Başkan Yılmaz; "Belediyenin Sevmesi de Dövmesi de açıktır"

Bolu Belediyesi Aralık ayı ikinci meclis toplantısı Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz Başkanlığında yapıldı. Toplantı da 6 gündem maddesi oy birliğiyle karara bağlandı. Toplantının asıl gündemi Kasım Ayı ikinci Meclis toplantısında yapılan 2015 yılı Gelir Tarife Cetvelindeki hataların bu toplantı da düzeltilerek tek tek madde madde görüşülüp oy birliğiyle onaylanıp karara bağlanması oldu.

 Başkan Yılmaz;

Haber: Semih BAYKAL

Toplantı da Başkan Yılmaz, Bolunun gündeminde uzun süre yer alan Alpağut, Alpağutbey, Kılıçarslan, Çakmaklar ve Salıbeyler Mahalleri’nde 8 kat imar izinin verilmesi konusuna da basının ve Belediye meclis üyelerinin yanlış anladığını, konuyu tam anlamıyla bilmediklerini söyleyerek konuya açıklık getirdi. Yılmaz ; " Bizim mevcut bir yeri sekiz kata çıkarttığımız herhangi bir imar uygulamamız yok. Sadece bir bölge de yeşil alanları çoğaltmaya yönelik olarak toplam inşaat alanını geçmemek şartıyla taban alanını küçülterek 8 kata kadar izin vermişiz. İkisi çok farklı şey" dedi.

 

"BAŞKAN YILMAZ KIZMIŞ OLACAK Kİ BİRİLERİNE DERS VERMEYE ÇALIŞTI"

 

Toplantı da CHP Grup Başkanı Mustafa Aksoy, Plan ve Bütçe komisyonundan gelen 2015 yılı Gelir Tarife Cetvelinde yer alan bazı bölümlerin tekrar görüşülmesi sırasında söz olarak özel hastaneler ile konutlar arasında ki su fiyat artışı konusuna değinerek şunları söyledi; " Aralık ayı ilk toplantısında ki söz hakkımı kullanmak istiyorum. Burada daha önce ki toplantı da dile getirdiğimiz gibi sularla ilgili tutarsızlıklar vardı. Bu Kasım ayının son toplantısında dile getirildi. Kasım Ayının son toplantısında ki oylamamız da usullere aykırı bir oylama yaptık. Gündem okundu, söz hakkı istediğimiz de Sayın Başkan bize söz hakkı vermeden oylamaya geçti ve daha sonra biz söz hakkı kullanarak eksiklikleri anlatmaya çalıştık. Ama bir uyumsuzluk oldu ki bizim söylemiş olduklarımız itibar görmedi ve aynı şekilde Valiliğe gitti. Daha sonra Aralık ayı ilk meclis toplantısında Başkan olaya vakıf oldu. Buradan anlıyoruz ki Başkanın daha önce ki yapılan çalışmalardan bilgisi olmamış. Kendisine teşekkür ediyorum. Bu olayı olumsuzluklara rağmen bir nebze düzeltti. Bir nebze düzeltirken bizim amacımız su fiyatlarının artırılması değildi. Konutlardaki su fiyatlarının da yüzde 10 mertebesine indirilmesi amacıyla biz yola çıkmıştık. Ama Sayın Başkan kızmış olacak ki özel konu olan özel hastaneler de neden yüzde 10, evler de neden yüzde 15 artışa güzel bir hesaplamayla hepsini yüzde 25'e çıkartarak birilerine ders vermeye çalıştı. Kendisi daha önce ki yıllardaki olan bir haksızlığı da düzeltmiş oldu. Ama artışının yüzde 25 olması gene eşitsizlik ilkesini bozdu. Ama sonuç haliyle özel hastaneler de bir ticarethane olduğu için onlarla aynı fiyatta tutulduğundan dolayı bu konu son şekliyle uygun görülüyor" diye söyledi.

