banner120

Basın İlan Kurumu Hizmete girdi

Yıllardır Bolu’nun ihtiyaç duyduğu kurumlardan biri olan Basın İlan Kurumu Bolu Şubesi törenle hizmete girdi. Açılışa Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Basın İlan Kurumu Bolu Şube Müdürü Ümit Kızıltepe, kurum çalışanları, daire müdürleri, bürokratlar, BGC Başkanı Bülent Velioğlu ve çok sayıda basın mensubu ile gazete sahipleri katıldı.

 Basın İlan Kurumu Hizmete girdi

Haber: Kasım ŞAHİN

 

Basın İlan Kurumu Bolu Müdürlüğünde yapılan açılış töreninde ilk konuşmayı yapan Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Bolu’ya ve Bolu basınına övgüler yağdırarak; “Biz her zaman için sloganımızı tekrarlıyoruz. Yük olmaya değil yük almaya geldik. Bu vesile ile de, gelişen ve değişen Bolu’nun gelişen basınını da geleceğe hazırlamak için BİK olarak omuz vermeye destek olmaya değil. Bolu sıradan bir il değil nüfusuna bakılmamalı, nüfuzu çok büyük her bakanlığın her kurumun ihtiyacı olan birçok şey Bolu’nun içinde mevcut. Bu ihtiyaçlarını buradan karşılamaları mümkün.
Gençlik Spor Genel Müdürlüğü dönemimde de gerek sporcularımız kamp eğitim merkezi olarak kullandıkları ve buradan aldıkları enerji ile dünya rekoru kırdıkları Hamza Yerlikayaların dünya şampiyonu olduğu mekandır burası. O sebeple de takımlarımızın kamp yaptığı mekanlar da fazlasıyla burada, bana göre dünyayı kıskandıracak bir coğrafyası ve güzelliği var. Bu güzellikleri önce Türkiye’ye benimsetmek sonra da dünyaya tanıtmak için çaba gerekiyor. Gerek sayın valimizin ve ekibinin gerekse seçimle gelmiş başkanlarımızın gerekse burada görev yapan bürokratlarımız için ciddi bir çalışma fırsatı var.  Tek başına Valilik binası bile bu ilin ziyaret edilmesi gereken önemli mekanlarından bir tanesi Gölcük’ü ile Abant’ı ile ve daha bir çok güzellikleri ile muhteşem bir coğrafya. BU coğrafyayı işlemek ve yarınlara hazırlamak için valilikte gördüğümüz fotoğrafların çekilebilmesi için güçlü bir basına ihtiyacımız var. İstanbul veya Ankara’dan gelecek gazeteciler sizin fotoğraflarınızı çekemezler Bolu’yu tanıtamazlar. O zaman Bolu basınını güçlendirmek lazım. Eğitmek ve yarınlara hazırlamak lazım. Ama bir aile olmak lazım. Biz ve siz diye bir şey hiçbir zaman yok. Ne valilerimiz ne belediye başkanlarımız biz ve siz değil. Hangi düşünce ve görüşte olursa olsun, basın mensubu arkadaşlarımız alabildiğine özgür, eleştiri hakkını kullanabilen ama iftirayı, şantajı, yalan haberi, hakareti asla düşünmeyen bire vizyonda olmalı diye düşünüyoruz. Böyle ve güçlü bir basın, merkez medyaya her zaman servis yapabilen gerek fotoğraf gerekse görüntü olarak her ana her yerde olabilen bir basının geniş coğrafyaya hükmeden bir basının mutlaka güçlü bir şekilde var olması azlım. Bu nedenle buraya şube açtık” diye konuştu.

BİRBİRİMİZE MUHTACIZ

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’da konuşmasında, “Genel Müdürümüzün de ifade ettiği gibi Bolu, Allah’ın en özel cennet mekan olarak yarattığı bir yerdir. Yine nüfus olarak çok yoğun nüfusa sahip olmamasına rağmen ben yoğunluğu çok fazla diyordum. Böyle bir ilde Belediye Başkanıyım. Allah’ın bu kadar güzel yarattığı bir yeri şehirle uyumlu hale getirmek bizim görevimiz. İlin tamamıyla ilgili uyumu sağlayacak olan kişi de Sayın Valimizdir. Bu güzellikleri Türkiye’ye ve dünyaya duyuracak olanlarda Basın Mensuplarıdır. Siyasetle uğraştığımız için birbirimizin ayrılmaz parçalarıyız. Birbirimize muhtacız. Bu dengeyi çok iyi sürdürmemiz gerekiyor. Genel Müdürümüzün de dediği gibi bunu şantaja ve provakasyona dönüştürmeden ama eleştiriyi sonuna kadar yapmak şartıyla şehrimizi daha iyiye götürmemiz lazım. Ama her şeyi provakatif olarak söylersek hem Bolu’yu iyi tanıtmamış hem de boşu boşuna enerjimizi Bolu yerine birbirimize harcamış oluruz. Basın İlan Kurumu’nun Bolu’ya gelmesi bizim çok istediğimiz bir durumdu. İnşallah bu ilişkilerimiz çok daha düzgün olması için bir vesile teşkil eder. Biz herkesin işini en iyi şekilde yapmasını arzu ediyoruz. Birbirimizi tenkit edebiliriz yol da gösterebiliriz. Ama hiç kimse kimseyi provoke etmemeli diye düşünüyorum. Bu konuda önümüzdeki dönemin farklı bir dönem olacağını sağlayacağına inanarak Basın İlan Kurumu’nun Bolu’ya hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

SİZLERE MÜTEŞEKKİRİZ

 

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları’da anlımla bur konuşma yaparak; “Basın bil hassa yerel basın yerel demokrasinin yerelde şehirleşmenin medenileşmenin vazgeçilmez güçlerinden unsurlarından bir tanesi, Eskilerin deyimi ile “fikirlerin çatışmasından hakikat doğar”, eleştiri olmazsa tartışma olmazsa hakikati bulamayız. Özelikle de biz yöneticiler için sizin varlığınız vazgeçilmez.  Çünkü çoğu zaman toplumun beklentilerini, eksikliklerini idareye ulaştıran ve bizim mesajımızı da topluma ulaştıran bir kesimsiniz. Çok önemli de bir kamu görevi ifa ediyorsunuz. Bu manada sizlere müteşekkiriz. Basın ilan kurumu sadece kamu ilanlarını dağıtan bir kurum değil. Bu zamana kadar bu işleri ilan kurumun işlerini valilik basın halkla ilişkiler birimi yürütüyor idi. Bundan sonra da yine sizlerle beraber gerektiğinde bu işin içinde olacaklar. Yerel absının en önemli kaynağı kamu ilanları. Kamu ilanlarının acil ve düzenli dağıtılması elbette ki vazgeçilmez. Ama diğer taraftan kurumum başka imkanlarından da faydalanacağız. Kurumsal kapasitenin geliştirilmesi basın mensuplarının eğitimleri teknik kapasitelerinin yükseltilmesi birçok ulusal ve uluslar arası projeden yararlanma imkanı. Bir taraftan da basın etik ilkelerinin ahlak ilkelerinin de yerleştirilmesi konusunda sadece denetim olarak değil rehberlik olarak da öncülük edeceklerine inanıyorum” dedikten sonra. Konuşmalar sonrası açılış kurdelesi kesilerek kurum resmen hizmete girdi. Bolu Olay Gazetesi Kurum çalışanlarına ve Bolu’ya hayırlı uğurlu olması temennisini sunuyoruz.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2014, 18:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124