Başbakan DAVUTOĞLU Boluluların Gönlünde Taht Kurdu…

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bolu mitinginde binlerce kişiye seslendi.

 Başbakan DAVUTOĞLU Boluluların Gönlünde Taht Kurdu…

Haber: KASIM ŞAHİN – FARUK ÇİDEM

Önemli mesajlar veren başbakan Ahmet Davutoğlu, Bolu'yu, turizm geliştirme bölgesi ilan ettiklerini, Bolu'nun Türkiye'nin en güzel illeri arasında olduğunu, herkesin Bolu'ya gelip görmesini istedi. Miting öncesi Bolu’da adeta olağan üstü hal ilan edildi. Alana gelenlere Türk Bayrakları ve Ak Parti Flamaları dağıtıldı. Başbakana yakın olmak ve onu yakından görmek isteyen bazı vatandaşlar izdihamdan dolayı sıkışarak fenalık geçirdiler. Emniyet mensupları fenalık geçiren vatandaşlara oturmaları için sandalye vererek su ikram ettiler. Miting alanının haremlik ve selamlık olarak ayrılması ise gözlerden kaçmadı. Belediye meydanının yüksek binalarının çatılarına çok sayıda özel tim yerleştirildi ve özel timler dürbünlerle alanını ve çevriye tararken, polis helikopteri de mitingi havadan takip etti. Fenalaşan hastalar için meydana sahra çadırı kuruldu. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun gelişi sırasında milletvekili aday adayı olan Adalet Karadayı’nın Başbakana sarılmaya çalışması ve yaptıkları ilginç hareketleri büyük dikkat çekti. Basın mensuplarının çantaları ile çantaları didik arandı.

"4'NCÜ MİLLETVEKİLİNİZ BEN OLACAĞIM"

Bolu, 19 Mayıs'ta tarihi bir gün yaşadı... Başbakan Davutoğlu, Bolu siyaset tarihinde eşi görülmemiş bir miting ile Belediye Meydanını dolduran on binlere seslendi. Bolululara, "Bolu, her türlü hizmete layık" diyen Davutoğlu, 7 Haziran'da Bolu'dan 3 milletvekili çıkması halinde kendisinin Bolu'nun 4. milletvekili olacağı sözünü verdi.

Recep Tayyip Erdoğan'ın halkın oyları ile 10 Ağustos 2014'te Cumhurbaşkanlığına seçilmesinden sonra bayrağı devralan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, 19 Mayıs Salı günü Belediye Meydanı'nda düzenlenen tarihi miting ile Bolu'daki seçmenlere hitap etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da Bolu mitingine katıldı.

Düzce mitinginin ardından helikopterle Bolu Atatürk Stadyumu’na inen Davutoğlu, daha sonra mitingin yapılacağı Belediye Meydanı’na geçti. Yoğun güvenlik önlemleri altında miting alanına gelen Davutoğlu, 7 Haziran genel seçimleri öncesi, 47'nci mitingini Bolu siyasi tarihinde eşine rastlanamayacak bir kalabalık ile gerçekleştirdi.

Miting alanına seçim otobüsü ile gelen Davutoğlu, binlerce kişinin miting alanını ve İzzet Baysal Caddesi'ni boydan boya doldurduğu eşi Sare Davutoğlu ile birlikte halkı selamladı.

"ARTIK İKİNCİ YARI BAŞLIYOR"

İl Başkanı Yüksel Coşkunyürek ve Bolu Belediye Başkanı Alaadin Yılmaz'ın yaptığı konuşmaların ardından büyük sevgi gösterileri altında kürsüye çıkan Başbakan Davutoğlu, daha önce 72 olarak planladıkları mitingleri 81'e çıkardıklarını belirterek, "Bütün Türkiye'de al bayrağı, ak bayrağı dalgalandırmaya kararlıyız. Artık ikinci yarı başlıyor" diye konuştu.

