Atık sorununu çözmek gerekiyor

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, beyaz et sektörünün Bolu için büyük bir nimet olduğunun altını çizerek, bu nimetin yanında da külfet olarak tabir edilecek büyük oranda bir atık sorunu olduğunu...

Atık sorununu çözmek gerekiyor

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, beyaz et sektörünün Bolu için büyük bir nimet olduğunun altını çizerek, bu nimetin yanında da külfet olarak tabir edilecek büyük oranda bir atık sorunu olduğunu belirtti.

 

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz beyaz et sektörünün geleceğiyle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Yılmaz; ““Beyaz et sektörü ilimizde çok yaygın bir sektör ve bu yaygınlığın yanında önemli bir nimeti bulunmakta. Bu sektör hem ekonomiye katkı açısından hem de istihdam açısından çok önemli bir sektör. Fakat nimetinin yanında da külfet diye tabir ettiğimiz ve şu anda toplantısını yapmakta olduğumuz atıkların duruma bulunmakta. Devlet her zaman bu tür çalıştayları yapıyor ve belki sonunda çok iyi neticelere de varıyor fakat uygulamaya yönelik sonuçlara bir türlü ulaşılamıyor. Beyaz et sektörü Bolu’da çok önemli olduğu için biz bu sektörün festivalini bile yapan ve dolayısıyla beyaz et sektörü ile bütünleşmiş bir iliz.”dedi. Başkan Yılmaz kanatlı hayvan atıklarının çözümü konusunda Belediye olarak birçok çalışmanın içerisine girdiklerini vurgulayarak; “Atıklarla ilgili problemi çözme konusunda belki bakanlık zorlayıcı bazı önlemler alarak, beyaz et sektörünün tamamında bu sorunu çözmeye yönelik bir çalışma başlatabilir. Takriben 9 yıldır Bolu’da Belediye Başkanlığı görevini yürütürken, Bolu’nun en büyük problemi olarak adlandırdığımız bu beyaz et atıkları konusunda da çok yoğun çalışmalar gerçekleştirdik. Bu konuda ise en büyük destek belki de sektördeki üreticilerden geldi. Bunların başında da hindi sektörümüzün belki de Türkiye’de başlangıcını sağlayan Şerafettin Erbayram gelmektedir. Aynı zamanda şu anda Ankara Üniversitesi’ndeki bazı profesör arkadaşlarla beraber bu işi çözmek için çok yoğun çalıştık. Organik gübre elde etme konusunda belki belli bir konuma geldik fakat bunu işletme haline getirebilecek alt yapıyı henüz oluşturamadık. Sonuç olarak bu atıkları yakalım ve bundan da elektrik enerjisi üretelim diye yeni bir çalışma başlattık ve şu anda Çin’deki devlet firması ile Bolu’da bu konu ile ilgili bir sistem kurulması son aşamaya geldi. Fakat bu konuda sosyal ve siyasal birçok sıkıntılar çektik. Ama birisinin risk alması lazımdı ve biz bu riski aldık. Başlangıçta herkesin projeye tamam demesine rağmen bazı kesimlerden sesler yükselmeye başladı ve herkes geri adım attı. Bu sebeple de iş yine bize kaldı ve bizde he türlü riski göze alarak tesisin ruhsatını imzaladık ve belirli bir aşamaya getirdik. İnşallah bir aksilik olmazsa bu yıl içerisinde tesis kurulmaya başlar ve gelecek yıl içerisinde de takriben bizim tavuk atıklarımızın üçte birini yakarak elektrik üretmeye başlayabiliriz. Bu meyanda dünyadaki gelişmeleri takip edip, başta Bolumuz olmak üzere bütün Türkiye’deki bu problemi çözüp neticelendirebilmek en büyük isteğimiz. Bu konuda ise elini taşın altına koyabilecek hem idarecilere hem de siyasetçilere ihtiyacımız var.” şeklinde konuştu.

 

Kalıcı çözüm şart!

 

Başkan Yılmaz başta Bolu’nun ve Türkiye’nin en büyük sorunlarından birisi olan bu sorunun çözülmesi için bir çalışma yapılması gerektiğini vurgulayarak; “Gelecekte Bolumuz turizm ve üniversite kenti olacağı için, biz çevre kirliliği açısından Bolu çanağı içerisinde yeni bir kümes yapılmasını engellemiş durumdayız ve bize göre bu karar çok doğru bir karar. Çünkü kümeslerin hem çalışırken ürettiği kötü bir koku var hem de kümesin üretim döneminden sonra ortaya çıkan gübresinin çevreye oluşturduğu bir sıkıntısı var. Bir de köylülerimizin bilinçsizce tarlalarına attıkları atıklar şehre son derece rahatsızlık veriyor. Bunların tamamını çözebilecek bir çalışmanın yapılmasını ve bunun da kağıt üzerinde kalmamasını sağlayarak kalıcı bir çözüm oluşturulması gerekiyor” dedi.

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128