Barolardan Sonuç Bildirgesi

Karadeniz Baro Başkanları toplantısı, Bolu Barosu Başkanı Av Ferit Atalay’ın ev sahipliğinde hafta sonu ilimizde yapıldı.

Barolardan Sonuç Bildirgesi
20 İl Baro Başkanının katıldığı Baro Başkanları toplantısında, Diyarbakır Barosu Başkanı Sayın Tahir Elçi suikastı sonrası yaşananlar,  dava süreci, Avukatlık Kanunu değişikliği düşünce ve çalışmaları, meslek sorunları ve çözüm yolları, ülkemizin hukuk sorunları tartışıldı. Baro başkanımız toplantıda gündeme ilişkin konuşma gerçekleştirdi.
 
Toplantı sonunda yayınlanan sonuç bildirgesinde Tahir Elçi cinayetine dikkat çekilerek, cezaevinde bulunan gazeteciler durumuna yer verildi.
 
SONUÇ BİLDİRGESİ
Meslektaşımız ve mevkidaşımız Diyarbakır Baro Başkanımız Av.Tahir Elçi’nin  katledilmesinden dolayı büyük üzüntü duymakta, menfur saldırıyı bir kez daha lanetlemekteyiz. Başkanımızın Ailesine ve Diyarbakır Barosuna başsağlığı, kendisine Allahtan rahmet dileriz. Saldırının üzerinden iki hafta geçmesine karşın cinayetle ilgili somut bir sonuca ulaşılamamış olunması da içimizdeki acıyı artırmaktadır. Bu cinayetin diğer benzer cinayetler gibi FAİLİ MEÇHUL de kalmaması için takipçisi olacağımızı bir kez daha ,ifade ediyoruz.
 
TERÖR OLAYLARINA DİKKAT ÇEKİLDİ
Öte yandan, ülkemizde yaşanan terör olaylarının sistematik bir şekilde devam etmesi, Demokrasimiz ve Hukuk Devletine dayalı Devlet yapımız için tehdit olmaya devam etmektedir. Hiçbir sorunun şiddet ve terör ile çözülemediği, hatta derinleştirdiği unutulmamalıdır. Hukuk Devletlerinde hiçbir zümre ve düşünce kendisini terörize bir şekilde ifade edemez, hukuk kurallarına aykırı bir harekette bulunamaz. Bu nedenle özellikle güvenlik güçlerimize yapılan alçakça saldırıları lanetliyor ve kınıyoruz. Terör saldırılarında yaşamını kaybeden güvenlik güçlerimize Allahtan rahmet, kederli Ailelerine başsağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz.
 
GAZETECİLERİN TUTUKLANMASINI DİLE GETİRDİLER
Gazetecilik faaliyeti nedeniyle haklarında yapılan soruşturmalar sonucu, tutuklanan basın emekçilerinin tutuklama gerekçelerinin hukukun temel ilkelerine ve mevcut yasalarımız ile güvence altına alınmış kişi hak ve özgürlükleri ile basın özgürlüğüne aykırı ve haksız olduğunu da vurgulamak isteriz. İfade ve basın özgürlüğünün olmadığı hiçbir ülke demokratik olamaz.
 
KADIN CİNAYETLERİNE VURGU YAPILDI
Kadın cinayetlerinin adeta simgesi haline gelmiş olan ÖZGECAN DAVASINDA sanıklara verilen cezaların kamu vicdanını tatmin etmiş olmasını memnuniyetle karşılıyor,  benzer olaylarda caydırıcı ve emsal olmasını diliyoruz.    
 
RUSYA İLE OLAN İLİŞKİLER VE HUKUKTA KALİTE ARTIŞI BELİRTİLDİ
Rusya ile yaşanmakta olan krizde sadece iş ve eğitim gibi amaçlarla bu ülkede yaşayan vatandaşlarımıza yönelik insan hakları ve hukuka aykırı yapılan muameleleri kınıyor, ilişkilerin bir an önce normale dönmesini diliyoruz.
 
İstinaf Mahkemelerinin kurulmasının doğuracağı yeni sıkıntılar ve Arabuluculuk sisteminden kaynaklanacak sorunlardan dolayı endişe duymaktayız.       
 
Yeni Hükümet’in kurulması ile birlikte yıllardır artan mesleki sorunlarımızın çözüme ulaştırılacağına yönelik yasal çalışmaların biran önce Adalet Bakanlığı, TBB ve Baroların koordinasyonun da  başlatılmasını bekliyoruz.
 
AB ile yapılan müzakere sürecinde öncelikle açılacak olan Adalet ve Hukuk Hizmetleri Başlığında, AB de uygulanan mesleki faaliyet alanlarına ilişkin müktesebatın dikkate alınmasını diliyoruz.
 
Yine bu bağlamda, hukuk eğitiminde kalitenin artırılması amacıyla, Hukuk Fakültelerine girişlerdeki kotanın daha da daraltılmak suretiyle hayata geçirilmesi ve Avukatlık Mesleğine kabul de sınavın getirilmesi gerekliliği yönündeki ısrarcı düşüncemizi tekrarla,
 
Kamuoyu ile paylaşırız. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2015, 10:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER