiğinde gölden gelen su mevcut kanal yolundan arıtma tesisine döndüğü yere kadar kendi cazibesi ile gitmektedir). Burada uygun bir yere terfi istasyonu kurularak toplanan su arıtma tesisi havuzlarına pompalanabilir. Böylelikle göl ile yeni kurulacak terfi istasyonu arasındaki su yüksek bir basınçla akmayacağından patlama olasılığı yok olur. Pompalanacak mesafe çok azaldığından buraya yeni bir çelik boru hattı veya düzgün şekilde döşenen yeni bir boru hattı düşünülebilir. Ayrıca daha kısa bir mesafe için pompa kullanılacağından pompa enerji tüketimi de azalarak daha verimli bir sisteme sahip olunacaktır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128