Atatürk Türk rönesansını gerçekleştirdi

Abant İzzet Baysal Üniversitesinde düzenlenen  “Düşünceleriyle Atatürk’ü Anlamak ve Yaşatmak” başlıklı konferans öğrencilerden büyük bir ilgi gördü.   Abant İzzet...

Atatürk Türk rönesansını gerçekleştirdi

Abant İzzet Baysal Üniversitesinde düzenlenen  “Düşünceleriyle Atatürk’ü Anlamak ve Yaşatmak” başlıklı konferans öğrencilerden büyük bir ilgi gördü.

 

Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü sonsuzluğa uğurladığımız günün 74. yıldönümü dolayısıyla, “Düşünceleriyle Atatürk’ü Anlamak ve Yaşatmak” konulu bir seminer düzenlendi. AİBÜ Kültür Merkezi Pembe Salon’da düzenlenen seminere AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun’un yanı sıra üniversitenin akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan seminerde, Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı ile ilgili video gösterisi sunuldu.Video gösterisinin ardından AİBÜ Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Cemal Avcı, “Düşünceleriyle Atatürk’ü Anlamak ve Yaşatmak” konulu bir seminer verdi. Seminere, Atatürk’ün hayatı ve kişilik özellikleri hakkında bilgi vererek başlayan Doç. Dr. Avcı, “Vazgeçmediği alışkanlıklarından biri okumak oldu. Savaş sırasında bile okumayı hiç bırakmadı. En çok kitap hediye edilmesini severdi. Savaş sonrası Çankaya’da 10 bin cildi aşkın bir kitaplık oluşturulmuştu.” diye konuştu. Doç. Dr. Avcı, Atatürk’ün fikir yapısının oluşmasında, 1905-1919 yılları arasında dünyadaki ve Osmanlı Devleti’ndeki siyasi olayların etkisinin büyük olduğuna dikkati çekerek, Mustafa Kemal Atatürk’ün Avrupa’daki fikir akımlarından etkilendiğini, Tevfik Fikret, Namık Kemal gibi Türk yazarlarını okuduğunu da anlattı.Atatürk’ün en karanlık günlerde milli mücadeleyi örgütleyerek ülkeyi 1. Dünya Savaşı’nın galip devletlerinden kurtardığını ve milli sınırlar içinde bir ulus devlet kurduğunu ifade eden Doç. Dr. Avcı, “Zafer sarhoşluğuna kapılmamış, barış masasında ölçülü bir yol izlemiş, tam bağımsızlığa sahip bir devlet ve homojen bir vatan yaratma konusunda titizlikle durmuştur. Savaş sonrası gerçekçi bir bakış açısı ile uzun bir barış sürecinin de kapılarını açmıştır.” diye konuştu.“O sadece vatanı kurtarmadı, yeniden kurulan devletin sonsuza dek yaşaması için gerekli tedbirleri de aldı.” diyen Doç. Dr. Avcı,“Bu tedbirler Atatürk ilke ve inkılâplarıdır. Atatürk, topluma uygarlık seviyesine ulaşmayı amaç göstermiş, bunu bir yaşam davası olarak görmüştür. Çağdaşlaşmanın tek yolu da bilim ve fenni, kültürü rehber edinmektir. Böylece Türk rönesansının da kapılarını ardına kadar açmıştır.”biçiminde konuştu. Seminerin ardından Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun, Doç. Dr. Cemal Avcı’ya çiçek hediye etti.     

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128