 

" BUNUN ADİL OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

 

2015 yılı Gelir Tarife Cetvelinde yer alan bazı bölümlerin tekrar görüşülmesi maddesinde yer almamasına rağmen meskenler de normal sayaç kullananların yüzde 14 öderken, dijital sayaç kullananların yüzde 18 ödeyecek olmasının adil olmadığını ifade eden Aksoy; "  Buradaki madde de yok ama meskenlerde ki su kullanımı konusuna değinmek istiyorum. Çünkü bu konuyla ilgili maddeden kaynaklandığı için söylüyorum. Yüzde 14 civarında artış görürken, bu dijital saat kullananlarda ki yani ön ödemeli sayaçlar da artış ise yüzde 18 yani vatandaş suyunu kullanmadan parasını peşin yatırıyor. Ama kullanıp da ödeyenden daha fazla bir artışa maruz kalıyor ve bununda adil olmadığını düşünüyorum, burada da haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Ama görüyorum ki Kasım ayında da bütçe hazırlanırken çok detaylı görüşülmemiş, daha sonra düzeltme yapıldı ama bunlar çok dikkate alınamamış" diye ifade etti.

 

CHP KOMİSYONUN BİR HATASINI DAHA BULDU

 

2015 yılı Gelir Tarife Cetvelinde yer alan bazı bölümlerin tekrar görüşülmesi maddesinde yer alan su 50 metreküp'e kadar olanlara 45 kuruş, 50 metreküp'ten daha çok kullananlara 35 kuruşluk bir fiyat belirlenmesinin yanlış olduğunu söyleyen Aksoy; " Halbuki suyun daha idareli kullanılması için insanları teşvik edebilmemiz için 50 metreküp bir kullanım varsa, 50 metreküp üzerinde kullananların daha fazla vermesi lazım ki su kullanımı önlensin, israftan kaçınılsın" dedi. Bunun üzerine Başkan Yılmaz'ın bunun doğru olmadığını söylemesi üzerine Aksoy Yılmaz’ın yanına giderek belgelerle gösterdi. Yılmaz daha sonra burada bir yanlışın olduğunu söyleyerek; " En azından muhalefetin olmasının bu şekilde daha güzel bir şey olduğunu görüyoruz. Muhalefet işi daha detaylı inceliyor. Bu konuda da doğru söylüyor muhalefet fazla su fiyatı sarfiyatı olan daha fazla su fiyatı öder. Genel de Türkiye de uygulama budur. Bakın komisyon olarak bu konunun tekrar irdelenmesi gerektiğine inanıyorum. Bakın eğer böyle bir yanlışlıklar varsa bunları düzeltin" diyerek komisyona talimat verdi.

 

"FİYAT FARKLARI ÖĞRENCİLERLE YAPILAN İSTİARELER SONUCUNDA ALINMIŞTIR"

 

Plan Bütçe Komisyonundan gelen Belediyenin yapmış olduğu yurtlarda kalan öğrencilerin ödeyecekleri fiyatların görüşülmesi sırasında söz alan Aksoy; " Şimdi daha önce ki mecliste kişi başı 200 lira idi. Şimdi burada görüyoruz ki asker koğuşu gibi 12 ve üzerindeki kişilere 200 lira belirlenmiş, 10 kişi 220, 8 kişi 235, 6 kişi 250, 4 kişi 265 lira, 4 kişiliğin üstündeki kalabalık odalarda bugün ki şartlardaki öğrencilerin öğrenim hayatlarında çok başarılı olamayacağını düşünüyorum. Onun için mümkünse fiziki yapı ne durumdadır bilmiyoruz. onun için diğer maddelerin dikkate alınmaması gerektiğini düşünüyorum.  Mümkünse en fazla dörder kişilik halinde yapalım" diye konuştu. Bunun üzerine Başkan Yılmaz, bu konuda ki Mustafa Aksoy'un görüşünden sonra Başkan Yardımcısı Hüseyin İka'ya dönerek Mustafa Bey ne kadar bağışta bulundu konuyla ilgili diye sordu. İka bunun üzerine hiç bir bağış gelmediğini söyledi. Başkan Yılmaz'da o zaman Mustafa Bey bir kaç tane odayı yapsın. O zaman oraları daha uygun şartlara indirebiliriz dedi.

