Başkan Yılmaz; Sanayi Konusunda Canınız Cehenneme

Meclis Başkanlığını Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz yaptığı Aralık ayı ilk toplantısı yapıldı. Başkan Yılmaz, Bolu Olay Gazetesi olarak yapmış olduğumuz "Özel Hastanelere Torpil Nereden Geliyor? " haberi üzerine Plan bütçe komisyonunun hatasını öğrenmiş olduğunu söyleyerek gazetemize teşekkür etti. Daha sonra CHP'li komisyon üyesi Mehmet Birdal Esen’e özel hastanelere yapılan zamların düşük tutulmasıyla ilgili komisyona Ak Partili üyeler tarafından teklif geldi mi diye sordu. Bunun üzerine Esen, başta evet demesine rağmen daha sonra Başkan Yılmaz’ın ısrarı üzerine karar değiştirerek şu an da bu teklifi vereni hatırlamadığını ve kendilerine gelen listede özel hastanelere yapılan zamların düşük tutulduğunu söyledi.

 Başkan Yılmaz; Sanayi Konusunda Canınız Cehenneme

Haber: Semih BAYKAL

Özel Hastane Konusu Gündeme Alınmayınca, Fırça Yediler

Mecliste Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından Başkan Yılmaz bu toplantı da bir gündem maddesi daha olacaktı, bu nerede diye Ak Parti Meclis üyesi Canan Akbay'a sordu. Sonrasında Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin İka'yı yanına çağıran Başkan Yılmaz, ilgili maddeyi sordu. Kısa süren fiskosun ardından, fırça attıktan sonra Başkan Yılmaz patladı. Yılmaz, Özel Hastaneler konusunda yapılan hatanın Valiliğe de aynı şekilde gittiğini söyledi. Yılmaz, bu hataların olmaması gerekiyor, hata sehven bir memur tarafından yapılmıştır. Biz Belediye olarak adil olmamız gerekiyor. Eğer buna benzer hatalar varsa bunların düzeltilmesi için, Belediye Meclisin de tekrar görüşülüp Plan Bütçe Komisyonuna havalesini talep ediyorum dedi. 

 

Özel Hastane İle İlgili Talebimiz Yok!

Özel Hastanelerle ilgili yapılan hatayı da anlatan Yılmaz; " Konuya açıklık getireyim. Basından öğrendiğim kadarıyla Belediye gelirleriyle ilgili tarife cetvelleri yazılırken komisyonda hem CHP'li hem Ak Partili üyeler oturdular, müzakere ettiler. Ama Özel hastaneler de daha düşük zam verildiği hakkında laf çıktı. Sehven yazılan bir listeden bahsediyor arkadaşlar. Sehven çünkü o liste de iki yer var, bir ön taraf var bir de arka taraf var. Ön tarafta düşüktür ama öbür tarafta toplamda bir problem yok, bana verilen liste de yani o liste de iki tane var. Bir artım miktarı yüzde 10'la çarpılmış gözüküyor ama toplamda yüzde 15'le çarpılmış netice var. Onun için ben mühendis olarak bakıyorum hadiseye. Benim sorduğum şey şu, komisyonda Ak Partiden birisi bunu düşük olsun dediler mi? demediler diye arkadaşlar da bana böyle söyledi. Yani sehven böyle yazılmış. Bu tür yanlışlıklar olabilir ama genel prensip olarak bütün tamamına aynı oranda zam yaptığınız bilgisi geldi bana. Yani su fiyatlarına yüzde 15 zam fiyatları üzerinden hesaplandığı bilgisi geldi bana. Bu hata aynı şekilde Valiliği de bildirilmiş. Bu durum düzeltilmiş olarak Valiliğe bildirilseydi sorun yoktu. Ama Valiliğe bildirilince yeniden bunların düzeltilmesiyle ilgili meclis kararı gerekiyormuş. Bu konu da buna benzer belki başka hatalar da vardır. Bunlarla ilgili bundan önceki meclis döneminde hatalı olan konular varsa bu konularında tekrar plan bütçe komisyonunda değerlendirilmesi teklifi de benden geliyor. Evet, böyle bir hata yapıldığından dolayı sorumlu benim. En uzun meclis dönemi hasebiyle böyle bir hatanın olmaması lazım ama Allah razı olsun bu basına yansımış ki, ben bilgi sahibi oldum. Ben şunu söylemek istiyorum. Biz Belediyeyiz adil olmak durumundayız adamına göre hareket edemeyiz. Eğer adamına göre hareket edecek bir planlamamız varsa o sorumluluğu ben alırım ve derim ki bunu böyle yapıyorum bunun sonunda gelecek vebale de katlanırım, derim. Ama benim de böyle bir talebim yok ve Ak Parti grubunda böyle bir talebi yok. Dolayısıyla bu konular komisyonlar da iyi tartışılması lazım" diye anlattı.

