Baro Başkanı Ferit Atalay’dan 2015 yılı değerlendirmesi

Bolu Baro Başkanı Avukat Ferit Atalay, Bolu Olay Gazetesine 2015 yılında yaşanan hukuksal olayları değerlendirdi.

Baro Başkanı Ferit Atalay’dan 2015 yılı değerlendirmesi

ÖZEL HABER: KASIM ŞAHİN

Bolu Baro Başkanı Bolu Olay Gazetesine yaptığı özel açıklamada 2015 yılında yaşanan hukuk ve adelet sistemini değerlendirdi. Atalay, değerlendirmesinde şunları söyledi; Demokrasi  tanımının içinde en büyük  pay hukuka ait olup demokrasinin olmasa olmazları   HUKUK DEVLETİ VE YARGI  BAĞIMSIZLIĞIDIR.

Özellikle     yönetenlerin hukuka bağlı olmaları, hukuk kurallarının tarafsız, eşit ve objektif olarak  uygulanması, idarenin her türlü işlem ve eyleminin  yargı denetimine tabi olması,  hak arama  özgürlüğünün önündeki engellerin  kaldırılarak, yargının   tarafsız ve hızlı  işlemesi, Adil yargılanma  hakkının  etkin  biçimde kullanılarak yargının yürütmeden ve siyasetten tamamen  arındırılması  Hukuk Devletinin  gerçekleşmesi için  ön önemli adımlardır.

Ülkemizin kamu oyu  tarafından  adı ezberlenen ve siyasal bir niteliğe dönüşen  2015 yılında  Ergenokon, Balyoz   gibi  adlandırılan davalarda  verilen kararların   birer kurmaca olduğunun anlaşılması,   aradan geçen bunca yıla karşın  benzer  yargılamaların sürmesi yürütmenin  elini yargıdan çekmeye niyetli olmadığının    kanıtı olup  sistematik olarak yargıya duyulan güvenin yitimine neden olmaktadır.

Avrupa İnsan Hakları  Sözleşmesi Ve Anayasa Mahkemesinin    kararlarına  karşın Basın Özgürlüğü  ve ifade özgürlüğünün  kolayca  budanarak  ülkemizdeki gazeteci, yazar çizer ve  aydınlara  özel mahkemelerce reva görülen uygulamalar  toplumsal vicdanı yaralamıştır.

Ülkemizde gerek ceza  gerekse hukuk  yargılamaları  sonucu Adliyelerin  iş  yükü olağanüstü   artmış  bulunmaktadır.     Toplumdaki  uzlaşmazlıkların   çoğalması  Arabuluculuk, Uzlaşı ve Hakemlik gibi   adliyelerin yükünü azaltacak kurumların işlerlik kazanmaması  sonucu  yargılama süreci uzun yıllara yayılmıştır. Bu bağlamda 2015 yılının  Adalet açısından  verimli bir yıl olduğu söylenemez.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 19:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
yahya kaptan
yahya kaptan - 5 yıl Önce

adalet önce sizin büronuzdan çıkamıyorki ...

SIRADAKİ HABER

banner128