Başkan Yılmaz’a 38 Milyonluk Yetki

Belediye meclisinin olağanüstü toplantısından 38 milyon lira borç yetkisi çıktı. Daha evvel kamuoyuna 18 milyon diye düşen borç miktarı, yapılan toplantıda 38 milyon lira olarak geldi. Oy birliğiyle alınan karar sonrası, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’a İller bankasında 38 milyon lira borç alma yetkisi verildi.

Başkan Yılmaz’a 38 Milyonluk Yetki

Haber: Faruk ÇİDEM

Olağanüstü toplantının açılış konuşmasında Başkan Yılmaz Meclisi bilgilendirdi. Başkan Yılmaz bilgilendirmede, yeni seçim yapıldı ve tek başına iktidar olan olmadı. Bu aşamadan sonra önümüzü görmemiz gerekiyor. Eskiden 3 yıllık program yaparken, şimdi neler yapacağımızı bilmiyorum. Belediye olarak 38 milyon lira İller Bankasından alacağız. Alınan paralarla Bolu Belediyesinin bundan sonra yaşamı daha kolay ve daha düzenli olacak. Yani ekonomik sıkıntı çekmeden belediye kendi işini yapacak. Alacağımız parayı anında kullanacağız diye bir derdimiz yok. Üstelik burada alınacak karar sonrası İller Bankası parayı vermiş dahi olsa, İçişleri Bakanlığı onaylamadan parayı alamıyoruz. Alacağımız paranın 3-5 milyonunu hemen kullanacağız. Su hattını kuzey-güney diye ayıracağız. Böylelikle su arıtmada farklı farklı olarak gelecek olan sular sıkıntıyı azaltacak. Kanalizasyon hattının üstüne yağmur suyu hattı döşeyeceğiz. Bizim çıkardığımız rakamlar anormaldir. Büyüksu yanındaki arıtmayı genişleteceğiz. Şu anki borular çekmiyor. Bunun yerine 100-120 lik borular döşeyerek çekimin kolay olmasını sağlayacağız. Ana isale hattı borularını alacağız ve içme su hatlarında değişimler olacak” dedi.

YENİ İŞ MAKİNELARI ALINIYOR

2 adet Volvo 50 tonluk Ekskavatör alacağız. Bunlardan birinin bomu çok uzun olacak. Şantiyede yatırımlarımız devam ediyor. Bittiğinde kapasitemiz 3 katına çıkacak ve belediye gelirine yüzde 10 katkısı yüzde 25 olarak belirlenecek. Mazot ve bakım masraflarını da hesaplayarak alım yapıyoruz. Az yakıt yakan ve geç bakımı olacak araçlar almaya özen duyuyoruz.

Belediyenin arkasında olan ve yıktığımız emekli subaylar ile yardımsever kadınlarımıza 2 adat yer yapılacak. Sedaş’ın yıkılan 10 adet lojmanını yeniden yapacağız. Toplam maliyet 1,5 milyon lira gibi düşündük. Buradan belediyeye 2 milyon liralık bir arazi çıkacak ve yolumuz olacak. İller Bankasına toplan borcumuz 67 milyon lira. Şimdi alacağımız para ile bu rakam 115 milyon lira civarında olacaktır. Aldığımız paralar Bolu’ya gelecek paylardan kesilerek ödenecek.

AKSOY HESAP SORDU

Konu hakkında söz alan CHP Gurup Başkan Vekili Mustafa Aksoy, iki ayrı çağrı yaparak “Bizleri topladınız. İlk çağrıda 18 milyon dediniz, sonra 38 milyona çıktı. Bolu Belediyesi kendi işini yapacak güçtedir ama bir sıkıntınız mı var? Birden bire acele olarak bu kadar para neden alınmak isteniyor? Kanalizasyon yapılalı 10 yıl olmadı ve siz yeniden yapacağız dediğinize göre, gelişi güzel yapmışsınız. Arıtmanın yeri ve yeni yapılacak yatırımda yanlış yere yapılıyor. Ama dinlemiyorsunuz ve projeleri güzel anlatıyorsunuz da, öyle kalıyor. İzzet Baysal Caddesi de benim dediklerime örnektir. Güney çevre yolu yani D-100 için 60 milyon lira istimlak parası istiyorsunuz. D-100 eskisi gibi rahatsızlık vermiyor. Trafiği düzenli kurabilseniz sorun olmazdı. Ekskavatörün büyüğünü güneydoğudaki ağalar alır.

Sayın başkan Bolu’nun parasını gelişi güzel yerlere harcamayın ne olur. Seçim oldu, ne oldu ya anormal bir durum mu var? Varsa bilmek isteriz. Ankara Bolu’ya kapıları kapatacak mı?

Soruları sonrası Başkan yılmaz Ak Parti tek başına iktidar olmayınca dediğinde, CHP’li Erkan Gürkan oturduğu yerden, “başkan siyaset yapma” diye bağırdı. Karadere ve Çele suları hakkında bilgi isteyen CHP’li Erhan Beykoz’a, işimizi bozan Tahsin Akduman’dır. O zaman il genel meclisinde bize suyu vermek istemedi. Şimdi bu sıralarda, diye tepkisini dile getirdi. Karadere ve Çele suları için yakında güzel şeyler olacak, suyu bedava alacağız ve cazibeyle şehre vereceğiz” diye konuştu.

Yapılan oylama sonrası, İller Bankasından alınacak olan 38 milyon liralık 24-120 ay vadeli kredi madde madde oy birliğiyle kabul edildi.   

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2015, 17:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128