 

Belediye Şirket Kuruyor

Tabiatın kalbi Köroğlu diyarı Bolu orman organizasyon spor hizmetleri, temizlik gıda sanayi ve ticaret anonim şirketi sahibi Mustafa Gürbüz Usluoğlu tarafından Bolu Belediyesine şartsız hibe edilmesi istenmesi konusu Mecliste görüşüldü ve Plan Bütçe komisyonuna oy birliğiyle sevk edildi. Bu konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Yılmaz; " Belediyelerin şirket kurması hükümetin iznine bağlı. Biz bundan önceki ilk Belediye Başkanlığı dönemimiz de böyle bir çalışmayı başlatmıştık ama Başbakanımız buna izin vermemişti. Dolayısıyla birisi eğer bir şirket kurar, belediyeye ücretsiz olarak hibe ederse o şekilde belediyeler şirket alabiliyor. Kendimiz şirket kuramıyoruz, Başka bir şirketi de satın alamıyoruz. Dediğim gibi şirket kendini ücretsiz olarak hibe ederse o zaman alabiliriz. Dolayısıyla böyle bir şirket alım düşüncemiz var. Bunu plan ve bütçe komisyonuna havale edelim müzakere etsinler, mevzuat gereği uygunsa bize görüş belirtsinler. Bizde böyle bir şirket sahibi olalım. Çünkü şirket sahibi olmayan hemen hemen Türkiye’de her il belediye ve ilçe Belediyelerinin bile şirketleri var. Bu sıfır kilometre bir şirket. Yani biz bozuk şirketi niye alalım" diye açıklama yaptı.

 

"Bilmiyorsan, Neden Teklif Getirdin?"

 

Kültür Sosyal İşler Müdürü Güler Mert tarafında Meclis gündemine alınan, Kardeş şehir çalışmalarıyla ilgili görüşme yapmak üzere Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ile beraberinde Meclis üyesi Tahsin Akduman, Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu ve Mehmet Çetin'in Aralık ayında veya 2015 yılı içerisinde Kazakistan ve Özbekistan'a gitmek üzere görevlendirilmesi konusunda Başkan Yılmaz, öncelikle şunu sorayım biz bu kararları evvelden almıştık. Olmayınca değiştirdik şu anda genel bir karar alıyorsunuz, Meclis böyle bir karar alabiliyor mu? Yani 2015 yılına da mı karar alabiliyor mu? diye Güler Mert’e sordu Güler Mert, tarihleri tam belli olmadığı için bilemiyorum, yasayı da bilmiyorum dedikten sonra Başkan Yılmaz sinirlenerek, Güler Mert’e madem bilmiyorsanız neden teklif olarak bunu Meclise getirdiniz, diye fırça attı.

 

Çekiciler Özelleşiyor

 

