Bakın bu kazaların sebebi neymiş

Bolu’da geçtiğimiz gün meydana gelen trafik kazasında 112 Sağlık ekibinin ambulansı ile köy ekmeği taşıyan kamyonetin çarpışması sonrası 6 kişi yaralanmıştı. Bu kaza üzerine Başkan Dr. M. Turhan Sofuoğlu’ndan açıklama geldi.

Bakın bu kazaların sebebi neymiş
 

Özel Haber: Kasım ŞAHİN

Merkezi İzmir’de bulunan Acil Ambulans Hekimleri Derneği Başkanı Dr. M. Turhan Sofuoğlu, son yıllarda artan ambulans kazalarıyla ilgili olarak çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sofuoğlu, geçtiğimiz gün Bolu’da meydana gelen ambulans ile köy ekmeği taşıyan kamyonetin çarpışması sonrası, 2’si hasta ve hasta yakını, 3’i sağlık personeli ve biri kamyonet sürücüsü olmak üzere 6 kişinin yaralanmasının ardından, “Ülkemizde ambulans kaza oranlarının Avrupa'da ki ülkelerden daha fazla olmasının birçok nedeni vardır” diyerek, kaza nedenlerini şöyle sıraladı.

1- Sürücüden kaynaklanan nedenler ( ekip yaklaşımının olmaması, eğitim eksikliği, aşırı hız, dikkatsizlik, yorgunluk, stres, aşırı güven vb.)

2- Araçtan kaynaklanan nedenler ( Aracın yaşı, bakımları ve üretim hataları vb.)

3- Yol durumu ve trafik işaretlerinden kaynaklanan nedenler (Yoldaki yapım kusurları, trafik yoğunluğu, ışıklandırma ve işaretlendirme eksikliği vb.)

4- Diğer araç ve sürücülerden kaynaklanan nedenler ( Yakın takip, yol vermeme, dikkatsizlik, eğitim eksikliği vb.)

5- 112 KKM'den kaynaklanan nedenler ( gereksiz ve sık ambulans görevlendirmeleri, araç hız takibinin yapılmaması, yanlış adres, aşırı baskı vb.)

6- Çevresel etkilerden kaynaklanan nedenler ( Meteoroloji, gece-gündüz, doğal ve insan kaynaklı afetler vb.)

Bunları göz ardı ederek sadece ambulans sürücüsü, araç hızı ve siren-ışık kullanımına endekslenen çözümler ile ambulans kazalarının önlenmesi ve azaltılması mümkün değildir. Toplumsal bir eğitim ve anlayış gereklidir. Ambulans ve diğer geçiş üstünlüğü olan araçlardaki siren ve ışıklı ikaz lambalarının kullanımı ambulansların kaza yapması sağlayan değil önleyen uygulamalardır. Nasıl ve nerede kullanılacağı yasaklamalar ile değil eğitimle öğretilmelidir !

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2018, 15:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner133

banner129