Ayaz; “Suların temizlenmesiyle tarım daha iyi yerlere gelecek”

Mudurnu Ziraat Odası Başkanlığını dört dönemden bu yana yürüten Hilmi Ayaz, oda olarak ilçede yaptıkları çalışmalar hakkında ve ilçe de gerçekleştirilen tarım hakkında bilgiler verdi. Ayaz; “Mudurnu suyunun temizlenmesi ile birlikte Mudurnu'da tarımın daha iyi yerlere gelecek” dedi.

Ayaz; “Suların temizlenmesiyle tarım daha iyi yerlere gelecek”

Haber: SEMİH BAYKAL

Göreve geldiği günden bugüne kadar ilçede yaşayan halkın dertlerine derman olmak için oda üyeleri ile birlikte aralıksız çalışan Mudurnu Ziraat Odası Başkanı Hilmi Ayaz ilk olarak göreve geldikleri zaman ilçede yaptıkları çalışmalar hakkında şunları söyledi; “ Ziraat Odası Başkanı olduğum ilk dönem de göreve gelir gelmez tarım konusunda çiftçilerimize eğitimler verdik. Elimdeki imkanlar doğrultusunda ilçemizde yaşayan vatandaşlarımızın sıra bekleme derdinden kurtardık” diye söyledi. Daha sonra ilçede yapılan tarım faaliyetleri hakkında bilgiler veren Başkan Ayaz; “ Mudurnu coğrafyasının geniş bir coğrafya olduğunu belirten Ayaz, "Mudurnu'da arazilerin %36'sı ekilip biçiliyor, geri kalanı ise ormanlık alan. Burada genellikle kuru tarım yapılır, bir kaç köyde sulu tarım var, onu da vatandaş kendi imkanlarıyla yapıyor. İnsanların geçim kaynağı kü­çükbaş, büyükbaş hayvancılık ve en önemlisi tavukçuluk. Tavukçuluk çok eskiden iyi bir geçim kaynağı idi. Za­manla değişti. Mudurnu tavukçulu­ğun kapanması ile sıkıntılar başladı. Kapasite yükselince imkanı olmayan Mudurnu çiftçisi bunu yapamadı. Şimdiki entegre tesisleri de büyük kapasiteyle çalışmak istiyor" dedi.

“ODAMIZA KAYITLI 3.200 FAAL, 6.000 CİVARINDA DA FAAL OLMAYAN ÇİFTÇİMİZ VAR

Açıklamasının devamında Oda kayıtlı olan çiftçi sayıları hakkında bilgiler veren Ayaz; “ İnsanımız gayet bilgilidir. Mudur­nu'da çeşitli kooperatifler kurulabilir. Odamıza kayıtlı 3.200 faal olan çiftçimiz var. 6.000 civarında da faal olmayan çiftçimiz var. Mudurnu'nun gelişmesi için projelerimiz var. Nasip olursa bunları hayata geçireceğiz. Biliyorsunuz Ziraat Odalarının görevi çiftçileri maddi ve manevi yönden geliştirmektir. Tek başımıza bazı şeyleri yapmamız mümkün değil. Elimiz­den gelen gayreti gösteriyoruz" diye bilgiler verdi.

“TARIM DENİNCE HEPSİ BİLİMSEL ÇALMA GEREKTİRİYOR”

Son olarak tarım denince hep bilimsel bir çalışma gerektirdiğini ifade eden Ayaz; “Tarım denince hepsi bilimsel çalışma gerektiriyor. Ziraat Fakülteleri ile iş birliği yapmak lazım. Alternatif ürünler bulmak lazım. Mudurnu'da değişik sebze ve meyve­ler olmaktadır. Birçok ürünen iklimimizde uygun. Üniversite ile bir proje üretilebilirse belki de Türkiye'ye ör­nek olacak şekilde çalışma yapıla­bilir. En kısa sürede Mudurnu suyu­nun temizlenmesi ve halkın sulu ta­rıma geçmesiyle vatandaşın gelir dü­zeyi yükselecek. Eski alışkanlıkları­mızı bırakarak çağın şartlarına uy­gun çalışmalar yapmamız lazım” diye ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2016, 17:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128