Başkan Yılmaz, Bolu’daki görsel değişimin öncülerini gazetecilere anlattı

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz beraberinde basın mensupları ile birlikte, eski terminal alanından Bolu Belediyesi Fidanlığına taşınan Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Birimini yeni yerinde ziyaret etti. Basın mensuplarına dev alanı ve Park ve Bahçeler Birimi tarafından gerçekleştirilen çalışmaları gezdiren Başkan Yılmaz; “Yaptığı işler dolayısıyla da Bolu’daki herkesten övgüler alan bir ekiple çalışmanın da zevkini yaşıyoruz” dedi.

Başkan Yılmaz, Bolu’daki görsel değişimin öncülerini gazetecilere anlattı

Eski terminal alanından Bolu Belediyesi Fidanlığına taşınarak yeni yerinde hizmet vermeye başlayan Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Birimini Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve Bolu’da görev yapan basın mensupları ziyaret etti. Ziyarette Park ve Bahçeler Birimi tarafından yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler veren Yılmaz, daha sonra basın mensuplarına alanı gezdirdi.

“Son derece modern 3 seramız var ve üniversitemiz ile birlikte 4. Serayı da kuruyoruz”

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Şu anda Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Biriminin yeni yerindeyiz. Geçmişte eski terminalin yanında bir alandalardı ve orada 400 m2 civarında da bir seramız vardı. Burasını ise yeni oluşturuyoruz ve burası herhalde Bolu’daki devlete ait olmayan tek tapu halindeki en büyük alan. Burası takriben 75 dönümlük bir alan ve belediyeye tahsisli bir yer. Bolu Belediyesi artık park ve bahçeler işini gelecekte buradan yönetecek. Mevcutta şu anda burada 3 tane sera var ve bu seralar son derece modern bir seralar ve şu anda üniversite ile birlikte bir yeni sera daha yapma üzerine çalışıyoruz. Orada da kesme çiçekçilik üzerinde çalışmalar yapacağız”

“Aynı zamanda Bolu tarımına destek verecek çalışmalar da yürütüyoruz” 

“Biz Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Birimi olarak Bolu’da tarıma destek verebilecek çalışmaları da beraberinde yürütmeye çalışıyoruz. Öncelikle bir Bebek Meyve Ormanımız var orası da herhalde en büyük arazilerden birisi. Toplam alanı 300 dönümlük bir yer ve biz orada hem her doğan bebek için bir meyve fidanı dikiyoruz hem de kavun, karpuz, kabak vb. çeşitli ürünleri de deniyor ve bu ürünlerin de Bolu’da yetişebileceğini çiftçilerimize göstermeye çalışıyoruz. Ağaç dikerken de ceviz, fındık vb. uzun süre yaşayacak ağaçlar seçiyoruz. Adına meyve ağacı dikilen bebek ileride yaşlandığında kendi torunlarına bu ağaçları gösterebilsin diye düşünüyoruz. Geçen sene karpuz konusunda çok büyük bir verim elde ettiğimiz hepiniz gördünüz ve inşallah bunu bu yıl daha da geliştirmeye çalışacağız. Bu konularda üniversitemiz ve tarım il müdürlüğümüz ile uyum içerisinde çalışıyoruz”

“Bolu ilk defa portakal, mandalina gibi tropikal bitkiler yetiştireceğiz”

“Burada bulunan seralarımızdan bir tanesinde geçmişte olduğu gibi çiçekçilik üzerinde çalışıyoruz. Bir başka seramızda ise portakal, mandalina gibi tropikal bitkileri yetiştireceğiz ve diğer seramızda da topraksız tarımı ilk defa Bolu’da biz deneyeceğiz. Üniversitemiz ile birlikte hayata geçireceğimiz yeni seramızda ise kesme çiçekçilik üzerine çalışmalar yapacağız. Hemen girişte bulunan alanımızda da bu ürettiklerimizin hem sergilenmesini hem de pazarlanmasını yapmak istiyoruz”

“Endemik Bitkiler için bahçe kurduk”

“Buradaki bir başka alan ise Endemik Bitkiler Bahçesi ve bunu da üniversitemiz ile birlikte yapıyoruz. Bu bahçede Bolu’ya has bitkilerin genlerini muhafaza edeceğiz. İleride bir gün bir sebeple o ağaç yok olursa Bolu Belediyesi’nde bu ağacı bulabileceğiz. Böyle bir çalışmayı da burada yürütüyoruz. Biz işin başlangıcını yapıyoruz ve bizden sonra gelecekler bu işi daha bilimsel halde yürüteceklerdir”

“Yaptığı işi seven süper bir ekibimiz var”

“Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Birimi olarak arzu ettiğimiz çalışmaları yapabilen ve en önemlisi yaptığı işten zevk alan bir ekibe sahibiz. Ayrıca yaptığı işler dolayısıyla da Bolu’daki herkesten övgüler alan bir ekiple çalışmanın da zevkini yaşıyoruz. Şu an belki açmadıkları için farkında değilsiniz ama Bolu’nun hemen hemen her yerinde laleler büyümüş ve önümüzdeki 15-20 gün içerisinde açacak durumdalar. Geçmişte sadece çok özel yerlerde olan birçok bitkiyi ve süsü artık Bolumuzun her yerinde görebiliyoruz. Bu çalışmaların yanında en önemlisi de ağaç dikimidir ve biz yılda 10 bin ağaç dikiyoruz. Bu güne kadar Bolu Merkez’de bizim dönemimizde 75 bin ağaç diktik. Bu da neredeyse nüfusumuzun yarısı adına bir ağaç diktiğimizi gösteriyor. Tabi bu her yıl devam edeceği için de dışı ormanlarla kaplı Bolu’nun önümüzdeki süreç içerisinde içinin de yemyeşil olacağı demektir. Belki bizim diktiğimiz ağaçların yaşlarının küçük olması dolayısıyla görsel olarak hissedilmesi bir süreç alacaktır ama herkes şunu bilsin ki Park ve Bahçeler Birimimizin çok ciddi bir ağaçlandırma ve çiçeklendirme çalışması yürüttüğünü görüyoruz”

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz konuşmasının ardından basın mensupları ile birlikte seraları ve Endemik Bitkiler Bahçesini gezdi. Son olarak kendisine de sürpriz olan Park ve Bahçeler Birimi Marangozhanesini gezen Başkan Yılmaz; “Burayı bende ilk defa görüyorum ve çok beğendim. Burada istediğimiz ürünü maliyetinin çok daha altına kendimiz üretebileceğiz. Gördüğüm kadarıyla da son derece güzel ve yaratıcı mobilyalar yapılmış. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2016, 18:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128