Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan’nın yaptığı “CAİZ” mi?

Hayatı boyunca siyasetten hiç kopmayan ve 91 yaşına kadar da Türk siyasetinin hep içersinde yer alan 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu. Suudi Kralı Abdullah’ın ölümüyle dönemin hükümeti ülkemizde bir günlük yas ilan edip Türk bayraklarını yarıyı indirirken aynı hassasiyetin Demirel’e 3 günlük yas olacağı ve bayrakların yarıya indirileceği haberi vatandaşlarımızı sevindirdi. Türkiye Cumhuriyetinin en önemli devlet adamlarından, 9. Cumhurbaşkanı olan Süleyman Demirel’in vefatına farklı bir bakışla Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan müdahil oldu. Kendi sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamalarda Demirel’i “Cehenneme” gönderdi. Ağcan’ın facebook sayfasından yaptığı şok açıklamalar üzerine vatandaşlar Ağcan’nın yaptığı bu açıklamaların “Caiz” olup olmadığını sordular.

Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan’nın yaptığı “CAİZ” mi?
Haber: Kasım ŞAHİN

Bolu Olay Gazetesi olarak yaptığımız araştırma da Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan’nın Türkiye Cumhuriyeti 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel hakkında sosyal medya aracılığı ile yaptığı, “TÜRBANLILAR ARABİSTANA GİTSİN” SÜLÜ. SENDE İLA CEHENNEME ZÜMERA”, “EVET, DEMİREL ŞİMDİ YÜCE DİVANA” A…” VE “TÜRBANLILAR ARABİSTANA GİTSİN” S.D., SENDE İLA CEHENNEME ZÜMERA, ECEVİT VE EVRENİN YANINA” gibi açıklamalarda bulundu. Böylesini açıklamaların CAİZ olmadığını tespit ettik.

Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan’a Soruyoruz;

Yıllarca Türkiye Cumhuriyetine bir siyaset adamı olarak hizmet veren, iyisiyle kötüsüyle hep Türk milletini ön palana çıkartan, 60,70 ve 80’li yıllara damgasını vuran 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ölümünün ardından böylesine hakaretleri hak etimi?

Maden bu kadar kin ve nefret vardı da bu güne kadar neden kimsenin sesi çıkmadı.

Sayın Ağcan, neden bu güne kadar hiç tepki göstermediniz de, Demirel ölünce arkasından hoş olmayan şeyleri sosyal paylaşım sitesinden paylaşmaya başladınız?

Yaptığımız araştırmada ölünün arkasından kötü konuşulmanın caiz olup olmadığının cevabı olarak aşağıdaki açıklamayı yayınlıyoruz; 

Fasık bile olsa hiçbir Müslüman’ın ölümünden sonra kötülüklerini zikretmek caiz değildir! 
''Ölülerinizin iyiliklerini anınız, kötülüklerini anmayınız." (Tirmizi) 
Hz. Peygamberin kötülüklerinin zikredilmesini yasakladığı ölüler, kâfir, münafık, günahları açıktan işleyen ve bi'dat ehli olmayan ölülerdir. 
Bu özellikleri taşıyan ölülerin kötülüklerini zikretmekte bir sakınca yoktur. Çünkü bu ölülerin kötülükleri arkalarından anılınca Müslümanlar bundan ibret alır ve kendilerini onların kötü akıbetinden korumak imkânı bulurlar. 
Nitekim "Ölülerinize sövmeyiniz." (Buhari) mealindeki hadis-i şerifte geçen kelimesinin başında bulunan ve ahd için olan "el" takısı, kötülüklerinin sayılması yasaklanan ölülerin her ölü olmayıp, belli ölüler olduğunu ortaya koyduğu gibi tercümesini sunduğumuz Tirmizî hadisinde geçen "ölüleriniz", terkibindeki "mevta-ölüler" kelimesinin "kum = siz" kelimesine izafe edilişi de bu ölülerin Müslümanların ölüleri olduğunu ortaya koyar. 
Cumhur ulemaya göre, bir fasıkın ölmeden önce tevbe etmiş olması ihtimali mevcut olduğundan fasık bile olsa hiçbir Müslüman’ın ölümünden sonra kötülüklerini zikretmek caiz değildir. (Sünen-i Ebu Davud) 


Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2015, 19:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
sanayici
sanayici - 5 yıl Önce

bu adam tokati hayrettine gitse ne olur gitmese ne olur nüslümanın arkasında bu şekilde konuşan yazan çizenin müslümanlıkla ne olakası olabilir.

bolu14
bolu14 - 5 yıl Önce

tokadi hayrettine giden herkesi müslüman mı zannediyorsun, % 50si gösteriş ve bazılarına yalakalık için gidiyor. i̇hsan amca da bunlardan birisi dir.

SIRADAKİ HABER

banner128