“Bastonlu Vali” Bolu’da derin izler bıraktı##hb_ozel.gif

Bolu tarihine “Bastonlu Vali” olarak geçen Celal Kayacan’ın isminin Dağkent’te bir caddeye verilmesiyle ilgili talep mecliste en çok tartışılan konuların başında yer aldı. Kayacan’ın Bolu yıllarına tanıklık...

“Bastonlu Vali” Bolu’da derin izler bıraktı##hb_ozel.gif

Bolu tarihine “Bastonlu Vali” olarak geçen Celal Kayacan’ın isminin Dağkent’te bir caddeye verilmesiyle ilgili talep mecliste en çok tartışılan konuların başında yer aldı. Kayacan’ın Bolu yıllarına tanıklık eden meclis üyesi Yener Bandakçıoğlu Bolu’nun “Bastonlu Vali” dönemlerini tüm açıklığıyla gazetemize anlattı.

 Haber; Mustafa Cop

Fotoğraflar; Hakan Karacaören

 

Bolu belediye meclisinin Kasım ayı ikinci oturumuna CHP’li meclis üyesi Yener Bandakçıoğlu damgasını vurdu. Mecliste görüşülen isim değişiklikleriyle ilgili taleplerde Dağkent Mahallesinde birinci girişten Zihinsel engellilere kadar olan Millet Caddesinin isminin “Vali Celal Kayacan caddesi” olarak değiştirilmesiyle ilgili talebin reddedilmesi üzerine başkan Yılmaz’dan söz alarak kürsüye çıkan Bandakçıoğlu Kayacan’ın Bolu’ya gelen en çalışkan valilerden biri olduğunu vurgulayarak; “Eski Bolu Valisi Celal Kayacan olmasaydı bugün Dağkent diye bir yer olmazdı. Bence Millet isminin ‘Celal Kayacan caddesi’ olarak değiştirilmesinde bir sakınca yoktur. Bu bir vefa borcudur.”dedi. Bunun üzerine söz alan AK Partili meclis üyesi Mehmet Özbostancı  Kayacan’ın Dağkent’in mimarı olduğunu söyleyerek; “Dağkent yapılırken ilk başta fakir fukaraya konut yapılacak, konut imkanı sağlanacak denmişti aradan geçen zaman diliminde orası villa tipine döndü. Eski valimiz Celal Kayacan’ın bu konuda ki emeklerini ve çabalarını inkâr edemeyiz. Bu yüzden teklifin yeniden görüşülmesine sıcak baktığımı ve Yener beye grup olarak destek verdiğimizi söylemek istiyorum” dedi. Bunun üzerine Bolu belediye başkanı Alaaddin Yılmaz CHP ve AK Partili grup başkanvekillerinin kendi arasında görüşerek bu konudaki ortak kararın kendilerine bildirilmesini istedi. Bunun üzerine Cahit Görüş ve Burak Balaban kısa bir görüşmeden sonra konuyla ilgili isim talebinin geri çekilmesini ve konunun aralık ayında ki meclis gurubunda görüşülmesini uygun gördüklerini söyledi.

Haber ekibimizin Bolu’da “Bastonlu Vali “ olarak bilinen Celal Kayacan’la ilgili görüşme talebini kabul eden CHP’li belediye meclis üyesi Yener Bandakçıoğlu, Kayacanla ilgili anılarını anlattı.1977-1980 yılları arasında CHP il başkanlığı görevinde bulunduğunu söyleyen Bandakçıoğlu; “1977 yılından önce CHP il yönetim kurulu olarak üyesi olarak faal bir şekilde görev yaptım. Celal Kayacan 1975-1978 yılları arasında Bolu valiliği yaptı.1978 yılında Başbakan yardımcısı olan Cumhuriyetçi Güven Partisi Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu onu başarılı çalışmalarından dolayı Kayseri valiliğine atanmasını sağladı.1980 darbesinden sonra Sayın Kayacan merkez valiliğine atandı. Emeklilik hayatı sırasında Sivas’ta belediye başkanlığına aday olduğunu hatırlıyorum. Ben onun Bolu’da valilik yaptığı dönemde Boluspor yönetim kurulunda da görev yaptığım için onunla sık sık bir araya gelirdim. Sayın Kayacanla birçok anımız var. Boluspor’a candan bağlı bir vali idi. Boluspor’a her türlü yardımı yapardı. Bolu’da hiçbir maçımızı kaçırmazdı. Maçtan bir gece evvel bana telefon ederdi. Prim ne vereceğiz? diye sorardı. Bizim o dönem prim anlaşmamız vardı. O dönem bizim vereceğimiz prime Celal Kayacan birde özel prim eklerdi. Yani biz 500 lira belirlemişsek Sayın Kayacan sayesinde futbolcularımız 250 lira daha ek prim alarak toplamda 750 lira maç primi almaya hak kazanırlardı. Telefonla bana prim konusunda görüşlerimi sorduğumda maçın önemine göre ‘bende şu kadar prim verseniz iyi olur’ derdim. Soyunma odasına girerdi ‘Çocuklar 250 lira da benden derdi. Bizde bu primleri Perşembe akşamları futbolcularımıza dağıtırdık.” Şeklinde konuştu.

GEREKİRSE BASTONUNU ADAM DÖVMEK İÇİN KULLANIRDI

“Baston onun alemet-i farikasıydı” diyen Bandakçıoğlu;  “Onun nedense öyle bir alışkanlığı vardı. Hep elinde baston olurdu. Bu yüzden adı ‘Bastonlu valiye’ çıkmıştı. İnsanları icabında dövmek için bile bastonunu kullanabilirdi çünkü çok sert ve disiplinli bir valiydi.” Dedi.

FIRKA BİNASI ONUN DÖNEMİNDE YIKILDI

Şu anda kültür sitesi olarak faaliyet gösteren binanın Celal Kayacan döneminde inşa edildiğini vurgulayan Bandakçıoğlu; “O dönemde İlim yayma cemiyeti kurulmuştu. Şimdiki CHP Bolu kadınlar kolu başkanı Zuhal Toker Işın’ın babası emekli astsubay Hasan Toker başkanlığını üstlenmişti. Ben bir CHP’li olarak partimden gelen tepkilere rağmen İlim yayma cemiyetinin yönetim kurulunda görev yaptım. Bunlar çok entrasan şeylerdir. Ben memleketim olan Bolu’ya bir şeyler kazandırmak için İlim yayma cemiyetinde görev almaya karar vermiştim. Sayın Hasan Tokeri’de çok severdim. Burada yer almam Cumhuriyet Halk Partisinde pek hoş karşılanmadı. Çok sevdiğim halende sevmeye devam ettiğim Sayın meslektaşım Ahmet Özcan, CHP Genel başkanı Bülent Ecevit Bolu’ya geldiğinde ve benimde Boluspor maçları yüzünden kent dışında olduğum bir zaman diliminde Ecevit’e beni şikâyet etti. ‘CHP’ye üye olduğu halde ilim yayma cemiyetinde görev yapıyor’ dedi. Bütün bu sözleri de geniş bir topluluğun huzurunda söyledi. Tüm bu laflara karşın Rahmetli Ecevit ona hiçbir cevap vermemiş. Yani ‘asarım-keserim’ türünden bir şey söylememiş.”şeklinde konuştu.

 

Yarın;

“Eski Fırka binası muhafaza edilseydi bence daha güzel olurdu”

“Dağkent’in fikir babası ve uygulayıcısı Sayın Celal Kayacan’dır.”

“Anıtparktaki ağaçların kesilmesi hataydı”

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124