 

Daha sonra Başkan Yılmaz yurtlarla ilgili şunları konuştu; " Biz bu konuda Belediyenin bütçesinden para çıkmasın İş adamlarımız bu konuya destek versin dedik. Baktık ki İş adamları destek vermek yerine efendim Belediye bizi zorla sıkıntıya sokuyor diye basına demeç vermeyi yeğlediler. Belediye gizli kapaklı iş yapmaz, belediye resmi bir kurumdur her şeyi açık yapar. Sevmesi de dövmesi de açıktır. Dolayısıyla bizim yaptığımız şey ekonomik yapısı daha zor olan ailelere acaba destek verebilir miyiz diyedir. Bu bir denemedir. eğer bu konuda başarılı olursak önümüzdeki dönem içerisinde Belediyemiz belki iki kişilik yurtlar haline dönüştürecektir. Bu tür hazırlıkları da şu anda yapmaktadır. Neden üniversitemizin nüfusunun çok süratli artması, kredi yurtlar kurumunun buna yeterince destek verememesidir. Ama sevindirici durum şu an inşaat sektöründeki daire arzı Bolu'daki bu sıkıntıyı giderdi. Biz sıkıntının daha da olacağını düşünerek 150'lişer kişilik iki tane misafir hane yaptık bizim ki yurt değildi. Biz bunları süratli geçici olarak yaptık. Bir eski binamızı bu hale dönüştürdük, bir de prefabrik bir bina kurduk. Burada ki fiyat farkları öğrencilerle görüşülerek yapılmıştır, onların talebidir. Ama şu anda 150 tane kız ve erkek öğrencimizin hiç parası olmasa veremeyecek durumda olmasa Belediye olarak şu anda onlara bakabilecek durumdayız. Buradaki parasal unsuru alma sebebimiz, sahiplenme duygusu olsun diye orası onların olduğunu hissetsinler diye. Fiyat farklarının sebebi de huzursuzluk çıkmasın diye oluşmuştur. Bu fiyat farkları da orada kalan öğrencilerle yapılan istiareler sonucunda alınmıştır" diye konuştu.

 

"BİZİM AMACIMIZ OTOPARK BEDELİ ALMAK DEĞİL"

 

Otopark bedellerinde yapılan artışlarında ki amaçlarının para almak olmadığını sadece herkesin otopark yapmasını sağlamak olduğunu belirten Yılmaz; " Tabi bu konuda da bütün arkadaşlarımız şunu bilsinler ki bizim amacımız otopark bedeli almak değil, herkesin otopark yapmasını sağlamak. Şehir içi veya şehir dışında eğer bir otoparkın maliyeti on lira ise siz maliyeti kadar vatandaştan para alırsanız bu sefer vatandaş parasını mı ödeyeyim yoksa otopark mı yapayım diye düşünür. bir de ticari olarak bakar ben bunu kaça satabilirim diye bakar. Eğer siz 10 lira maliyeti olan yerden 15 lira alırsanız herkes bu sefer otopark yapmak ister. Bizim de amacımız herkesin otopark yapması. Biz hiç kimseden otopark parası almak niyetinde değiliz. Bu anlamda belki de herkesin otopark yapmasını daha da teşvik etmek için otopark bedellerine çok ciddi bir zam yapılacaktır" diye belirtti.