"BOLU DAĞI TÜNELİ'Nİ BİTİREN BİZİM AŞKIMIZDI"

"Onlar konuşur, AK Parti yapar" sloganları eşliğindeki konuşmasına Bolu Dağı Tüneli ile başlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu,"Bolu Tüneli'nin projesini 1990'da yaptılar, 1993'te temel attılar. Aradan 4 cumhurbaşkanı, 15 hükümet geçti, Bolu Tüneli yapılamamıştı. Kurucu genel başkanımız, başbakanımız o zaman Recep Tayyip Erdoğan, hükümeti kurana kadar milim mesafe ilerlememiş. Hatta biz iktidara geldiğimizde 'Burayı depo mu yapsak' diye bir takım planlar yapılıyordu. Ama iktidara geldik, Bolu Tüneli'ni açtık. Bolu Dağı'nda tüneli açan makineler değildi, biriken bir takım paralar da değildi. Çünkü bize hazine tamtakır teslim edilmişti. Bolu'yu delen neydi biliyor musunuz? Bizim milletimize olan aşkımız, Bolu Dağı'nı tünelle geçen Ferhat'ın millete aşkıydı. Biz geldik mi millet irade etmişse Bolu Dağı'nı da olabilecek dağları da engelleri de geçeriz ve milletin istediğini yaparız, millet iradesini hakim kılarız" dedi. 

"EĞER İKTİDAR OLAMAZSAK EMANETİ DEVREDERİZ"

Halk kahramanı Köroğlu’ndan örnekler vererek muhalefete eleştirilerde bulunan ve Bolu'dan meydan okuyan Başbakan Davutoğlu, "Bir kez daha bu muhalefet partilerine buradan meydan okuyorum. Biz eğer iktidar olamazsak emaneti devrederiz. Kılıçdaroğlu, Bahçeli, Demirtaş, siz sürekli seçim yenilgileriyle geldiniz; 'Gider misiniz' diye soruyoruz, hemen kıvırtıyorlar. Hiçbirinde Köroğlu ahlakı, yiğitlik, mertlik yok. Çünkü bizim gibi milletle beraber yürümüyorlar. Biliyorlar ki millet onlara hiçbir zaman, hiçbir emanet vermeyecek. Onlara ‘tek başınıza iktidar olacak mısınız, iddianız var mı' diye soruyoruz, hepsi diyorlar ki 'Oylarımızı korusak yeter' Peki bunların hesapları ne? Hesap hepsini bir araya getirip AK Parti'yi durdurabilmek. Üçü birden bir de paralel, 12 yıllık birikimimizi yıkmak istiyorlar ve düşünceleri şu: Dört yanlış bir doğruyu götürür diye düşünüyorlar" dedi.

"BİZ MAZLUMLARI ZALİME TESLİM ETMEYİZ"

Davutoğlu, Muhalefet ve paralel yapıyı "ETP" diye tanımlayarak eleştirilerine şöyle devam etti:

"HDP'ye yapılan saldırılar sonra bir yerden talimat almışlar gibi hepsi AK Parti'ye iftira attı. Bunlar aynı dili konuşuyorlar. Bunlar farklı 3 parti değil, paralel yapı ile birlikte ETP bunlar yani Eski Türkiye Partisi. HDP ve CHP ikisi birden Diyanet'i kaldıracağız diye yazdılar. MHP bu konuda bir şey söylemedi. Kılıçdaroğlu, Türkiye'ye sığınan Suriyelileri ESED'e geri vereceğiz diyor. Biz mazlumları zalime teslim etmeyiz."

"YALANCI DEĞİL Mİ? HER ŞEY YALAN"

Köroğlu'nun "Tüfek icat oldu, mertlik bozuldu" sözünü anımsatan Davutoğlu, "2002'de biz kendi tüfeğimizi bile yapamıyorduk. Kendi tankımızı bırakın yapmayı, başkalarından hibe olarak alıp bir yerlerden tamir ettiriyorduk. Yani namerde muhtaç olmuştuk" diye konuştu.  Meydandakilere "Eğer buraya Bahçeli gelirse kendisine 'sizin döneminizde Türkiye IMF kapısında bekliyor muydu?' diye bir sorun" diyen Davutoğlu, Türkiye'yi IMF'den AK Parti'nin kurtardığını belirtti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na geliri 200 liranın altındaki 17 milyon kişinin nerede yaşadığını soran Davutoğlu, şöyle devam etti: "Yalancı değil mi? Her şey yalan. 'İspat et' diyorum, aynı şeyi tekrar ediyor. Tembel talebeler vardır. Bir şeyi ezberlerler, sen ne sorsan o aynı kağıdı okur, aynı şeyi söyler. Çünkü muhakeme olmadığı için ezberlediği şeyi söyler. Bunların ezberini bozacağız. Kılıçdaroğlu, bir iki cümlede üç yalanı birden söylüyor. '200 liranın altında 17 milyon kişi var' diyor. Gençler burada. Gençlere verdiğimiz burs, kredi 330 lira. 200 lira nerede, bir gence verdiğimiz 330 lira nerede? Bizim eşini kaybetmiş değerli hanımefendilere verdiğimiz sosyal yardım 250 lira. Geçen haftadan itibaren başladık, doğum yapan kadınlarımıza ilk doğumda 300 lira, ikinci doğumda 400 lira, üçüncü doğumda 600 lira veriyoruz. Bakın Kılıçdaroğlu gibi ilerideki bir vadeye atmıyorum. 'Verdik' diyorum, 'veriyoruz' diyorum, 'vereceğiz' diyorum."

