Avukatların yargılanmasına başlanıldı

Haklarında, PETÖ/PDY kapsamında; “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlarından dava açılan biri tutuklu 6’sı tutuksuz 7 avukatın Bolu Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmasına başlandı.

Avukatların yargılanmasına başlanıldı

Haber: Kasım ŞAHİN

Bolu Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY kapsamında; haklarında; “Silahlı terör örgütüne üye olmak” sucularından dava açılan ve ilk sorgulaması sonrası tutuklanan Avukat Özgür Beyarslan ile tutuksuz yargılanan eşi Vildan Beyarslan, Mustafa Özdemir, Nesibe Solak, Ümmi Gülsüm Doğan, Sezai Çavda ile eşi Sezai Beyarslan’ın yargılanmalarına Ağır Ceza Mahkemesinde başlanıldı. Avukatlar sırasıyla şu savunmalarını yaptılar;

ÖZGÜR BEYARSLAN

Ömrümün hiçbir döneminde terör olayları içerisine girmedim. Olmayan bir şeyi ifade etmek çok zor.  10 kişiden 7’si Fetöcüyse 3’ü değilse ben bu 3’ün içerisinde olmam gerekir. Çağ Hukuk Derneğine sosyal etkinlik olması gayesiyle girdim. Beni suçladılar, olmadı eşimi de suçladılar. Eşim kelebekten korkan birisi. Haksız yere tutuklandım. Tahliyemi istiyorum” dedi.

VİLDAN BEYARSLAN

FETÖ/PDY lideri Fethullah Gülen’i kastederek; “Adını bile anmak istemediğim bir soytarı yüzünden ne hallere düştük. Çağ Hukuk Derneğine üye olduğumuzdan dolayı sanık olarak karşınızdayız. Fakat öyle bir gerçek var ki, o dönemin başkanları ve yardımcıları dışarıda rahatça gezebiliyorlar. Biz yargılanıyorsak onların da buruda yargılanması gerekirdi” açıklamasında bulundu.

ÜMMÜ GÜLSÜM DOĞAN

Çağ Hukuk Derneği Bolu’yu sallayan bir dernek değildi. Bolu Barosuna karşı kurulmuş bir dernekte değildi. Sadece sosyal etkinlik olarak kurulan bir dernekti. Buraya üye olduk diye mi yargılanıyoruz. Ak Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü’de bu derneğin bir üyesi. Çocuklarımı üzerinde MEB yazan bir okula gönderdim. Burada benim ve çocuklarımın ne suçu var. Üzerinde MEB yazan ve devlet garantisi altında olan bir okula çocuğumu gönderdim diye silahlı terör örgütü üyesi mi oluyoruz? Adnan Daylan’la bir kere görüşme yapmışım. Ama kendisini ne tanırım, nede bilirim. Görüşme iş hukuku açısından olmuştur. Fetö terör örgütüne üye olmak suçundan yargılanmaktan büyük utanç duyuyorum”

SEZAİ ÇAVDAR

42 yıllık ömrümde siyasi duruşum ve kişiliğim ortadadır. Ak Partide bir çok görevlerde bulundum. Yıllarca Fetö’ye karşı çıktım. Düne kadar ona methiyeler düzenler, şimdi operasyonlar yapma peşinde. Bir dönem ortağım olan Avukat Erol Altıntaş, şu anda kaçak durumda olan işadamı Adnan Daylan’la görüşürdü. Ama, bunu akrabalık derecesinde mi yoksa iş görüşmesi mi bilmiyorum. Ben ortaklıktan ayrıldım. Ortak olmadan önce hakimlik yapardım. Ancak, eşimin başının kapalı olması nedeniyle hem askerlik hem de hakimlik döneminde çok zorluklar çektim. O yüzden hakimlik görevini bırakıp avukatlık yapmaya başladım. Herkes benim Ak Parti sevdalısı birisi olduğumu bilir. Terör örgütü gibi bir çamur içerisine atılmaktan üzüntü duyuyorum.

AYŞEGÜL UÇAR ÇAVDAR

15 Temmuz gecesi İstanbul’da tankların önüne atan ve orada kalp krizi geçirerek şehit olan dayım oğlunun üzüntüsünü yaşıyordum. Çağ Hukuk derneği üyesi ve silahlı terör örgütüne üye olmak suçlamasını polis tarafından gözaltına alındığımda öğrendim ve şok oldum. Başım kapalı olduğu için stajımı bile zor yaptım. Stajımı bir tek Avukat Erol Altıntaş’ın yanında yapabileceğimi öğrendim ve ona gittim. Kendisi beni kabul ettim. Stajımı tamamladıktan sonra avukat olabildim. İbrahim Özçimen’le bir kez görüşme yaptım. O da kızının boşanma davası vardı ve nedenle görüşmede bulundum.

NESİBE SOLAK

Hain terör örgütüyle yaşamım boyunca hiçbir ilişkim olmadı. Bolu Belediyesinde Hukuk İşlerinde çalıştım. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın talebi doğrultusunda, iş akdim fesh edildi. Bende zamanında Avukat Erol Altıntaş’ın bürosunda staj yaptım. Akademisyen olan eşim Ali Osman Solak’ta benim yüzünden KHK ile işine son verildi sonrasında tekrar KHK ile işine geri döndü. Ben Bank Asya’da param olduğu için burada yargılanıyorum. Bolu Belediyesinden de bu yüzden işten çıkartıldım. Ne terörle ne de FETÖ ile bir ilişkim oldu.

MUSTAFA ÖZDEMİR

Ben böyle bir çamurla suçsuz yere karşınızdayım. Bir Anadolu çocuğu olarak karşınızdayım. Tüm terör örgütlerini lanetliyorum. Eşim, annem ve babam rencide oldular. Bu lekenin bir an önce temizlenmesini istiyorum. Hatta şunu da söylemek istiyorum, gözümü kırpmadan şehit olmaya bile hazırım. Şayet ben bir silahlı terör örgütü üyesi olsaydım diğerleri gibi bende kaçardım. Ben terörist olsaydım beni bir daha bulamazdınız bile. Ben hiçbir zaman ekmek yediğim yeri pislemedim. Açıklamasının ardından suçsuz olduğunu gösteren 6 dosyadan oluşan delilleri mahkeme başkanına sundu.

Savcı, tutuklu sanık Avukat Özgür Beyarslan’ın tutukluluk halinin devamına karar verilmesi yönündeki mütalaasının sonrası mahkeme heyeti, bu karara uydu, Beyarslan’ın tutukluluğuna ve duruşmanın 18 Ekim 2018 saat 14.00, ertelenmesine, Bylokc çözümlerinin beklenmesine karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2017, 18:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128