Avrupa’nın en ucuz 15. ülkesiyiz

Türkiye, 2015 yılı Satınalma Gücü Paritesi sonuçlarına göre gıda ve alkolsüz içeceklerde Avrupa'nın en ucuz 15. ülkesi oldu. Karşılaştırmalarda, 28 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke, İsviçre, İzlanda, Norveç, Türkiye, Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Arnavutluk ve Bosna-Hersek kapsandı.

Avrupa’nın en ucuz 15. ülkesiyiz

HABER: FARUK ÇİDEM

Türkiye için 90 olan fiyat düzeyi endeksi, gıda ve alkolsüz içeceklerin AB ortalamasından %10 daha ucuz olduğunu ve Avrupa'da 100 Euro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin, Türkiye’de 90 Euro ile satın alınabileceğini göstermiştir. Gıda fiyatlarında Avrupa’nın en pahalı ülkesi İsviçre ile en ucuz ülkesi Makedonya arasında yaklaşık 3 kat fark bulunmakta.

Tütün ürünlerinde ucuz, alkollü içeceklerde pahalı ülkeyiz

Tütün ürünlerinde 48 olan fiyat düzeyi endeksi ile AB ortalamasından %52 daha ucuz olan Türkiye, Avrupa’nın en ucuz 6. ülkesi konumunda yer almıştır. Tütün ürünlerinde en ucuz ülke 25 endeks değeri ile Makedonya, en pahalı ülke ise 220 endeks değeri ile Norveç olup, ülkeler arası en yüksek fiyat farklılığı bu grupta gözlendi.

Alkollü içeceklerde ise Türkiye, 190 endeks değeri ile AB ortalamasının üstünde yer alıp en pahalı 3. ülke oldu.

 

Ekmek ve tahıllarda en ucuz 7. ülkeyiz

Ekmek ve tahıllar grubunda yer alan ürünler, Türkiye’de AB ortalamasından %29 daha ucuza alınabilmektedir. Bu grupta en pahalı ülke 162 fiyat düzeyi endeksi ile İsviçre, en ucuz ülke ise 53 endeks değeri ile Romanya oldu. Et, Türkiye’de 78 endeks değeri ile AB ortalamasından %22 daha ucuz. Bu grupta ise en pahalı ülke 254 endeks değeri ile İsviçre, en ucuz ülke ise 52 endeks değeri ile Arnavutluk oldu.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2016, 19:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128