 

"SU PARASI BELEDİYELERİN BİR NOKTADA GRAFİĞİ GİBİDİR"

 

Meclis Gündemi dışında Belediyeler için su parasının ne kadar önemli olduğuna değinen Başkan Yılmaz; "Birçok Belediyemiz parasızlıktan ağlar. Benim Belediyelere ilk sorduğum şey su parasıdır. Eğer su parasını tamamen insanlara şirin görünmek için alan Belediyeler varsa bunlar ağlamasınlar. Bu konuda Doğu ve Güneydoğudaki Belediyelere şunu söyledim. Mutlaka dedim su parası alın. Alırken de biriniz alır, biriniz almazsa olmaz müşterek alın. Şehrinize ihanet etmeyin dedim. Bolu Belediyesinde de en fazla kavgaların bu su paraları üzerinden yapıldığını bilirim ve bizi bir denge içerisinde su paralarını götürmeye çalışırız. İlçeler, iller o denge içerisinde abartılı hiç olmadığımız halde çok tenkit edilmişizdir. Şu an Bolu Belediyesinin su fiyatları en rahat belediye Seben Belediyesidir. Çok rahattır hiç bir sıkıntısı ve derdi olmadan yürümektedir işleri. Su parası bizden yüzde 10 yüzde 15 daha pahalıdır. Su parası Belediyelerin bir noktada grafiği gibidir. biz de bu konuları yavaş yavaş aşmak durumundayız. Ben hep şunu söyledim, Türkiye'de en fazla suya nispi oranda en fazla yatırım yapan Bolu'dur. Şu an Karadere suları ihale edilecek. Karadere suları için tünel açılacak, isale hattı döşenecek. Dolaysıyla bunların hepsi su yatırımıdır. Biz su parası olarak yılda en fazla 10 milyon lira para alıyoruzdur. Sadece Karadere sularına harcayacağımız para belki 25-30 milyondur. 25-30 milyon Bolu Belediyesinin su parasıyla kaçlık karşılayacak bir rakamdır düşünün. Onun için Belediyeler ellerinde ki parayı doğru harcarsa doğru neticeye gidebilirler" diye anlattı.

 

"ÇÖP KONTEYNIRLARININ SAHİBİ BİZ DEĞİLİZ, BUNLARIN SAHİBİ VATANDAŞTIR"

 

Plan Bütçe komisyonu tarafında çöp konteynırlarındaki fiyat artışlarının görüşülmesi noktasında bu konudaki görüşlerini açıklayan Yılmaz; " Gerçi mahkeme bizi bu konuda mahkum etti. İyi ifade veremedik. Bu aldığımız ve vatandaşa dağıtacağımız çöp konteynırlarının sahibi biz değiliz, bunların sahibi vatandaştır. Bizim Belediye olarak yaptığımız şey şu, vatandaş bunu tek alırsa 10 liraya alacak. Biz bunu toptan ihale ile aldığımız için 9 liraya alıyoruz ve vatandaşa da gene 9 liradan veriyoruz. yani vatandaşın cebinden bir de aynı renk, aynı model, aynı şey çıkmasına yönelik olarak daha uygun vatandaşa yardımcı olsun diye yapıyoruz. Niçin vatandaşın mülkiyetinde olsun istiyoruz, kendi mülkiyetine kendisi sahip çıksın diye. Bizim olsa birisi çalar, bir şeyler yapar biz onu takip edemeyiz. Artı kendi malının temizliğini de kendisi yapsın istiyoruz. Ama işte bazı vatandaşlar bize Belediye kendi malını satıyor dedi. Bizde hukuken bunun izahını bu şekilde yapmadığımız için hukuk kendi işinizi niye vatandaşa satıyorsunuz diye bizi mahkum etti. Ama biz Belediyeye ait bir malı vatandaşa satmıyoruz. Vatandaşta bizden bir mal almak zorunda değil. Ama vatandaş o renkte ki konteynırı buldurmak zorunda. İster bizden alır, ister dışarıdan alır. biz vatandaşa cebinden daha fazla para çıkmasın diye bir destek veriyoruz" diye açıkladı.