"BİZİM ENERJİMİZ MİLLETİMİZDENDİR"

Konuşmasında günde üç miting yaptığını, ardından Ankara'da toplantılar gerçekleştirdiğini ifade eden Başbakan Davutoğlu, "Bazen bedendir yorgunluk hisseder ama saatlerce bizi bekleyen Bolulu hemşerilerimizi görünce tekrar şarj oluyoruz. Bizim dinlenmemiz milletimizledir, bizim enerjimiz milletimizdendir" dedi.

"HERKES GELECEK, BOLU'YU GÖRECEK İNŞALLAH"

Yaklaşık 45 dakika boyunca kürsüden genel siyasetle ilgili önemli mesajlar veren Davutoğlu, konuşmasında son olarak yerel konulara değindi.

Davutoğlu, geçtiğimiz Aralık ayında katıldığı il kongresinde, Bolu'nun Kültür Turizm Bölgesi” ilan edileceğinin müjdesini Bolulularla paylaştığını hatırlatarak, "Bolu'yu Turizm Geliştirme Bölgesi ilan ettik. Bolu dünyanın en güzel dağlarına, yaylalarına göllerine sahip. Herkes gelecek, Bolu'yu görecek inşallah" dedi.

"BOLU KALKINMAYA DEVAM EDECEK"

Yapımı devam eden ve de planlanan projeler hakkında da konuşan, "Bolu kalkınmaya devam edecek" diyen Ahmet Davutoğlu,"Ayrıca, Bolu-Mudurnu yolunu en kısa zamanda tamamlıyoruz.  Otuz üç kilometrelik Bolu Dağı geçişi, ve Nallıhan, Seben, Kıbrıscık yollarını da en kısa zamanda tamamlayacağız. 700 yataklı Karacasu Şehir Hastanesi'ni yapıyoruz. Bolu Güney Çevre Yolu'nun yapımını planlıyoruz. Ayrıca, Bolu'ya içme suyu getirecek Çele Barajı'nı da hiç kimseyi rahatsız etmeden en kısa sürede tamamlayacağız. Bolu'daki sulama barajları, Tekke Barajı ve diğer sulama projelerini hayata geçireceğiz. Göynük Bahçesaray Barajı ve sulaması ile Kıbrıscık Göleti ve sulama projesi yapımına hız vereceğiz. Dört adet Organize Sanayi Bölgesi kuruyoruz. Özellikle Gerede'de derici kardeşlerimize has bir organize sanayi bölgesi için planlama yapıyoruz. İnşallah merkez Adalet Sarayı ve merkezde 3 bin kişilik bir spor salonunu da en kısa zamanda açıyoruz. Bolu, her türlü hizmete layık" diye konuştu.

Miting alanındaki on binlere, 7 Haziran ışığını, Türkiye üzerinden bütün kardeş coğrafyalara yaymaya var mısınız? "Bolu'da 3-0 yapmaya var mıyız?  7 Haziran'a yürümeye var mıyız, yeni bir destan yazmaya var mıyız?  Bolu, üçte üç yapmaya var mıyız?  Var mıyız,  var mıyız, var mıyız..." diye seslenen Davutoğlu, güçlü bir şekilde "Evet" yanıtı aldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ayrıca, Bolu'dan üç milletvekili çıktığı takdirde kendisinin de Bolu'nun 4. milletvekili olacağı sözünü halka verdi. Davutoğlu'nun bu sözleri kalabalığı coşturdu. Başbakan Davutoğlu, konuşmasının ardından milletvekili adayları Ali Ercoşkun, Fehmi Küpçü, Mehmet Emin Güz ve bakanlarla birlikte el ele tutuşarak vatandaşları selamladı. Vatandaşlar ise cep telefonlarının ışıklarını yakarak Başbakan Davutoğlu'na sevgi gösterilerinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2015, 20:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
tirtil
tirtil - 5 yıl Önce

calismalarindan dolayi ak genclige 10 kez tesekur eden ama 10 saat sicakta ayakta bekleyen emniyet teskilatina bir teşekkürü cok gören ak prti yönetimine bir emniyet mensubu olarak 10 kez teşekkürler

SIRADAKİ HABER

banner128