ATLARLA EŞEKLERLE TERAPİ !

Onur Ustaoğlu'nun Kaleminden Konuşan Yazı...

ATLARLA EŞEKLERLE TERAPİ !


Yazıyı Meryem Coşkunca’nın sesinden dinlemek için videoyu çalıştırın...

 

Hiç bir hayvana sahip olup onun sorumluluğunu alıp ona yem su verip beslediniz mi? sizi bilmem ama ben bu konuda çok şanslıyım sanırım. Çünkü küçüklüğümden beri evde bakımını üstlendiğim hayvanlar oldu hala daha da evde hayvanlarımız var ve onlarla ilgilenmek benim için çok güzel bir uğraş ve beni dinlendiren bir hobi.

Şimdi bazı çocuklara bakıyorum. Gömmüşler bilgisayara kafalarını kaldırmıyorlar. Hayvanları sadece ekrandan tanıyorlar. Hele hele büyük şehirlerde tavuğu, kuzuyu, ineği, eşeği bilmeyen sıpa diye bağırınca “ben masaj yaptırmayacağım diyen” bir nesil geliyor. Böyle anlatınca yüzlerde biraz gülümseme oldu. ancak günümüzde şiddet olaylarının bu kadar artması birazda insanların hayvanlarla uğraşmamasından kaynaklanıyor

Çoğu bilim insanı insanların hayvanlarla uğraşmasını bir çeşit terapi olduğunu ve insanları günlük hayatın sorunlarından dertlerinden bir nebzede olsa uzaklaştırıp mutlu ettiğini söylüyor. Hatta yeni yeni bilim insanları Özel eğitim gerektiren çocukların üstünde hayvanlarla terapi yapmaya başladı ve çalışmalarda oldukça başarılı sonuçlar alındığı görülmeye başlandı.

Şimdi bunları size niye anlattığımı merak ediyorsunuz değil mi? hemen anlatayım Geçtiğimiz günlerde bilgisayarın başında çalışırken önüme bir haber düştü haberi kısaca paylaşmak istiyorum.

‘Antalya Büyükşehir Belediyesi, Özel Büyükşehir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, köpekle terapi ile rehabilitasyon yapılıyor. Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ikinci büyük engelli rehabilitasyon merkezi olan Özel Büyükşehir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, atla terapi ve aquaterapi’den sonra köpekle terapi uygulamasına başladı. Hayvanlarla yapılan terapilerin son derece olumlu etkilerinden sonra büyükşehir belediyesi, serebral palsi, otistik, bedensel engelli hastaları köpekle tedavi ediyor.’

Bu haberi okuduğumda kendi kendime ne güzel işler yapılıyor ve başarılıda olunmuş. Acaba biz bunları Bolu’da uygulanamaz mı? dedim. Düşünsenize her fırsatta “ Yeşil Bolu, tabiatın kalbi Bolu “ diyoruz. Ancak o yeşili ve doğayı bir türlü doğru kullanamıyoruz. Gittikçe de Bolu’nun doğasının ve yeşilin yerini beton binalar almaya başladı. Buda çok üzücü.

Peki, biz her tarafa bina dikeceğimize Bolu’nun doğasından yararlanıp Antalya’daki gibi bir merkez yapamaz mıyız? Özel çocukların hayvanlarla iç içe olduğu bir yer Bolu ya yakışmaz mı? Şimdi bazıları çıkıp “icat çıkarma Onur atlara, eşeklere, köpeklere, kedilere kim bakacak onların masrafı çok olur” deyip bahaneler üretecekler ancak iş öyle değil

Böyle bir merkezi Bolu’ya kazandırırsak, öncelikle İşe ihtiyacı olan engellenenleri bu merkezde çalışmaya teşvik edeceğiz. Doğru tanıtım yaparsak inanın bana bu merkez mali olarak kendi kendini döndürmeye başlar. Yani il dışından da konuklarımız gelir. Böylece hem ihtiyacı olanları hayvanlar ile tedavi ederiz, hem hayvanların karnını doyururuz, hem engel sahibi arkadaşlarımıza iş imkânı sağlarız hem de Bolu’ya il dışından insanların gelmesini sağlarız. E bir projeden bundan fazla ne beklenir ki?

Bakın arkadaşlar 3 gün sonra 3 Aralık dünya engelliler günü o gün konuşanlara iyi bakın her sene aynı şeyleri söylerler ama hiç kimse böyle bir proje sunmaz. Bırakın sunmayı değinmez bile “Engelli annelerine siz “imtihandasınız” derler. Engellilere de “Melek” demeyle yetinirler,” Ne imtihanı, Ne meleği? Bizlerde insanız Annelerimizde sınava falan girmiyor. Yani yetkililer çıkıp böyle diyeceklerine böyle projeler üretmeli.

Ben bir engellenen olarak elinde yetkisi olanlardan bunları duymaktan çok sıkıldım. Artık bu çağda anlattığım gibi projeler görmek istiyorum. Engellenen arkadaşlarımızı evde oturtmaya yönelik politikalar değil, çalışmaya teşvik eden bizlere insan diyen politikalar görmek istiyorum. İnanın bana eğer bu anlattıklarımı yapabilir ve bakış açımızı biraz değiştire bilirsek engellerin birer birer ortadan kalktığını, aslında Engelli denilen varlıkları da bizlerin engelli yaptığını göreceğiz…

Yazan: Onur Ustaoğlu – Seslendiren: Meryem Coşkunca – Bolu Olay Gündem Gazetesi…   

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2018, 00:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128