Ateş’ten kritik tespit!

Bolu’da faaliyet gösteren banka şube müdürleri BTSO başkanı Türker Ateş’e bir ziyaret gerçekleştirerek BTSO’nun çalışmaları hakkında bilgiler aldılar. Ziyaretten büyük bir memnunluk duyduğunu vurgulayan Ateş; “Bir yatırımcı için, yatırım yaptığı yerdeki mevcut işgücü potansiyeli önemli bir belirleyici etkendir. Bugünkü halimiz, Almanya’nın eski görünümünü andırıyor. Dışarıdan göç alır hale gelebiliriz. Bu yalnızca İlimizin değil, çevremizdeki diğer illerin de sorunudur.” Dedi.

Ateş’ten kritik tespit!
 Bolu’da faaliyet gösteren bankaların şube müdürleri Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş’e ve Meclis Başkanı Gökhan Yaman’a bir ziyarette bulundu. ING Bank Bolu Şube Müdürü ve TSO Eski Meclis Üyesi Zeki Peker, Denizbank Bolu Şube Müdürü ve TSO Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Üyesi Nilgün Özerdoğan, Ziraat Bankası Bolu Şube Müdürü Sinan Savaş ve Hürriyet Caddesi Şube Müdürü Saime Çuha, Halk Bankası Bolu Şube Müdürü Özgür Özcan, Vakıfbank Bolu Şube Müdürü Sefer Bilgi, Şekerbank Bolu Şube Müdürü Doğan Bayraktar, İş Bankası Meydan Şube Müdürü Ersin Kayalı, Finansbank Bolu Şube Müdürü Fatih Düzyol, Garanti Bankası Bolu Şube Müdürü Önder Faruk Tomurcuk ve Çarşı Şube Müdürü Halil Yaman, Yapı ve Kredi Bankası Bolu Şube Müdürü İsmail Arıcı ve Akbank Bolu Şube Müdürü Sebahattin Belik’in katıldıkları ziyarette Oda Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilen Türker Ateş’e ve Meclis Başkanlığına seçilen Gökhan Yaman’a başarılar dilendi.Banka şube müdürlerini kabul salonunda konuk eden Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Türker Ateş, ziyaretlerinden ve başarı dileklerinden dolayı şube müdürlerine teşekkür etti. Banka şubelerinin iş dünyasının en önemli partneri olduğunu kaydeden Ateş, her bir şubenin aynı zamanda Oda üyesi olduğunu belirterek kendilerini konuk etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İlin sosyo-ekonomik gelişmişlik durumu, son çeyrek itibariyle Bolu’nun kredi-mevduat haritası, sektörlerin mevcut görünümü ve İlin ekonomi gündemindeki diğer konuların ele alındığı ziyarette Başkan Türker Ateş önemli tespitlerde bulundu. Bolu’nun Türkiye genelindeki kredi kullanım rakamında 45. sırada yer almasına karşılık, turizm kredilerinde 13. sırada bulunduğunu ve sektörde yatırım yönünden önemli bir ivme kaydedildiğini ifade eden Ateş, “Bu halde 13. sıradayken, demek ki ciddi bir teşvik de alsak, sektörün önü yatırım yönünden son derece açılacak” dedi.

Bolu’nun bir üniversite kenti olduğuna değinen Türker Ateş, bu yıl AİBÜ’ye 5 bin yeni öğrencinin daha katılacağına vurgu yaparak Bolu ekonomisi açısından son derece önemli olan bu kitlenin karşısında İlin mevcut dinamiklerinin iyi sorgulanması gerektiğine dikkatleri çekti. Ateş, bu dönemde üniversiteye hitap eden hizmet sektörü iş kollarında yeni işletmeler açılabileceğini söylerken, konutlarda kira artışları yaşanabileceği uyarısında bulundu.

İldeki istihdam ve işgücü sorununun da masaya yatırıldığı ziyarette, Bolu’nun şu anki durumunu Almanya’nın eski haline benzeten Türker Ateş, “Bizim ekonominin arkasındaki itici gücümüz özel sektördür. Bugün bir başarı varsa, en büyük pay, tüm zorluklara rağmen ayakta kalmaya çalışan, üreten özel sektörümüzündür. Ancak firmalarımız, çok önemli bir sorun ile adeta savaş veriyor. Önde gelen tesislerimizin sahipleri ziyaretimize geliyor. Kendileriyle görüş alışverişinde bulunduğumuzda hepsinin ortak sorununun işgücü temini olduğunu görüyoruz. İşverenler, vasıflı işçiyi bir yana bırakın, düz-vasıfsız işçi bile bulamamaktan yakınır hale geldiler. Çalışanları iş bıraktığı için ya da çalıştıracak işçi bulamadığı için üretim hatları durma noktasına gelen işyerlerimiz var. Organize Sanayi Bölgemize baktığınızda çarşaf çarşaf eleman ilanları asıldığını görüyorsunuz. Merkezde durum böyleyken, ilçelerimizdeki yatırımlara, tesislere çalışan bulmak çok daha güçleşiyor. Bu halde, İlimize yeni sanayi yatırımlarını çekme konusunda sıkıntı yaşamamız olasıdır. Çünkü bir yatırımcı için, yatırım yaptığı yerdeki mevcut işgücü potansiyeli önemli bir belirleyici etkendir. Bugünkü halimiz, Almanya’nın eski görünümünü andırıyor. Dışarıdan göç alır hale gelebiliriz. Bu yalnızca İlimizin değil, çevremizdeki diğer illerin de sorunudur. Şuanda en çok kafa yorduğumuz konuların arasında bu geliyor. Mutlaka çözüme kavuşturulması şart” şeklinde konuştu.


Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2013, 22:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128