Banka Kartlarının Keyfi Yerinde

Erol YILDIZ yazdı...

Banka Kartlarının Keyfi Yerinde

Ah bu kredi kartları. İnsanların başına bela. Dar gelirlinin kurtarıcısı gibi gözükse de, aslında başının tam bir belası. Kısıtlı ekonomisi ile çarşı Pazar yapan biri, eğer kartı varsa Aslan kesiliyor. Sanki yaptığı alış verişin bedelini ay sonunda mezardaki dedesi ödeyecek. Nasıl bir teşvik var anlatamam. Banka görevlisinin karşısında neredeyse Koç holdingin üst düzey çalışanı var. Adamın aldığı para asgari. Verilmek istenen kişi sanki Koçun genel koordinatörü.

Kart sahipleri mutsuz olsa da, dikdörtgen olan kredi kartları zevkten dört köşe halde keyifteler. Nasıl olmasın ki. En az ayda bir kere araca alacağın yakıt için müracaat o dört köşe karta. Bakkalı, çakalı, manavı, AVM derken kartın zevki doruğa çıkıyor. Bitmiyor bunlarla peşi sıra gelen ihtiyaçlar elleri cebe yönlendiriyor. Neyse eski alışkanlıklar geride kaldıkça Autletler imdada yetişiyor. Sevinçler kahkahadan çıkıp sırıtma halinde sürüyor. Bunlar kartın günlük harcamaları. Esas göbek havasında sıra. Yıllık rutinler.

Yılın ilk ayı gelip çatıyor. Kartlarda bir sevinç bir sevinç. Ocak ayında motorlu taşıtlar vergisinin ilk taksitleri gelip çatıyor. Ecel geldi Cihane, baş ağrısı bahane. Ödenecek çare yok. Kart yetişiyor imdada. Üç ay taksit. Şunun şurasında ne kaldı. Mart gelip çatıyor. Evin deprem sigortası, normal sigortası derken altı ay taksit sıraya giriyor. Sen karttaki keyfi bir görsen. Bitmedi daha sırada olanlar diziliyor. Aracın muayenesi, aracın zorunlu sigortası, aracın kaskosu, aracın kışlık lastikleri sıraya giriyor. Geldi mi Aralık ayına kadar taksit sırası. Bitmedi. Eğer birde kafana uyup basit de bir yazlık varsa, aynı koşullarda onu da koyun bir yana. Bitmedi daha. Aylık doğalgaz, elektrik, su ve benzeri giderler. Bunlar asgari ücretin üstünde olanlar. Ya garip ne yapsın. Onlar birde kışlık yakacak ve tedavi giderlerini ödüyorlar. Bu kartlara değil çiftetelli, her gün 9/8 roman çalsalar bıkmadan oynar. 

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2016, 17:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128