Bolu'da park edilmemesi gereken yerlere araç sürücülerini park etmesi sonucunda yaşanan park sorunlarının çözülmesi için Belediye 2 adet çekici aracın ihale yapılarak kiralanması ve özel sektör tarafından işletilmesi için karar aldı. Bu konuda da açıklama yapan Yılmaz; " Bu konuda şunu söyleyeyim; Belediyenin çekicisi ve Belediyenin elemanlarıyla çekmeye başlayınca yeterli verim alamıyoruz. Eğer bakarsanız park edilmeyen yer de birçok araç var. Bunun çözümüyle ilgili yaptığım çalışmalar ve emniyetle yaptığımız çalışmalar neticesinde bunu ihale edeceğiz. Yani adam ne kadar fazla aracı çekerse o kadar fazla para kazanacak. Amacımız şu, park edilmemesi gereken yere park edilmesinin önüne geçmek. Geçtiğimiz süre içerisin de bunun üzerinde çok çalıştık, çok sıkıntılar çektik, emniyetle çok sürtüştük ama halen daha bu işi çözememiştik. Şu an Valilik, Emniyet ile müşterek kararlar neticesinde Emniyet, Zabıta, özel sektörle bu işi önümüzdeki dönem içerisinde çok ciddi tutacağız. Yani hiç kimse park edilmemesi gereken yere park edemeyecek. Burada birinci önceliğimiz Bolu içerisinde İsmet Paşa'dan başlayıp dolaşan ringi çözeceğiz. Yani bunu çözdüğümüz zaman park edilmemesi gereken yere park edilmemesi ile ilgili bilinç yerleşmiş olacak. Burada park edilecek yer var mı? var. Yani en fazla park belediyenin arkasındaki yamaçta oluyor. O yamaçtaki adam biraz öbür tarafta normal parkımız var oraya çekebilir ama çekmiyor. Ondan sonrada birçok sürtüşmeye giriyor. Kavga gürültüye gerek yok. Bundan sonra yanlış yere park etsinler diye bekleyeceğiz ki kaldırılsın. Belki bundan siyaseten bazı zorluklar çekeceğiz. Ama başka türlü bilinç oluşmadı. Bugüne kadar ki yaptığımız çalışmalar da bu bilinci oluşturamadık. Şu anda çok radikal bir uygulamaya geçeceğiz. Çünkü yurt dışına gidenler bilir. Yurt dışında adamların aracını sadece park etmesi gereken yere park etmesi yetmez, kaldırım mesafesi düzgün çekilip çekilmediği bile problemdir. Bizde ise bunda ne kadar sıkıntılar olduğunu ve bu konudaki herkesin kabadayı olduğunu, herkesin sıkıntılı olduğunu biliyoruz. Bu zamana kadar otoparklarımız yeterli değildi. Ama şu anda otoparkımız boşsa zaten boş yani lüzumsuz park kimse etsin istemiyoruz. Çünkü trafik akışını engelliyor. Trafik akışını engellemeye müsaade etmek istemiyoruz. Evet, bu siyaseten bir risktir. Ama bu riski birilerinin alması lazım biz bu riski alma kararındayız. Onun içinde bundan sonra ki araç kaldırma işini özel sektöre yaptıracağız. Özel sektöre yaptırırken şartları koyduracağız, bu şartları koydururken de Emniyet Müdürlüğü de bu şartları bilmek istiyor. Çünkü Emniyet Müdürü de kendisinin ilave edeceği şartları koymamızı istiyor ki onlarda hukuken zorluk çekmesin, araç başına polis verebilsin diye" diye konuştu.

 

"Sanayi Konusunun Cılkı Çıktı"

Son olarak CHP'li Meclisi Üyesi Hakan Özmen tarafından Sanayi konusunda bir dahaki Mecliste gündeme alınmasını istemesi üzerine bu konuya sinirlenen Başkan Yılmaz, Sanayiyle ilgili artık bir gündemimiz yok. Çünkü konunun cılkı çıktı. Bizim Belediye olarak sanayiyle ilgili bir derdimiz yok. Bu konuyu Valilik TOKİ'ye bildirecek, TOKİ'de gün verecek ve sistem büyüyecekti! Sanayi bizim açımızdan devrini tamamlamıştır. 5 kişiyle bile olsa sanayi yapılacak, yapılmıyor mu? Canınız cehenneme diyip sanayiyi kapatacağız. Kapatıp katmayacağımızı da göreceksiniz dedi.

Meclis başlarken çeşitli konularda konuşmak için yazılı önerge veren CHP Gurup Başkan Vekili Mustafa Aksoy, konuşma yapması gerektiğini söyledi. Oldukça gergin olan Başkan Yılmaz, ikinci birleşimde konuşursun, diyerek meclisi kapattı.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2014, 18:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
timuçin esen
timuçin esen - 7 yıl Önce

belediye başkanı dediğimiz zaman ilk akla gelen kişi dik duruşu ve azimli kişilik olarak sayın alaaddi̇n yilmaz geli̇r başkanim si̇zi̇nle gurur duyuyoruz sakin tavi̇z vermeyi̇n sanayi̇ kalkacak.

timur eraslan
timur eraslan - 7 yıl Önce

başkanım sonuna kadar arkanızdayız yaptığınız işleri takdir ediyoruz yola devam bu iş çok uzadı bir an önce bu sanayi sitesinin şehrin göbeğinden taşınması lazım ivedilikle.

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124