BAYDAR; “AİLE ŞİRKETLERİ KURUMSALLAŞMALI”

Müstakil Sanayicii ve İş Adamları Derneği Bolu Şubesi(MÜSİAD) “Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma ve Aile Anayasası” başlığı adı altında düzenledikleri seminerde 3. Göz Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Baydar’ı konuk etti.

BAYDAR; “AİLE ŞİRKETLERİ KURUMSALLAŞMALI”
Haber: Aysun Beykoz

3.Göz Danışmanlık yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Baydar’ın sunumu ile gerçekleşen seminerde; aile şirketlerinin yapısı ve yönetim tarzlarının ortaya konulması, aile şirketlerinin büyüme sürecinde karşılaştığı yönetsel sorunların ele alınması, kurumsallaşma kavramının tanıtılması ve aile şirketlerinin devamlılıklarını sağlamada kurumsallaşma sürecini nasıl yöneteceklerine ilişkin bilgiler verildi.

‘Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma ve Aile Anayasası’ başlığı adı altında düzenledikleri seminerde 3.göz danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Baydar’ı konuk eden MÜSİAD Bolu Şubesi Başkanı Abdullah Abat seminerde açıklamalarda bulundu. Abat yaptığı açıklamada;“Hikmet hocamızın çok geniş bir tecrübesi var. Türkiye’nin ve yurt dışın da bu konular ile alakalı çok geniş bir yelpazesi var bu konu ile alakalı. Gerçekten günümüzde kronik bir hale gelen aile şirketlerindeki kurumsallaşma ile alakalı bir takım sıkıntılar. Yani uzun ömürlü olamayan maalesef iki nesli ya da üç nesli geçemeyen bir takım oluşumlar var. Türkiye de yanılmıyorsam %70 çıvarında. Kurumsallaşma noktasında aile şirketli ile sorunların ne olduğunu ve kurumsallaşma anlamında neler yapılabilir. Hocamız bunları atlatacak” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE DE ÇALIŞAN FİRMALARIN %90’INDAN FAZLASI KÖTÜ YÖNETİLİYOR”

3. Göz Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Baydar seminerde yaptığı açıklamada; “Bu gün konumuz aile şirketlerinde kurumsallaşma. Aşağı yukarı 1984 Ankara siyasal mezunuyum ve o günden beri üst düzey yöneticiyim. Türkiye de bilmediğim firma tarzı yok. Hatta yurt dışında da bir takım incelemeler yaptım. Şunu gördüm; insana değer vermeyen hiçbir kurumun hiçbir geleceği olmuyor. Yaptığı iş ne kadar doğru olursa olsun bir sonraki aşamada bitiyor. Onun için şirkette önemli olan konu insana verilen değer. Makineye verilen değer değil. Bizde tam tersi makineye verilen değerle yola çıkılıyor. Onun içinde makine iyi olacak. Ama onu çalıştıran insan, insan kalitesi çok pahalıya patlıyor onlar için. Niye makine bir arıza yapıyor dünyanın masrafı. Ama öyle bakılmıyor. En kötü ihtimalle eleman işten çıkartılıyor. Yerine başka hata yapacak eleman alınıyor. Pahalı hata benim için çok değerli bir tecrübedir. Bir daha yapılmaz. O yüzden bu tür hatalar hep firma yöneticileri tarafından yapılır. Türkiye de çalışan firmaların %90’ından fazlası kötü yönetiliyor. Ve bu yönetiminin hata yaptığı ispatlamadığınız takdirde kendisi ile yüzleşemiyor. Buradan alınan bilgiler belkide Bolu da 3 kişiyi öne çıkaracak” ifadelerine yer verdi.

