BALIKESİR MEDYASI GÖZÜNDEN “YUSUF CENGİZ”

Geçtiğimiz hafta 10. Yıl marşına yasak koyarak Türkiye gündemine oturan Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’e eski görev yaptığı Balıkesir’den de tepkiler geldi. Kendisi hakkında pek de iyi şeyler yazılmayan Cengiz’i daha yakından tanımak için Balıkesir’de görev yaptığı süre içinde hakkında yapılan haberlere göz attık.

BALIKESİR MEDYASI GÖZÜNDEN “YUSUF CENGİZ”

HABER: FARUK ÇİDEM – KASIM ŞAHİN

Bolu il milli eğitim müdürü Yusuf Cengiz’in geçtiğimiz hafta yaptığı yasak çıkışı hem kendisini hem de Bolu’yu Türkiye gündeminde üst sıralara taşıdı. 10. Yıl marşının etkinliklerde ve kendisinin bulunduğu ortamlarda çalınmasına yasak koyan Yusuf Cengiz’e eski görev yaptığı il olan Balıkesir’den de sert tepkiler geldi. Eski müdürlerini hala takip eden Balıkesir medyasının peşinde olduğu ilimizin milli eğitim müdürü Yusuf Cengiz’i daha yakından tanımak için biz de Balıkesir medyasını takibe aldık.

MÜDÜRÜN FETHULLAH’LA BAĞLANTISI NE?

2016 Yılının Mart ayında aktifhaber10.com isimli internet sitesinde Yusuf Cengiz ile çok dikkat çekici bir haber yayınlanmış. İnternet sitesinin yaptığı habere göre Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’in fethullah gülen terör örgütü ile yakın ilişkide olduğu görülüyor.

İlgili haber sitede şu şekilde yayınlanmış;

Yusuf Cengiz tarafından İl milli eğitim müdürlüğü tam anlamıyla paralel yapının çiftliği durumuna getirildi. İl milli eğitim müdür yardımcıları, mülakatla getirilen okul müdürleri, il milli eğitime yapılan görevlendirme öğretmenler nasıl seçildi?

Müdürler imamı olan okul müdüründen talimatlar alan Cengiz, 2015 yılında dahi Fırat kolejinin müdür ve öğrencilerini sürekli ödüllendirerek makamında kabul etti.Yurt dışı gezisinde paralel yapının okulunda Bükreş imamına kendimi Kabe’de hissediyorum diyecek kadar kendinden geçen Cengiz’in Fırat kolejinin anı defterine yazdığı mesajı okuyanların tüylerinin diken diken olmaması imkansız.

Devletin ve milletin temsilcisi olan vali beye paralel yurtları kapatmayı imzalamıyor diye manşetler yaptıran Cengiz‘e  işte sorular :

Paralel yurdun kapanmasını bakanlık derhal uygulayın demesine rağmen neden sene sonuna bıraktın?

Bu yurdun 2 kaçak katı bulunmasına rağmen yıllarca neden göz yumdun?

Biz cevaplayalım: O kaçak katta imama dizayn ettiğiniz gizli toplantı odası mevcut değil mi!

Teftiş kurulu başkanlığın döneminde cemaatin hangi dosyalarını kapattın?

Hangi müfettişleri kullanarak hangi dosyaları istediğin şeklide değiştirttin?

Balıkesir medyasında hakkında paralel yapı ile ilişkili olduğuna dair çeşitli iddialar bulunan ve daha geçen hafta yaptığı usulsüzlükler sebebiyle 5 ay hapis cezasına çarptırılan Yusuf Cengiz için, son yaşananlara ilişkin Balıkesir’de yayın yapan POSTAM gazetesinde şunlar yazıldı:

 “10. Yıl Marşını yasaklamak senin ne haddine Yusuf Cengiz... Balıkesir’de nasıl müdürlük yaptığı, kimleri kayırdığını, ne usulsüzlükler yaptığını herkes biliyor... Daha yeni hapis cezası aldın... Cemaatin okullarında gezerken forsundan yanına yaklaşılmıyordu.... Şimdi paçan tutuşunca birilerine yaranmaya mı çalışıyorsun... Yemezler.... Yakında “PYD” operasyonlarından sende nasibini alırsın... Bizce; kes sesini otur oturduğun yerde....”

BALIKESİR POLİTİKA GAZETESİNDE CENGİZ İLE İLGİLİ YAPILAN HABER

BU MARŞ MÜDÜRÜ NEDEN RAHATSIZ EDİYOR?

Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevinden alınıp Bolu'ya atanan Yusuf Cengiz, eğitim öğretim sezonunun son gününde bir yerlere yaranmak adına 10. Yıl Marşı'na yasak koydu. Okul müdürlerine "10. Yıl Marşı okullarda çalınıp söylenmeyecek" talimatı verdiği öğrenilen Cengiz, gazetecilerin konuyla ilgili sorularına "10. Yıl Marşı mı kaldı, 2023'de 100. Yıl Marşı'nı yazacağız" yanıtını verdi. Cengiz Balıkesir'de görevliyken yargı kararlarını uygulamadığı için eğitim sendikalarının tepkisine neden olmuş ve görevi kötüye kullandığı iddiasıyla hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2016, 19:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128