Başbakan Halkına Kulak Vermiyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gezi parkı eylemlerinde eylemcilerin özgürlük istemlerine karşı sert duruşunu devam ettiriyor. Böyle giderse yaşanan olaylarda bir uzlaşı sağlanmayacak ve Türkiye’nin uluslararası alanda prestijinde ciddi kayıplar yaşanacak.

Başbakan Halkına Kulak Vermiyor
 Haber; Duygu Kaya

 

Beyaz Saray, dün Taksim’de gelişen olaylarla ilgili açıklama yaptı. Beyaz Saray sözcüsü Caitlin Hayden, ABD yönetiminin Türkiye’deki olayları kaygıyla izlediğini, barışçıl protestoları da içeren ifade ve toplanma özgürlüğünü desteklemeye devam ettiklerini bildirdi.

Açıklamada, Türkiye’nin uzun süreli huzur ve güvenliğinin ifade, toplanma, örgütlenme gibi temel özgürlüklerin sağlanması ve bağımsız bir medyayla garanti altına alınabileceği kaydedildi. Bir açıklama da BM'den geldi. Genel Sekreter Ban Ki-Moon adına açıklama yapan sözcü Martin Nesirky "BM Genel Sekreteri, farklılıklara diyalog yoluyla yaklaşmanın önemini vurguluyor. Demokratik devletin temel ilkelerinden olan toplanma hakkı ve ifade özgürlüğüne saygı gösterilmeli. Protestolar da barışçıl olmalı." Dedi. Uluslararası basında Gezi Parkı olayları böyle yankı bulurken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geri adım atmayacağını sıklıkla ifade ediyor. Bolu Olay gazetesi olarak Başbakan’ın tutumunu vatandaşlara sorduk.

 

                     ‘’Türkiye’de Demokrasi Eksikliği Var’’

 

İbrahim CantürkEmekli Öğretmen

 

Bu tür eylemler Türkiye’nin geldiği demokratik çıtayı göstermesi açısından önemlidir. O eylemlere katılanların hepsi tahsilli insanlar. Eğer bu insanlar aklıselim ise her şeyi demokrasiyle hallederler. Bakın hukuk var ve anayasa mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı aldı. Sen de eylemci olarak kırmaz dökmezsen poliste müdahale etmez. Gençler demokratik yoldan almalı alacağını. Bizim dışta ve içte düşmanlarımız var. Ben bütün darbeleri görmüş bir insanım. Türkiye dünyanın merkezinde bir ülke. Türkiye’de demokrasi hazımsızlığı olmamalı. Bakın yönetenler kötü olabilir. Fakat bunları ihtilallerle yakıp yıkmak doğru değildir. Tayyip Erdoğan ülkeyi kötü yönetiyor olabilir. Fakat asıp yıkmakla bu iş olmaz. Hadi bu hükümet devrildi. Kimi getirecekler yerine, Alternatifi var mı? Yok. Koalisyon olur mu? Olmaz. O zaman herkes pasif direnişini yapacak hükümeti ikna edecek. İleride seçimler var, tepkilerini sandığa yansıtsınlar. Polise katil diyorlar. O da emir kulu. Polis bütün insanları koruyor sadece hükümeti değil. Türkiye’nin işi zor. Bir İngiliz dışişleri bakanı şöyle demişti Türkiye için: “Türkiye büyüdükçe budanmalı, kurudukça sulanmalı.” Bu söz aklımdan çıkmıyor. Şu an Türkiye’de olan bu. Tayyip Erdoğan biraz büyüdük deyince dış güçler bakın nasıl küçülttüler. Eylem yapılan yerlerdeki esnaf kan ağlıyor. Hürriyet nedir başkasının özgürlüğüne dokunduğun zaman senin özgürlüğünün bitmesidir. Yani şiddetle bu iş olmaz.

 

                     ‘’Başbakan Eylemcilerle Görüşmeliydi’’

Abbas YardımcıEmekli

 

Taksim olaylarında başbakan haklı olamaz. Çünkü halkın olduğu yerde halktır haklı olan. Başbakanın olayları germesi doğru değildir. Başbakan neden gidip konuşmuyor oradaki gençlerle. Anayasa mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı aldığı halde Başbakan ben bildiğimden vazgeçmem diyor. Hukuka saygılıyım diyordu hani. Orada bir saldırı olayı yok. Orada parti yok CHP, MHP, BDP yok. Orada halk var. Biz halkız diyor eylemciler. O zaman halkı gidip dinleyecek Başbakan. Provokatörleri içine almak istemiyor eylemciler. Polis gaz sıkıyor sürekli. İleride göreceğiz neler olacağını. Halka millete yazık olmadan hükümet aklıselim karar vermelidir. Partilerle görüşmeli bir masaya oturmalı. O gençlerde bizim hükümette bizim. Fakat hükümet halkı dinlemek zorunda. Belki oraya gitseydi Başbakan, o gençlerle konuşsaydı puanı artacaktı. Fakat hala birkaç tane çapulcu diyor.

 

“Türkiye’de Gündem Çabuk Değişiyor”

 

Uğur Fidan Şirket Yöneticisi

                        

Benim fikrime göre kim haklı kim haksız bir şey söylemek mümkün değil. Hükümetin dediği olacak gibi görünüyor. Topçu Kışlasına dair birçok proje üretildi. Fakat ne olur bilmiyorum. Almanya’da yaşıyorum ben. Orada da birçok gösteri oldu. Fakat bazen bakıyorsun kimin ne için katıldığı belli değil. Nasıl toparlanır bu olay bilemiyorum. Bu konu baştan sona çok saçma. Nereye varacak onu da bilemiyorum. Hükümetin tutumu komple yanlış. Bütçeye bile zarar verdi. Sıktığı gazların haddi hesabı yok. Sıktığı yer belli, kime sıktığı belli. Fakat protestolarda da amaçlar saptırılıyor. Gündem çok değişiyor. Mantık yok bu olayda.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2013, 19:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124