“TÜRKİYE DE AİLE ŞİRKETLERİNİN ÇOĞU 2’İNCİ 3’ÜNCÜ JENERASYONA GEÇEMİYOR”

Baydar seminer ile ilgili yaptığı açıklamada “Seminerin konusu aile şirketlerinde kurumsallaşma. Türkiye de aile şirketlerinin çoğu 2’inci veya 3’üncü jenerasyona geçemiyor. Bunun arkasındaki en önemli nedenlerden birisi aile içerisindeki yapı. İnsanlar çok rahatlıkla büyükleriyle bir şeyleri paylaşamıyorlar veya bilgi paylaşımı olamıyor. Anadolu’daki bizim kültürümüzün yapısında da biraz ataerkil yapı olduğu için daha demokratik bir ortamda daha paylaşımcı bir ortamda insanların bir araya gelerek daha büyük sinerjileri nasıl yaratacağını bizim örneklerle anlatmamız gerekiyor. Aksi takdirde aile şirketlerini geleceğe taşımamız mümkün değil. Birinci jenerasyon çok başarılı çünkü şirketi kuruyor ve belli bir yere getiriyor. İkinci jenerasyonu bir nevi kendi metezor eğitimiyle şirketi bir adım daha taşımaya razı edebiliyor. Ama asıl torunlar üçüncü jenerasyon maalesef unutuluyor. Onlarda kendi yollarını çizmeye çalışıyorlar. Böyle olunca tabi aile şirketleri üçüncü jenerasyonda genelde dağılmış oluyor. Burada ki amaç şu aile şirketlerinde biz neden kurumsallaşmalıyız? Onu anlatacağız. Kurumsallaşmayı nasıl yaparız? Çünkü özellikle bu nasılın arkasında geçmişte yapılan büyük hatalar büyük yanlışlıklar var. Dolayısıyla insanların kurumsallaşmaya olan inanıcıda kalmıyor. Çünkü bir şirkette siz kalkıp ta işte 40 beden giyen bir insana siz 54-55 elbise giydirmeye kalkarsanız o tabii sırıtır olmaz. Sonra bazı şeyleri afaki görüntü olsun diye yapmaya başlarlar buda uygun değil”dedi.

“GELECEKTEKİ NESİLLERİ NASIL HAZIRLAYACAĞIMIZI NETLEŞTİRMEMİZ LAZIM”

‘Her şirketin bir yapısı var bir yaşayışı var bir tarzı var ve dolayısıyla bu şirketleri o yapı içerisinde değerlendirerek kurumsallaştırmamız lazım’ diyen 3. Göz Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Baydar, “Kurumsallaştırmayı işte bir bürokratik işlem gibi görmememiz lazım. Şirketleri verimliliği arttıracak yönetimin ve çalışanın şirketin geleceğine yönelik katkılarda bulunacağı bir yapı olarak görmek lazım. Kısacası kurumsallaşma şahısların dışında şirketlerin geleceğe taşınmasını sağlayan bir sistem. Bu sistemi biz 3 kişilik şirketle de kurabiliyoruz 300 kişilik 3bin kişilik şirketlerde de kurabiliyoruz. Böyle olunca şimdi bizim 3 bin kişilik şirkete kuracağımız bir sistemi 3 kişilik şirkete kurmaya çalışmaya kalkarsak çok komik sonuçlar ortaya çıkar. Maalesef geçmişte bunlar çok yapıldı. Herkes birçok şeyi niçin yaptığını bile bilmiyordu. Ama bunu aşmamız lazım. Özellikle aile şirketlerinde gelecekteki şirketin önce hedefini belirlememiz gerekiyor. O hedefe gelecekteki nesilleri nasıl hazırlayacağımızı netleştirmemiz lazım. Ama en önemli sınav o nesle yeni nesle şirketi faaliyet alanını ve geleceğini hedeflerini sevdirmek. İşte büyükler burada devreye girmek zorunda aksi takdirde o insanlara o işi adeta esirmiş gibi götür getir komutlarla yaptırdığınız zaman bu sefer o insanlar kendilerini veremiyor. Kendilerine başka yerlerde arayışlara giriyorlar ve o şirket dağılma sürecine girmiş oluyor. Bunun yanında şirket çalışanlarının aile fertlerinin aralarındaki ilişkiler şirketin geleceğe taşınması açısından çok önemli. Bu şirketi bir kademe daha ileri taşıtabilirsek bizde kendimizi burada başarılı göreceğiz” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2017, 12:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128