“Baskın seçime hodri meydan demek yetmeyecektir”

Emek Partisi Bolu il Başkanı Ahmet Özkan seçimlere ilişkin bir açıklama yaptı.

“Baskın seçime hodri meydan demek yetmeyecektir”
HABER : Aysun BEYKOZ

Özkan “Türkiye cumhur ittifakının baskın seçim kararıyla yeni bir seçim sürecine girmiş bulunuyor. OHAL ilanından bu yana ısrarla dile getirilen antidemokratik koşullarda bir seçime gitmenin yanlışlığına rağmen Erdoğan ve Bahçeli ittifakı bu kararı almıştır. Bu tutumlarıyla bir kez daha demokratik bir seçim sistemi ve halkın iradesinin yansıyacağı demokratik bir ortamı istemediklerini göstermişlerdir. Dertleri yangından mal kaçırmaktır. Dertleri atı çalıp Üsküdar’ı geçmektir. Bu kararları ile tek adam tek parti yönetimi konusunda hiçbir demokratik kural ve hukuk ilkesini tanımadıklarını bir kez daha ilan etmişlerdir” dedi.

Ayrıca “Kendilerine ‘cumhur ittifakı’ diyenlerin aslında cumhurla yani halkla artık sözde bile olsa uzaktan yakından alakası kalmamıştır. İttifak, saray ittifakıdır. Yaptıkları her uygulama, her icraat sarayın ve çevresindeki burjuvazinin çıkarınadır. Ve bunu daha dün ‘OHAL’den faydalanarak işçi grevlerini nasıl engellediklerini’ patronlara ballandıra ballandıra anlatırken bir kez daha ortaya koymuşlardır.

Ülke sorun yumağı haline gelmiş durumdadır. Erken seçim kararını açıklarken iktidar ve onun sözcüsü Bahçeli’nin öne sürdüğü gerekçeler de ülkenin içinde bulunduğu durumun adeta itirafıdır. İttifak ortağı Bahçeli de söylemiştir , ‘Ülke uçurumun kenarındadır.’ Ama saray ittifakının seçimi ve kendisini kurtarıcı gibi göstermesi halkı bir kez daha kandırma çabasıdır. Ülkeyi uçurumun kenarına getiren bizzat kendileridir. Saray ittifakı bu sorunların çözüm adresi değil tam aksine bu sorunların sebebidir.16 Nisan referandumundan önce halkın karşısına ‘ölümleri durduracağız’ diye çıkanlar o günden bu zamana ölümleri arttırmıştır ve bu sefer daha da çok ölüm daha çok savaş vadetmektedirler.16 Nisan’da ülkeyi koalisyonlardan kurtaracağız diyenler koalisyonu şimdiden kurmuştur. 16 Nisan’dan sonra ‘dolar düşecek, ekonomi düzelecek’ diyenler şimdi de ‘seçim ekonomiyi düzeltecek’ demektedir. ‘Erken seçim vatan hainliğidir’ diyenler şimdi erken seçime sarılmaktadır. Ve tüm bu dün söylediğini bugün yalanlama halleri ‘siyaset budur’ denerek aklanmaya çalışılmaktadır. Bu siyaset değildir, bu düpedüz yalan söylemektir, halkı aldatmaya çalışmaktır. Ancak şu bilinmelidir ki, halk kitleleri tek adam tek parti yönetimin nasıl bir bela olduğunu her gün yaşayarak öğrenileceğini idare etti.

Demokrasi güçleri için, muhalefet için mesele bu sürecin iyi örgütlenmesidir. ‘Hodri meydan’ demek yetmeyecektir. Sandıklara sahip çıkmak kadar milyonlarca gönüllüyle bu işe seferber olmak gerekir. Adaylarda ortaklaşma olmuyorsa da mücadelede ortaklaşma sağlanmalıdır. Yani birlikte mücadele ve ortak hareket çok daha acilleşmiştir. Adalet ve demokrasi, hak eşitliği ve barış. Bütün bunlar için özgürlük ortamı. Böylesi bir anlayışla herkes kendi önceliklerini bir kenara bırakarak demokrasi çatısı altında birleşerek ortak hareket etmeli. Partimiz bunun sağlanması çabalarını sürdürmektedir. Başta işçi sınıfı olmak üzere ezilen ve sömürülen halk kitlelerini ve demokrasi güçlerini, saray ittifakına, 24 Haziran’da gerekli dersi vermeye çağırmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2018, 14:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER