Barbunya ve kuru fasulyelerin gelişimi memnun etti

Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün “Alternatif Ürün Yetiştiriciliği” kapsamında devam ettirdiği çalışmaları devam ediyor.

Barbunya ve kuru fasulyelerin gelişimi memnun etti
Haber: S. Özge Yücel

Alternatif Ürün Yetiştiriciliği kapsamında Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün deneme çalışmaları devam ediyor. Yapılan değerlendirmeler sonucunda Gina oturak kuru fasulye ve Elinda Barbunya fasulye deneme amaçlı ekimi yapılmış olup ürün gelişimleri memnuniyet verici bulundu. Konu hakkında açıklamada bulunan Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat şu ifadeleri kullandı: “İl Müdürlüğümüz ödenekleri kullanılarak Örencik ve Yazıören Köylerinde yaklaşık 6 dekar alanda deneme amaçlı ekim gerçekleştirildi. Ekimi yapılan gina oturak ve elinda barbunya fasulyenin gelişimi oldukça iyi durumda. Verilen emeğin karşılığını bulması ve Bolu’muza bir kazanım olması açısından bu sonuçlar memnuniyet verici tabii. Sorumlu ziraat mühendislerimiz gerekli hassasiyeti göstererek ürün her aşamasında takip, tetkik ile gerekli müdahaleleri yapmaktadır.

Çeşitlerimizin hastalıklara karşı toleransı yüksek olup, ikinci ürün olarak ekimi gerçekleştirilmektedir. Burada amaçladığımız patatese alternatif olabilmenin yanında ürün yelpazesini geniş tutarak tek bir ürüne bağımlılığı ortadan kaldırmaktır. Oturak fasulye tercihi ile işgücü gereksiniminin minimumda tutulması amaçlanmış olup elde edilecek verilere göre önümüzdeki yıllarda daha geniş arazilerde ekiminin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Bolu çiftçisi için uygun, getirisi yüksek, pazar ve depolama problemi olmayan ürünler üzerinde yoğunlaşıyoruz. Bakla tutmaya başlayan ürünlerimizin gelişim takibi devam edecek olup tarla günü vb. etkinliklerle tanıtımı da planlarımız arasında bulunmaktadır. İnşallah verim sonuçlarını da hep birlikte göreceğiz. ”

Ayrıca İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılacak duyuruda, “Alternatif ürün yetiştiriciliği kapsamında önceki yıllarda denenmiş ve başarılı sonuç alınmış olan ürünlerin yanında önümüzdeki yıllarda Alternatif Ürün olarak münavebeye girebilecek ürünlerin saha deneme çalışmaları devam etmekte olup her türlü öneri ve deneme vb. için İl/İlçe Müdürlüğü ile irtibat kurabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi, teknik destek, dilek, şikayet, talep ve görüşleriniz için İl/İlçe Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz” denildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2018, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner133

banner129