Başkan Yılmaz AZ TV’nin konuğu oldu

Azerbaycan Devlet Televizyonu Bolu’ya gelerek çekimler yaptı.

Başkan Yılmaz AZ TV’nin konuğu oldu
 Azerbaycan Devlet Televizyonu Az TV ekibi çekimler yapmak üzere Bolu’ya geldi. Bir hafta Boyunca ilimizin farklı noktalarında çekim yapacak olan Az TV ekibi, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’la da Gölcük’te bir röportaj gerçekleştirdi. Röportajda Bolu’nun tarihinden, doğal güzelliklerinden ve Bolu Belediyesi tarafından sürdürülen projeleri anlatan Başkan Yılmaz “Öncelikle dost, kardeş Azerbaycan Televizyonu vasıtasıyla kökümüzün geldiği bütün Türk dünyasındaki kardeşlerimize Türkiye’nin en güzel kenti olan Bolu’dan sevgi ve selamlarımızı yolluyorum. Bolu takriben birkaç saatlik yolculukla hem İstanbul, hem de Ankara’ya çok yakın bir kent. Ayrıca Allah’ın yaratırken çok cömertçe davrandığı, yeşilin her tonunu bünyesinde barındıran bir şehir. Bolu dünyada dört mevsimin doyasıya yaşandığı tek kenttir. Biz de bu kente hizmetkârlık yapmak için görevlendirilmiş bulunuyoruz. Halkımızdan aldığımız güçle şehrimizi doğasıyla uyumlu hale getirmeye çalışıyoruz. Bunun içinde göreve başladığımız günden bu yana çok yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Bu çalışmaların yavaş yavaş şekillenmeye başladığını görmeye başladık. Şehrimiz Türkiye’de yaşanabilir kentler arasında ilk on arasında. Ama biz istiyoruz ki, Allah bu kadar güzel coğrafyayı bize verdiyse niçin dünyada yaşanabilir kentlerin içerisinde ilk onun içerisinde olmasın. Çalışmalarımızı bu hedef doğrultusunda yürütüyoruz. İnşallah bu hedefi adım adım gerçekleştireceğiz. Yaptığımız bütün projeler çevreye duyarlı projelerdir. Biz zaten doğasıyla uyumlu bir şehir için bu çalışmaları yapıyoruz.” Dedi.

 

“Karaçayır Olimpik Spor Merkezi olacak”

 

Bolu Belediyesi’nin şehir merkezinde sürdürdüğü proje çalışmaları ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Yılmaz, “Kent Meydanı’nda yeni bir düzenleme yapıyoruz. O düzenleme içerisinde yaptığımız binaların hem çatıları yeşil örtü olacak, hem de duvarları yeşil olacak. Zaten yeşil olan kentimizde bir de bu çalışmaları yaptığımızda dışarıdan gelen insanlar doğası çok güzel ve şehir de ona uygun hale gelmiş diyebilecekler. Allah nasip ederse Ankara, İstanbul karayolumuzu yani şehrin tam ortasından geçen D-100’ü de gelecekte güneye alarak trafiğe kapatacak ve orasını gezinti, dinlenme, eğlenme ve alışveriş merkezi haline dönüştüreceğiz. Böylelikle de dünyada bile örneği olmayan bir çalışmayı ilk defa yapmış olacağız. Yine Karaçayır’ı olimpik spor tesisi alanı yaptık. O projeyle de bir olimpiyatın bütün branşlarının o bölgede yapılmasını sağlayacağız. Yine o alanda bir de göl oluşturacağız. Ondan sonrada plajlarını yapacağız. Ayrıca o gölde de su sporlarıyla ilgili ne varsa onlarda yapılabilecek. Bunların tamamını hayata geçirdiğimizde Bolu dünyada yaşanılabilir kentler arasında en güzelleri arasındaki yerini alacak” diye konuştu.

 

“Kaynaklarımızı iyi değerlendirmeliyiz”

 

Bolu’nun yeraltı sıcak su kaynakları hakkında da bilgiler veren Başkan Yılmaz, “ Bolu denilince akla sıcak su kaynakları geliyor. Türkiye’de sıcak su kaynağı en fazla olan il Bolu. Ama bu kaynaklardan yeterince istifade edemeyen il yine Bolu. Şu anda hem Bolu merkezde, hem Mudurnu, Göynük hem de Seben ilçemizde sıcak su kaynaklarımız bol miktarda var. Seben ve Mudurnu merkezi hamam seviyesini geçemedi. Ancak Mudurnu Sarot bölgesini bir turizmcimiz aldı ve dünya çapında bir yer haline getirdi. Şehrimizin göbeğinde Karacasu bölgesindeki termal de halen daha küçük ölçekli hizmet vermekte. Ama bu kaynaklarımızı iyi değerlendirebilirsek sağlık ve şifa merkezi haline dönüştürüp daha fazla vatandaşa hizmet verecek hale getirebiliriz. Biz zaten Bolu’nun geleceğini turizm, üniversite ve spor kenti olarak adlandırıyoruz” dedi.

 

Köroğlu Türk dünyasının ortak kahramanı

 

Son olarak bu yıl düzenlenecek olan Uluslararası Köroğlu Festivali hakkında da bilgi veren Belediye Başkanı Yılmaz, “Köroğlu hem Bolu’nun, hem de bütün Türk dünyasının ortak kahramanı. Bu kahramana bu güne kadar yeterince sahip çıkabilmiş değiliz. Allah nasip ederse bu yıl ilk defa Uluslararası Köroğlu Festivali düzenleyeceğiz. Bu festivali bu sene ekim ayında yapmayı düşünüyoruz. Festival kapsamında devasa bir Köroğlu heykeli ve onun etrafında bütün Türk dünyasındaki Köroğlu yansımaları yer alacak. Bu çalışmayı yaparken tüm Türk dünyasındaki dostlarımızın çalışmalarıyla bizlere katkı vermelerini istiyoruz. Azerbaycan Televizyonu olarak bizleri ziyaretinizle onurlandırdınız. Bu vesile ile bütün Türk dünyasındaki kardeşlerimizi Türkiye’ye ve Bolu’ya davet ediyorum” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2013, 20:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER