Başarının ilk şartı iradeli olmaktır

Hazırlayan: Mustafa COP

Başarının ilk şartı iradeli olmaktır

Bu şartların birincisi ve hiç etme ki hayat için her şeyden önce geleni, iradeli olmaktır. Gevşekliğin, uçarılığın, hoppalık, züppeliğin, türlü türlü şekilleri ile adına tembellik dediğimiz sefalet şeytanı ve başarı düşmanının yıldığı biricik silah iradedir. İyilik yolun­da iradeni kullanabiliyorsan, korkma. Arkadaşın kötü­sü semtine uğrayamaz. Karşında boş lafçıların ağzı öt­mez; kötü örnekler zehirli dillerini çıkarıp seninle alay etmez.

Tekrar edeyim ki, insan zekâsı ve bilgisiyle değil, ancak iradesi ile insandır. Zekâ ve bilgi az çok hayvan­da da vardır. Fakat, özellikle, ahlâki anlamda irade canlı organizmalar zincirinin son halkasını oluşturan insana has bir güç ve ayrıcalıktır. İrade; yalnız insanı hayvan­dan değil, hem de insanları birbirinden ayıran ve ara­larında üstünlük ve aşağılık farkları yaratan tek ruhsal kuvvettir. Etrafına bak, gördüğün üstün insanlar bunu hep iradelerinin kuvvetine borçludurlar. Tarihte şerefli yer almış ve ün kazanmış şahsiyetlerin hepsi bunu ira­de silahı ile elde etmişlerdir. Bu bir kuraldır ve istisnası yoktur. Basit zekâlı, az bilgili, hatta bilgisiz insanlardan başarılı olanlar çok görülür. Fakat, zayıf iradeli insan­lardan başarılı olmuş ve yükselmiş tek bir örnek göste­rilemez. Çünkü başarılı olmak ve yükselmek sırf gayre­tin meyvasıdır; gayret ise, iradenin ifadesidir.

Daha iyi düşünürsek, iradeli olmak sadece maddî ve sosyal anlamda bir başarının değil, mutlu olmanın bile temel şartıdır. İnsanların çoğu, bindiği eşeği unu­tup da kayboldu sanarak pazarda eşek arayan Nasret­tin Hoca'ya benzerler. Onlar da, mutluluğun kendi iç­lerinde olduğunu unutarak, onu barlarda, kahveler­de ve eğlencelerde ararlar. Sen bu hataya düşme ve inan ki, başarının sırrı gibi, mutluluk kuşu da kendi içimizde ve içimizin en orjinal ve insanî bir güç kay­nağı olan irademizin altından kafesi içindedir. Mut­luluk; define gibi bir tesadüf kazması darbesiyle bu-lunuveren bir nimet değildir. O ne şanstır, ne miras­tır, ne piyangodur, ne mevkidir ne de servettir. Mut­luluk, gayretle ve irademizin kuvvetiyle ele geçirebile­ceğimiz bir kaledir. Kaynak:Gençlerle Başbaşa(Ali Fuat BAŞGİL)


Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2015, 18:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128