Aydın’dan yeşil ışık

Milliyetçi Hareket Partisi Bolu teşkilatında Kasım ayında yapılacak olan kongre heyecanı başladı. İlk olarak ilçe başkanları için kongre günü belirleyecek olan MHP’de şimdide 2015 yılında yapılacak olan genel seçim heyecanı da yaşanıyor. MHP İl Başkanı Mehmet Aydın, genel seçimlerde milletvekilliği için yeşil ışık yaktı.

 Aydın’dan yeşil ışık

Haber: Kasım ŞAHİN

Bolu’da siyasi partilerde 2015 genel seçimleri telaşı yavaş yavaşa başladı. Ak Partide Hüseyin İka, Yüksel Coşkunyürek, Ömer Sayın, Mehmet Emin Güz, Fehmi Küpçü, Fatih Metin, Abdullah Uzun ve Ali Ercoşkun’un isimleri zikredilmeye başlanırken, MHP’de de bazı isimler ön plana çıkmaya başladı. Kendisiyle birebir yaptığımız görüşmede MHP İl Başkanı Mehmet Aydın, milletvekili seçimleri için  birinci sıradan aday olabileceğini ima ederek resmen adaylık için yeşil ışık yakmış oldu. Başkan Aydın’ın yanı sıra, 2011 seçimlerinde önemli oranda oy patlaması yapan Doktor Murat Yapıcı’nın adı da konuşulmakta. Bu isimler kulislerde konuşulurken, partililerin öncelikle ilçe kongrelerinin tamamlanması gerektiği dile getiriliyor.

Yerel seçimlerde yüzde 10 barajı geçen MHP’de ikinci bir isimde Dr. Murat Yapıcı. Ancak, birinci sıradan Murat Yapıcı’mı yoksa Aydın’ın mı olacağı tam bir belirsizlik gibi görülüyor. Diğer yandan, Bolu’da en çok merak edilende CHP’de kimlerin aday olacağı konusunda farklı isimler gündemde. Gelen bilgilere göre, CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan’ın büyük ihtimalle yine birinci sıradan aday gösterileceği, Bolu olmazsa büyük şehirlerden birinde aday olacağına kesin gözüyle bakılıyor. İkinci sıradan ise Belediye Başkanlığı seçimlerinde Alaaddin Yılmaz’a karşı büyük oy farkıyla kaybeden Mehtap Özcan Mısırlıoğlu’nun adı da geçmeye başladı. Ancak, Mısırlıoğlu’nun yerel seçimlerde manevi olarak yıprandığı bu nedenle teklif gelirse de kabul etmeyeceği yönünde değerlendireceği iddia edildi. CHP’de bir diğer isim de, yaklaşık 20 yıldır CHP’ye maddi manevi destek veren Cahit Çıngı. Bilindiği üzerine, Cahit Çıngı yerel seçimlerde belediye başkanlığına aday olmuş, delege tarafından kabul görmemişti. İş hayatındaki başarıları, parti disiplinine bağlılığı, genel merkez ilişkileri göz ününe alındığında, Cahit Çıngı’nın adının listede olması kaçınılmaz. CHP kulislerinde 10 yıl belediye Başkanlığı yapan Necdet Gören, 1991 seçimlerinde az bir oy farkıyla kaybeden Ahmet Özcan, Baro Başkanı seçilen eski İlçe Başkanlarından Ferit Atalay gibi çok önemli isimlerde konuşulmakta. Şimdi bütün gözler genel merkezlerde ve seçim sisteminin nasıl olacağı yönünde.

Ankara’da bürokrat olarak çalışıp vekilliği düşünenler ve sürpriz isimleri de aralıklarla paylaşmaya devam edeceğiz. 

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2014, 18:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128