 

CHP ÖNERİSİYLE BİGEM'İN İSMİ BOLU' DA BİR SOKAĞA VEYA CADDEYE VERİLECEK

 

Çeşitli İşler ve İmar Komisyonu'ndan gelen Aktaş ve Kültür Mahallesinde yeni açılan ve açılacak olan cadde ve sokaklara isim ve numara verilmesiyle ilgili konuda Bolu'da Tavukçuluk sektörünün önde gelen isimlerinden Hacı Yusuf Yar'ın isimin verileceği belirtildi. Başkan Yılmaz, Hacı Yusuf Yar hakkında Meclis üyelerine bilgiler vererek şunları konuştu;" Rahmetli Hacı Yusuf Yar yalnız Bolu'da değil tüm Türkiye'de tavukçuluğu başlatan isimdir.Tavuk yemi olarak bilinen ilk yem fabrikasını kuran isimdir. Hacı Yusuf Yar'ın tavukçuk sektörünün duayenidir. Ayrıca Bir de Turizm duayenimiz Mazhar bey var. Onun evinin olduğu yer diyaliz merkezinin olduğu yoldur.Eğer orada o  yolu ya da sokağı kapsayan  bir isim yoksa yani  isimsizse oraya Mazhar beyin ismini verelim.İnsanlara sağlıklarında bir sokağa ya da caddeye isimlerinin verilmesi çok anlamlı bir davranış olur" diye konuştu.

 

Bu sırada CHP Grup Başkanı Aksoy söz alarak; " Geçtiğimiz aylarda vahşi bir cinayete kurban giden Bigem Çubukçuoğlu'nun isminin de Bolu'da bir caddeye ya da sokağa verilmesini öneriyorum" dedi. MHP Belediye Meclis Üyesi Ercan Üsküp, Aksoy'u tebrik etti ve ben de bu konuda Aksoy'un önerisini destekliyorum diye söyledi.

 

"BİZİM MEVCUT BİR YERİ SEKİZ KATA ÇIKARTTIĞIMIZ HERHANGİ BİR İMAR UYGULAMAMIZ YOK"

 

 Meclis gündeminin son maddesi olan İmar Komisyonu'ndan gelen raporların okunması sırasında Başkan Yılmaz, Alpağut, Alpağutbey, Kılıçarslan, Çakmaklar ve Salıbeyler Mahalleri’nde 8 kat imar izinin verilmesi konusunda basının ve meclis üyelerinin yanlış anladığını ve konuyu tam anlamıyla bilmediklerini söyleyerek şunları aktardı; " bu konu da imardan aldığım bilgileri söylüyorum. biz herhangi bir yerde mevcut yeri bir yeri sekiz kata çıkarttığımız herhangi bir imar uygulamamız yok. sadece bir bölge de yeşil alanları çoğaltmaya yönelik olarak toplam inşaat alanını geçmemek şartıyla taban alanını küçülterek 8 kata kadar izin vermişim. İkisi çok farklı şey. yani arkadaşlar, inşaatçı olmayanlar da anlasınlar sizin bin metrekare bir arsanız var oraya yüz metre karelik taban alanlı bir kat bina izniniz var.  yani yüz metrekarelik bir daire yapabiliyorsunuz. Bende efendim diyorum bin metre karelik yere 100 metre karelik değil on metrekarelik daire yapacağım diyorum ve on katlı yapıyorum. Belediye olarak ilave bir şey verdik mi adama vermedik. Ama belediye olarak bir şey yaptık. Adamın arazisinde ki yeşil alanların miktarını ve havalandırma alanını arttırdık. bu bir uygulamadır. Yani bu uygulamayı deniyoruz" diye aktardı.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2014, 18:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adem
Adem - 6 yıl Önce

o yeşil alanının neresi olduğunuda bir araştırsanız

SIRADAKİ HABER

banner128