ATEŞ’TEN 2014 DEĞERLENDİRMESİ 2015 BEKLENTİSİ

Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Türker Ateş, yeni yıl nedeniyle bir mesaj yayınladı.

 ATEŞ’TEN 2014 DEĞERLENDİRMESİ 2015 BEKLENTİSİ

Başkan Türker Ateş, 2014 yılını da değerlendirdiği mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bolu iş dünyası olarak 2014 yılını geride bırakırken, 11 aylık dönemde Odamıza 269 yeni üye firma katıldığını görüyoruz. Bir önceki yıla kıyasla yeni üye sayımız % 30 oranında arttı. Kapanan üye sayımız da 42 oldu. Bir önceki yıla göre kapanış sayımızda yine % 30 düzeyinde azalma gerçekleşti. 2014 yılı, İlimiz ve Odamız açısından önemli gelişmelerin yaşandığı bir yıl olarak kayıtlara geçti. Oda olarak Doğu Marmara Kalkınma Ajansı desteğiyle yürüttüğümüz Bolu’nun Üretici KOBİ’leri Dışa Açılıyor isimli doğrudan faaliyet desteği projesi ile Bolu’nun dış ticarette mevcut durum ve gelişim analizini gerçekleştirdik. Proje kapsamında, ihraç potansiyeline sahip ürünler üreten üyelerimizin tanıtımlarına katkıda bulunmak amacıyla, firmalarımızın bu ürünlerini bir katalog içinde bir araya getirerek görsel destekli olarak yararlanıcıların kullanımına sunduk. Dış ticaret yapmak isteyen fakat bilgi eksikliğinden dolayı bunu gerçekleştiremeyen üyelerimiz için oldukça yararlı ve pratik bilgiler içeren bir dış ticaret rehberi hazırladık.

 Yine 2014 yılı, reel sektörümüz ve ihracatçılarımız için önem arz eden Gümrük Müdürlüğü’nün İlimizde yeniden kurulabilmesi için yaptığımız girişimlerimizin sonuç verdiği bir yıl oldu. Gümrük ve Ticaret Bakanımızın Odamıza yapmış olduğu ziyaretleri sırasında gerekçeleriyle birlikte aktarmış olduğumuz talebimiz, Bakanımız ve Bakan Yardımcımızın da destekleriyle, Bolu Gümrük Müdürlüğü’nün kuruluşu ile ilgili resmi işlemler tamamlanarak kuruluş kararı yayınlandı. OSB Müdürlüğümüzün de katkısıyla, Gümrük Müdürlüğümüz OSB hizmet binasında faaliyet gösterecek. Gümrük Müdürlüğü’müzün etkin ve verimli biçimde çalışabilmesi için firmalar ve sektör kuruluşları olarak bizler de üzerimize düşenleri yerine getirmeliyiz. Reel sektörümüze bir kez daha hayırlı olmasını diliyorum.

 Turizm sektörümüzde yatırımlar devam ederken, Valiliğimiz ve MARKA işbirliğiyle başlatılan Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi çalışmasının sonuçlandığı müjdesini, geçtiğimiz günlerde Başbakanımızın İlimize yapmış olduğu ziyaret sırasında kendisinden aldık. Bolu’da ilan edilen kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi, bu alan içinde yapılacak olan yatırımlara beşinci bölge teşviklerinden yararlanma olanağı sağladığı için, Bolu’nun ikinci teşvik bölgesinde olduğu düşünülecek olursa oldukça önemli bir avantaj sunuyor. Emeği ve katkısı olan herkese iş dünyamız adına teşekkür ediyorum. Tarım sektörümüzde de kırsal kalkınma yatırımlarını destekleme programı (KKYDP) kapsamından elde ettiğimiz kazanımların arttığını görüyoruz. TKDK desteklerinden yararlanamayan illerden birisi olarak, KKYDP kapsamında daha fazla yatırım konusunda hibe alabilme şansımız olacak. Firmalarımız tarafından programa ciddi anlamda talep olduğunu görüyoruz. Bu da İlimiz adına memnuniyet verici bir gelişmedir.

 Bu yılın belki de en önemli gelişmelerinden birisi, Odamız bünyesinde eşgüdüm sağlamak, kurumlar arası proje bazlı işbirliğinin geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla, Valimiz ve Belediye Başkanımızın da destekleriyle Odamız hizmet binası ilave alanında proje ofisleri oluşturulmasıydı. Doğu Marmara Kalkınma Ajansımızın Bolu Yatırım Destek Ofisi buraya taşınarak çalışmalarına artık burada devam etmeye başladı. Aynı şekilde Belediyemizin proje ekibi de bu alanda çalışmalarına devam ediyor.  Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin Teknoloji Transfer Merkezi de 2015 yılı başında buraya taşınarak üniversite-sanayi işbirliği kapsamında reel sektör ile yakın işbirliği içinde çalışacak.

 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından İlimize yaptırılacak olan 24 derslikli meslek lisesi ve 200 öğrenci kapasiteli öğrenci yurdu ile ilgili olarak da projenin ihalesi TOBB tarafından 2014 yılı içinde yapılarak yüklenici firma belirlendi. Hemen akabinde okulun yapılacağı alana şantiye kuruldu. 365 günlük bir yapım süresinin sonunda okul inşaatı tamamlanacak ve kısmetse okulumuz öğrencilerimizin hizmetine açılacak. 2015 yılında bu konunun da Oda olarak yakından takipçisi olacağız. Başta bu güzide eğitim kurumunu İlimize kazandıracak olan, eğitime her zaman büyük destek veren TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na, TOBB Yönetim Kuruluna, Valiliğimize, Milletvekillerimize, Belediyemize, Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz.

 Üyelerimize yönelik eğitim ve seminer faaliyetlerimiz de 2014 yılı içinde hız kesmeden devam etti. Hijyen Eğitimi Yönetmeliği kapsamında bulunan işyerlerinde çalışan personelin Temmuz ayına kadar almaları gereken hijyen eğitimleri Odamız, Milli Eğitim Müdürlüğü ve MARKA işbirliğiyle gerçekleştirildi. Yaz dönemini yoğun bir eğitim süreciyle geçirdik. 2000 kişiye bu kapsamda eğitim verildi. Diğer taraftan uygulamalı girişimcilik, dış ticaret ve yönetsel konularda da birçok eğitim ve seminer düzenledik. 2015 yılında da bu eğitimlerimiz devam edecek.

 2015 yılı İlimiz iş dünyası açısından hızlı biçimde başlayacak. KKYDP programına sunulacak olan yatırım projelerinin firmalarımız tarafından Ocak ayı içinde tamamlanarak sunulması gerekiyor. Yine MARKA’nın 2015 yılı mali destekleri, 9 Ocak’ta Odamızda düzenlenecek bir tanıtım toplantısıyla kamuoyuna duyurulacak. Oda olarak üyelerimizin bu fon kaynağından yine maksimum düzeyde faydalanabilmesi adına yoğun mesai harcayacağız. Bolu iş dünyasının yasal temsilcisi ve öncü kuruluşu olarak 2015 yılında da üyelerimizin ve İlimizin ekonomik gelişimi sürecine bundan önce olduğu gibi aktif biçimde katılmaya devam edeceğiz.

 Bu düşüncelerle, başta Odamızın değerli üyelerinin, Bolu içinde ve dışında yaşayan tüm Bolulu hemşehrilerimizin ve halkımızın yeni yılını kutlar; 2015 yılının başta sağlık olmak üzere, huzur ve bol kazanç getirmesini dilerim.” Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2015, 18:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128