Başkan Yılmaz’dan anlamlı ziyaret

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, 12 Kasım 1999 depreminde binaları yıkılan ve enkaz altında saatlerce kaldıktan sonra kurtulan İbrahim Özdemir ile Şafak Teke’yi çalıştıkları iş yerlerinde ziyaret etti.    ...

Başkan Yılmaz’dan anlamlı ziyaret

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, 12 Kasım 1999 depreminde binaları yıkılan ve enkaz altında saatlerce kaldıktan sonra kurtulan İbrahim Özdemir ile Şafak Teke’yi çalıştıkları iş yerlerinde ziyaret etti.

    12 Kasım 1999 depreminde 7 kişinin hayatını kaybettiği bir binada saatler sonra enkaz altından çıkarılan ve oğullarından birini kaybeden baba İbrahim Özdemir’i çalıştığı işyerlerinde ziyaret eden Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, baba ve oğula geçmiş olsun dileklerinde bulunarak baş sağlığı diledi. Depremin üzerinden 13 yıl geçmesine rağmen deprem anını anlatırken gözyaşları içerisinde kalan baba İbrahim Özdemir, “Deprem olduktan sonra bizim bulunduğumuz bina biz çıkamadan yıkıldı ve ben kolonların altında sandalye ile soba arasında kaldım. Sobanın deprem esnasında yanması sebebiyle bende büyük oranda yanıklar ve doku kaybı meydana geldi. Ben 4 saate yakın enkazın altında kaldıktan sonra bir taş buldum ve o taş ile sobaya vurarak sesimi duyurmaya çalıştım. 3-5, 4 saat sonra beni çıkardığım sesi takip ederek buldular. Enkazdan çıkarıldıktan sonra da vücudumda oluşan yakınlar ve doku kaydından dolayı 3,5 ay Ankara’da hastanede yattım. Allah’a şükür o günleri atlattık, çok acılar çektik, korkular çektik ama hala hayattayız. Benim iki oğlumdan bir tanesi o enkazdan çıkamadı. Tabi bu Allah’ın takdiridir, benim tek isteğim bundan sonra ülkemizde depreme daha dayanıklı binalar yapılması ve insanlarımızın deprem yüzünden ölmeyeceği yapılarda oturmalarıdır.” dedi.

   

Japonya’da depremden ölen yok

 

İbrahim Özdemir’in ardından konuşan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; iki oğlundan bir tanesini yıkılan binada kaybeden baba İbrahim Özdemir’e başsağlığı dileyerek konuşmasına başladı. Yılmaz;“Depremde bir evladınızı kaybetmişsiniz Allah rahmet eylesin ama diğer oğlunuzda maşallah aslan gibi. Allah onu size bağışlasın. Bizim öncelikle depremden kurtulmuş insanlarımızı görerek, depremde bir insanımızın bile hayatını kaybetmemesini sağlayacak sağlam binaları yapmamız gerektiğinin bilincine varmamız lazım. Biz tabi bu ailelerimizi gördüğümüz zaman o günleri unutmuyoruz ve bir daha böyle felaketlerin başımıza gelmemesi için çalışıyoruz. Japonya’da 8 şiddetinde deprem olup da kimseye bir şey olmuyor ama bizim ülkemizde 6-7 şiddetinde gerçekleşen depremde bir felaket oluyorsa bu enkaz altında kalan bu ailemizin ayıbı değil, bizim ayıbımızdır. Eğer bu sorumluluğu hissetmez ve geçmişten ders almazsak bu ailelerin vebali bizim üzerimizdedir. İnşallah biz de bu sebeple artık daha sağlam yapılar yapar ve daha çok çalışırız ki Türkiye’de de Japonya’daki gibi 8 şiddetinde deprem olduğunda bile can kaybı yaşamayız.” şeklinde konuştu.

  

Takdiri İlahi’yi görüyorsunuz değil mi?

 

 Özdemir ailesinden sonra, aynı binadan saniyeler önce şans eseri çıkan Şafak Teke’yi de ziyaret eden Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Şafak Teke’nin evden çıktıktan 10 saniye sonra deprem olduğunu söylemesi üzerine, ”Takdiri İlahi’yi görüyorsunuz değil mi? Bina yıkılmadan 15 saniye önceki durumdan bahsediyoruz. Yani içeride 20-30 saniye gibi çok kısa görünen bir zaman dilimi kadar daha kalsalar bina bu arkadaşımızın ve ailesinin de üzerine çökecekti. O binayı ben hatırlıyorum, o binada 7 kişi hayatını kaybetmişti. Depremde hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımız Allah’tan rahmet diliyorum ve inşallah bundan sonra bir daha böyle acılar yaşamayız.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128