Başkan Yılmaz’dan ödül açıklaması

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Marmara Belediyeler Birliği tarafından bu yıl 6'ncısı düzenlenen ve Bolu Belediyesi'nin 4 ödül birden aldığı 'Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri' ile Köroğlu Festivali kapsamında 12 Ekim 2016 tarihinde düzenlenecek 'Uluslararası Köroğlu Sempozyumu hakkında açıklamalarda bulundu.

Başkan Yılmaz’dan ödül açıklaması

Haber: Aysun BEYKOZ

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, yerel ve ulusal basın mensupları ile Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında bir araya geldi. Bolu Belediyesi Basın Birimi tarafından her ay düzenli olarak organize edilen toplantıya Belediye Başkan Yardımcıları Emine Davarcıoğlu, Zerrin Biçen, Yazı İşleri Müdürü Hayri Mısırlıoğlu, Park ve Bahçeler Müdürü Aylin Aydın katıldı.

8 kategoride 4 ödül

Belediye Başkanı Yılmaz, toplantıda ilk olarak 'Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri' ödül töreni hakkında konuştu. Yılmaz, Bolu Belediyesi’nin 4 ödül birden aldığı yarışma ile ilgili olarak, "Belediyecilik faaliyetlerinde 'Altın Karınca' 8 branşta yarışma açmıştı. Bunun 4 branşında ödül aldık. Bu tabi bizi onure ediyor. Asıl işin sahibi ben değilim; yanımdaki çalışan arkadaşlarımız. Belediye olarak yaptığımız çalışmaları projelendirmiş, sunmuşlar ve o yarışmada da Bolu’yu gururlandıracak ödüllerin alınmasına vesile olmuşlar" dedi.

Yarışmada "Endemik Bitki Bahçesi" ile Yeşil Alan ve Çevre Yönetimi Kategorisinde 1'incilik ödülü, "Kent Bilgi Sistemi" ile Ar-Ge ve İnovasyon kategorisinde 3'üncülük ödülü, "Sultan Hamamı Restorasyon Projesi ve Uygulaması" ile İmar, Şehircilik ve Estetik Kategorisinde 3'üncülük ödülü ve Ulaşım ve Altyapı Kategorisi ile de 3'üncülük ödülüne layık görüldüğünü hatırlatan Başkan Yılmaz, “Bu tür çalışmaların hem çalışan arkadaşlarımızı motive etmesi hem de Bolu Belediyesi’nin adını duyurma açısından önemli" diye konuştu.

"Daha nice ödüller kazanacağız"

Marmara Belediyeler Birliği’nin düzenlediği yarışmalarda en çok ödüle layık görülen belediyenin Bolu Belediyesi olduğunu belirten Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, elde edilen başarılarda Başkan Yardımcıları Emine Davarcıoğlu ile Zerrin Biçen'in önemli katkısı olduğuna dikkat çekerek, "Kendilerini tebrik ediyorum. İnşallah önümüzdeki süreç içerisinde sizlerin de desteği ile daha nice ödüller kazanacağız" ifadelerini kullandı.

Uluslararası Köroğlu Sempozyumu

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Ekim 2016 tarihinde düzenlenecek 'Uluslararası Köroğlu Sempozyumu ile ilgili olarak ise Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, Polonya, Kosova ve Rusya’dan bilim adamlarının katılacağını söyledi. Bolu'nun marka kent olması ve kendini dünyaya tanıtması anlamında Köroğlu'nun önümüzdeki süreçte önemli rol üstleneceğini belirten Yılmaz, konuya ilişkin şunları söyledi: "Türk dünyasının ortak kahramanı olan Köroğlu ile Türk dünyasıyla kucaklaşmayı hedefliyoruz. Bunu Bolu'yu ve Türkiye’yi ilgilendiren bir konuymuş gibi algılamayın. Bolu, Köroğlu sayesinde Türk dünyasının kültürel ve ekonomik birlikteliğini sağlayacak. Bunun böyle bir çalışma olduğunu algılarsak, bu konuda da daha sağlıklı ilerleriz."

"Nevruz, kucaklaşmada farklı bir öğe olacak"

Türk dünyasını heyecanlandıran bir başka noktanın ise Nevruz olduğunu belirten Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, "Maalesef nevruz, bir ayrılıkçı grubun başkaldırı bayramı gibi algılatılmış. Aslında o yapı ile hiç alakası olmayan, tamamen Türk dünyasının baharı müjdeleme açısından bir bayramı. İnşallah nevruz konusunda da Köroğlu oturduktan sonra, Türk dünyası ile kucaklaşacağımız yeni bir öğe olacak. Çünkü Köroğlu'nun yaşadığı yer olarak Bolu ifade ediliyor. Türk dünyasını heyecanlandıran tek tepe Bolu’da. Bu, takdiri ilahi diyoruz. Seben'in Alpağut Köyü’nde yüzyıllardır kutlanan bir gelenek. Onunla da inşallah Türk dünyası ile kucaklaşacağız. Bolu’nun Türk dünyasında kabulünü sağlayacak bir yapıya doğru gittiğini bilesiniz " değerlendirmesinde bulundu.

Köroğlu Parkı Projesi

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Köroğlu kültürünün merkezini Bolu'ya taşımak amacıyla Alpağut Mahallesi'ne inşa edilecek ve tamamlanmasıyla Türk dünyasının kardeşlik sembolü haline gelecek Köroğlu Parkı Projesi ise "Köroğlu Parkı, Bolu Belediyesi'nin Köroğlu Parkı adını verdiği bir park değil. Biz, Köroğlu Parkı’nı Türk dünyasında sorduğunuzda 'Köroğlu Park’ımız Bolu'da' diyebileceği bir müşterek bir park haline dönüştürme gayreti içindeyiz " dedi.

"Köroğlu filmi için çalışma yürütüyoruz"

Köroğlu’nun Bolu’nun tanıtımı açısından çok önemli olduğunu ve bu konuda bir film çalışması için girişimlerin başlatıldığını belirten Yılmaz, son olarak şunları kaydetti: "Bizler belediyecilik anlamında özel doğası olan Bolu’muzu bir dünya kenti haline getirmek için bir çalışma yürütüyoruz. Bunun tanıtımı da iyi yapılması lazım. Bir çalışma yürütürken, bunun iyi tanıtılması lazım. Köroğlu'nu sadece Bolu'nun değil; tüm Türk dünyasının değeri olarak ortaya koymamız gerekiyor. Cumhurbaşkanımız, Kültür Bakanımızla görüşmelerimizi yaptık. Başbakanımızın da konudan haberi var. Eğer çok ciddi bir film yapılabilirse Köroğlu ile ilgili, dünyaya tanıtılması sağlanılabilir."

 

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2016, 16:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128