Başkan Yılmaz’dan Değerlendirme

Erhan BEYKOZ yazdı...

Başkan Yılmaz’dan Değerlendirme

Belediye Meclisi Aralık ayının son toplantısı yapıldı. Son toplantıda Başkan Yılmaz, 2016 yılında yaşanan hain kalkışmadan dolayı eksiklikleri kısmen kabul etti. Yaşanılması istenmeyen menfur saldırı hepimizin ruhunu kararttı ama bir de gerçek var ki, hayat devam ediyor!

Alt yapıyı, üst yapıyı, yatırımları aksattığımızı kabul etmesi, erdemliktir. Burada suçun küçük de olsa bir kısmı da bizim olduğunun altını çizmem çokta doğru değildir. Yaklaşık 3 yıldır belediye meclisinde muhalefet olarak elimizden geldiğince destek olmaya, yanlışları anlatmaya özen duyuyoruz.

Üstelik ülkemizin birlikte olabilmek adına en çok ihtiyacı olduğu günlerde, birlikteliği başardığımızı söyleyemem! Başkan Yılmaz’ın bazı önemli, içinden çıkılmaz, içinden çıkılamayan projelerde hepimizi göreve çağırması ne kadar doğru olsa da, şevkimiz kalmayınca çözüm üretmek pekte mümkün olmuyor!

2016 yılı 200 milyon liralık bütçemizin % 85-90 civarında gerçekleştiğini öğreniyoruz. Bolu halkından, bebeğinden, yaşlısına kadar verilen vergilerle toplanan para yaklaşık 180 milyon liradır. 43 mahalle ve yaşayan 154 bin yurttaşıyla hizmet götürmemiz gereken Cennet Bolu…

2016 yılını kısa sözlerle özetlerken tabloyu ortaya koyan Başkan Yılmaz, istenilenlerin yapılmadığını, hedefe giderken aksaklıklar olduğunu ve 2017 yılında açığı kapatacağını söyledi. Başkan doğruyu anlattı.

Ülkemde olduğu gibi 15 Temmuz hain kalkışma bazı işleri aksattı elbette. İş yaratmak, iş üretmek, yatırım yapmak yerine bir anda herkes vatan bayrak nöbeti tutmaya başladı. Üzerine vazife olan olmayan, cemaatçisi, cemaat karşıtı herkes sabahlara kadar nöbetteydi! Yıllardır üretim toplumu olmaktan uzak olan bizler, bu hain kalkışmayı da siper yaparak daha fazla yatmayı yeğledik. Yatışımız sadece belediye de değil, memleketin bütün kurumlarında olabildiğince gerçekleşti.

Haliyle üretmeyen, üretmeyi unutmuş bir toplumun yaşadığı yöreye katkısı olmaması da doğal. Önemli olan, Başkan Yılmaz’ın belediyedeki eksikleri bilip, açıkları kapatacağının sözünü vermesidir.

Bir diğer konu da, bitti dediğimiz, bundan sonra sorun olmayacağına inandığımız bazı gelişmelerin yeniden bozularak yapılması. Kanalizasyon, yağmur sulama hatlarının değişimi, bordür ve parke döşemesi bitip bisiklet yolları çizilmeye başlandığı an, 1000’lik büzlerin döşenme isteği, çalışmaları başa getirdi. İzzet Baysal Caddesinin 15 Kasım itibarıyla bitirileceği sözünü de tutamayanları değişmesi gerekmez mi? Bu ve benzeri hesapsız çalışmalarda yaşananlara eklenince, hedefin tutması mümkün olmadı.

Geçen koca bir yılın sonunda, 2017 bütçesinin 275 milyon lira olması, Başkan Yılmaz’ın “alt yapı bitti, üst yapıya başlayacağız” açıklamasını hepimizin takip etmesi gerekir. Yaşanabilir Bolu ve yaşandıkça yaşanılası cennet memleket istenilen değeri bulması bizim sizin hepimizin elinde. Verdiğimiz vergilerle neler yapıldığını, nelerin yapılması gerektiğini sorgulamak, akıl yürütmek ve katkı verme görevi hepimizin. Sonrasında arkadan konuşmanın anlamı olmadığı gibi, dedikodudan öteye gitmediğini de unutmamalıyız.

Acımız Büyük: Bir haftada iki hain kalleş saldırıyla fidanlarımızı kıran alçakları, onlara yardım ve yataklık eden şerefsizleri, terörün bir insanlık suçu olduğunu unutan ahlaksızları nefretle kınıyorum. Şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet, ailelerimize ve ülkeme sabırlar diliyorum.

 

 

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2016, 09:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128