Bakan için bakın neler yaptılar

Doğa Koruma ve Milli parklar Genel Müdürlüğü (DKMP)’ye bağlı Bolu Milli Parklar Başmühendisliği ilimize gelen Bakan Eroğlu için on beş gün boyunca hummalı bir çalışma yürüttü.

Bakan için bakın neler yaptılar
Haber: Aysun Beykoz

Bolu DKMP elemanları Abant Gölü Tabiat Parkında çevre düzenlemesi bakım onarım ve iyileştirme çalışmalarına devam ederken, biryandan da Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu için özel bir iskele inşa ettiler. Yeni inşa edilen balık salım iskelesi ve taş onarım işlerini sosyal medya hesabından duyuran Bolu DKMP, “Abant Gölü Tabiat Parkımızda bakım onarım ve yapım çalışmaları tüm hızıyla devam etmekte. Yeni inşa edilen balık salım iskelesi ve taş onarım işleri” diyerek 7 farklı fotoğraf paylaşımı yaptı.

Yılda bir defa gelip göle balık salıvermesi için Abant’ta inşaa edilen “balık salım iskelesi” hakkında Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun ne düşündüğü bilinmiyor. Fakat 2 Nisan 2018 günü yayınladığımız “Abant’ta doğa katliamı başlayacak” başlıklı haber hakkında bakanın açıklama yapmadan Bolu’dan ayrılması akıllarda soru işareti kalmasına neden oldu.

Haberde “ilimizin dünyaca ünlü tabiat alanlarından birisi olan Abant için 2003 yılında devreye sokulan uzun vadeli gelişme planında alınan kararlardan bazılarının plandan çıkarılacağı ve parkta yeni yol çalışmalarının başlatılacağı iddia edildi. Abant Tabiat Parkını Mudurnu ilçesine bağlayacak yeni bir yolun çalışmalarının başlatılması için bizzat Bakan Veysel Eroğlu tarafından talimat verildiği iddia edildi. İddiaya göre Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun, Milli Parklar Genel Müdürlüğüne talimat vererek, Abant çevresinden geçecek olan Abant-Mudurnu bağlantı yolunun yapıla bilmesi için 2003 yılında alınan kararın iptal edilmesini isteği öğrenildi. Bakan Eroğlu’nun, yeni yolun yapılması için Milli Parklar Genel Müdürlüğüne talimat vererek; 2003 yılında uzun devre gelişme planında yer alan, “Abant’ın korunması için tabiat parkı sınırları içerisinde kesinlikle yapı ve yol yapılmaması” ibaresinin kaldırılmasını istediği ve planın değiştirilerek hükmün kaldırılması talimatını verdiği kulaktan kulağa yayılmaya başladı. Şayet bu talimat yerine getirilirse Abant’ta yüz yılın ağaç katliamı gerçekleşecek. Bu iddiaya göre orman arazinin tam ortasından geçecek olan 8 kilometrelik yolun yapımı için 100 bin ağaç kesilecek” ifadelerini kullanmıştık.

Bu iddialar ışığında Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na iddiaların doğru olup olmadığını soruyor ve konuya ilişkin yapacağı açıklamayı bekliyoruz.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2018, 13:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER