Başkan ATEŞ’ten mesleki yeterlilik uyarısı

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Türker Ateş, 25 Mayıs 2015 tarihinde yayımlanan tebliğ ile 40 meslek için getirilen mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

 Başkan ATEŞ’ten mesleki yeterlilik uyarısı

Bolu TSO Başkanı Türker Ateş, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Meslekî Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan 40 meslekte çalışanlar için, 25 Mayıs 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğunun getirildiğini belirterek, tanınan on iki aylık sürenin 25 Mayıs 2016’da sona ereceğini ve bu tarihten sonra bu mesleklerde  belgesiz kişi çalıştıran işverenlere para cezası uygulanmasının öngörüldüğünü ifade etti.

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ALINMASI ZORUNLU HALE GETİRİLDİ

Ateş açıklamasında; “İlk olarak belirlenen ahşap kalıpçı, alçı levha uygulayıcısı, alçı sıva uygulayıcısı, alüminyum kaynakçısı, bacacı, betonarme demircisi, betoncu, çelik kaynakçısı, direnç kaynak ayarcısı, doğalgaz altyapı yapım kontrol personeli,  doğal gaz çelik boru kaynakçısı, doğalgaz ısıtma ve gaz yakıcı cihaz servis personeli, doğal gaz işletme bakım operatörü, doğalgaz polietilen boru kaynakçısı, duvarcı, endüstriyel boru montajcısı, hidrolik - pnömatikçi, ısı yalıtımcısı, ısıtma ve doğalgaz iç tesisat yapım personeli, inşaat boyacısı, iskele kurulum elemanı, kaynak operatörü, makine bakımcı, otomotiv elektromekanikçisi, otomotiv mekanikçisi, otomotiv montajcısı, otomotiv sac ve gövde kaynakçısı, panel kalıpçı, plastik kaynakçısı, seramik karo kaplamacısı, ses yalıtımcısı, sıvacı, su yalıtımcısı, tünel kalıpçı, yangın yalıtımcısı gibi 40 meslekte, belirlenmiş seviyeler için Mesleki Yeterlilik Kurumu aracılığıyla mesleki yeterlilik belgesi alınması zorunlu hale getirildi. Firmalarımızın bu mesleklerde çalışan personeline aldıracakları mesleki yeterlilik belgesinin sınav ve belge ücreti, sınavda başarı gösterip belge almaya hak kazanma halinde işsizlik sigortası fonundan karşılanacak. Bir personel birden fazla meslek dalıyla ilgili sınava girip belge alabilecek; ancak yalnızca bir belge için fondan destek alabilecek.” ifadelerini kullandı.

MEYBEM 12 MESLEK DALIYLA YETKİLİ

Söz konusu belgelerin, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilen kuruluşlar aracılığıyla alınabildiğini hatırlatan Ateş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde kurulan MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş.’nin  28 Aralık 2015 itibariyle 12 meslek dalı ile ilgili yetkilendirildiğini ve diğer meslek dallarıyla ilgili olarak çalışmaların da devam ettiğini bildirerek, “Önümüzdeki günlerde firmalarımızı Odamıza davet ederek bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştireceğiz. Firmalarımızdan konuyla ilgili taleplerini toplayacağız. Buna göre bir sınav ve belgelendirme sürecini birlikte başlatacağız. Tanınan süre sonuna kadar firmalarımızın bünyesinde çalıştırdıkları elemanların mesleki yeterlilik belgelerini almaları ve herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için Oda olarak gereken yönlendirme desteğini kendilerine sağlayacağız” dedi. Ateş ayrıca, tebliğ kapsamında 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanların söz konusu mesleki yeterlilik belgesinden istisna tutulduğunu söyledi. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2016, 16:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128