Başkanlık Sistemi tartışmalarını ile gündem saptırılıyor

Ülke gündemini yakından ilgilendiren konular hakkında Saadet Partisi il Başkanı Veysel Çetinkaya, basın toplantısı düzenledi. Çetinkaya, hükümetin özellikle Başkanlık sistemi tartışmalarını gündem yaparak, gündemin saptırılması istendiğini söyledi.

Başkanlık Sistemi tartışmalarını ile gündem saptırılıyor
Haber: Semih BAYKAL
Terör’ün maalesef Türkiye gündeminin en önemli meselesi olmaya devam ettiğinden bahsederek basın açıklamasına başlayan Çetinkaya, özellikle son zamanlarda Hükümet tarafından vatandaşlara yapılan zamları değerlendirdi. Çetinkaya; “ Terör, maalesef Türkiye gündeminin en önemli meselesi olmaya devam ediyor. Bununla ilgili Saadet Partimizin görüşlerini geçtiğimiz haftalarda Bolu Kamuoyu ile paylaşmıştık. Bugünlerde Başkanlık Sistemi tartışmalarını gündem yaparak, gündemin saptırılması isteniyor. Fakat Hükümetin asıl Aziz Milletimizin gözünden saklamaya çalıştığı Ekonomik durumdur. Önceki gün 2016 Ocak ayı enflasyon rakamları açıklandı. Tüketici Fiyatları Endeksi Ocak ayında % 1.82, yıllık bazda da % 9.58 olarak ilan edildi. 1 Kasım seçimlerinde istikrar deyip tek başına iktidar isteyenler maalesef terör ve dış politikadan sonra ekonomide de büyük bir istikrarsızlığa sürüklendiğimiz artık gizlenemez hale geldi” dedi. 
“ENTERESAN ZAMLARLA KARŞILAŞIYORUZ Kİ ÇOĞU VATANDAŞIMIZ BUNLARIN FARKINDA BİLE DEĞİL”
Son zamanlarda yapılan zamlardan vatandaşların farkında bile olmadığından bahseden Çetinkaya; “Öyle enteresan zamlarla karşılaşıyoruz ki çoğu vatandaşımız bunların farkında bile değil. Mesela elimde iki adet elektrik faturası var. Biri Kasım 2015’e, diğeri Ocak 2016’ya ait. Kasım 2015’teki faturada elektrik tüketim bedeli toplam 19.33 TL iken fatura bedeli 29.90 TL olmuş. Yani tüketim bedeline % 55 vergi ve diğer ilaveler eklenmiş. Ocak 2016’ya ait faturada ise elektrik tüketim bedeli toplam 50.47 TL iken fatura bedeli 96.20 TL olmuş. Yani tüketim bedeline % 91 vergi ve diğer ilaveler eklenmiş. Eğer Ocak faturasına Kasım 2015’teki hesaplamaya göre vergi ve diğer ilaveleri eklemiş olsaydı, fatura tutarı 78.22 TL olacaktı. Yani burada % 23’lük bir artış gözlenmektedir. Yani maalesef elektriğe bu kadar zam yapılmıştır. İkinci olarak trafik sigortası poliçelerine en az % 100’ün üzerinde artışlarla vatandaşımız şaşkına dönmüştür. Üçüncü olarak Bağ-kur ve SGK primleri de  yaklaşık % 30  zamlanmıştır. Bunların nedenlerini, niçin böyle haksız bir artış sağlandığını AKP Milletvekilleri’nden ve İl Başkanından talep ediyoruz” diye bahsetti. 
“NEDEN TÜRKİYE FAİZ LOBİSİNE 30 MİLYAR TL DAHA BORÇLANDIRILIYOR?”
Son olarak Çetinkaya TBMM’de yapılan 2016 yılı bütçesini değerlendirdi; “Şu sıralar T.B.M.M. Bütçe ve Plan Komisyonu’nda 2016 yılı bütçesi görüşülüyor. Bütçede en çarpıcı ve dikkat çekici rakam 2016 yılı tahmini toplam gelir 540.8 milyar. 30 milyar TL’lik bir açık öngörülerek tahmini gider 570 milyar TL olarak öngörülüyor. Neden denk bütçe yapılmıyor? Neden Türkiye faiz lobisine 30 milyar TL daha borçlandırılıyor? Diğer dikkat çekici bir rakam ise 56 milyar TL olarak tahmin edilen faiz gideridir. Bu gider kalemi neyin nesidir? Türkiye yılda 56 milyar TL faiz borcu ödeyeceğine göre, borcunun en az 600-700 milyar TL olması gerekiyor. Bolu’daki yetkililerin buna da bir açıklık getirmesi gerekir. Zira geçen yıl faiz gideri olarak 55 milyar TL ödenmiştir. AKP 13 yılda toplam 613 milyar TL faize para ödemiştir. Bu da gösteriyor ki ekonomide de artık kötüye gidiş su yüzüne çıkmış, gizlenemez hale gelmiştir” diye değerlendirdi. 

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2016, 16:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128