Bakırcılar, plastik ve alüminyuma yenik düştü

Mudurnu ilçesinde bakırcılar, plastik ve alüminyuma yenik düştü.      Mudurnu Bakırcılar Çarşısı'nda iş yeri bulunan 67 yaşındaki bakırcı Mehmet Arıbakır, babasından devraldığı bakırcılık...

Bakırcılar, plastik ve alüminyuma yenik düştü

Mudurnu ilçesinde bakırcılar, plastik ve alüminyuma yenik düştü. 
     Mudurnu Bakırcılar Çarşısı'nda iş yeri bulunan 67 yaşındaki bakırcı Mehmet Arıbakır, babasından devraldığı bakırcılık mesleğinin son dönemlerini yaşadığını söyledi.Arıbakır, bakırcılık mesleğine babasıyla başladığını ifade ederek, ''12 yaşında ilkokulu bitirdikten sonra dükkanda çalışmaya başladım. İşe ilk başladığım günlerde temizlik işlerine, getir ve götür işlerine bakıyorduk. O zamanlarda bizim iş yerinde banyo kazanı imal ederdik. İş yerinde benimle birlikte 7 çırak çalışıyordu. Ayrıca kalfalar da vardı'' diye konuştu. 
Eskiden işlerin çok iyi olduğunu kaydeden Arıbakır, ''Biz eskiden haftada 35 ibrik yapardık. O zamanlar meşhurdu. Bizim burada hediyelik eşyaya dürü deniyor. Eskiden aileler düğünlere giderken dürü götürürdü ve bunların başında da bakırdan ibrik gelmekteydi. Şimdi böyle adetler yaşanmıyor. Bizde yaptığımız ibrikleri keserek başka ürünler yapıyoruz'' şeklinde konuştu. Arıbakır, alüminyum ve plastik kapların bakırcılığı bitirdiğini, para kazanamaz duruma geldiklerini belirtti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128