Baygın değişen “Gerede’yi anlattı

Haber; Duygu Kaya   Gerede son yıllarda yapılan çalışmalarla daha canlı bir ilçe haline geldi. Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın 27 Mart 2009 seçimlerinin 4.yıldönümünde Bolu’daki basın...

Baygın değişen “Gerede’yi anlattı

Haber; Duygu Kaya

 

Gerede son yıllarda yapılan çalışmalarla daha canlı bir ilçe haline geldi. Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın 27 Mart 2009 seçimlerinin 4.yıldönümünde Bolu’daki basın mensuplarıyla bir araya gelerek çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

 

Gerede belediye başkanı Ömer Baygın @ Yemek’te basın mensuplarına uzun süredir Gerede için yaptıkları çalışmalarla ilgili olarak bilgiler verdi. Baygın ‘’ 28 Mart 2013, 29 Mart seçimlerinin üzerinden 4 yıl geçti bizler belediye başkanları olarak halkın oy vermesiyle başa geldik. Halka hesap vermeyi bir borç olarak görüyoruz Geredeyi bir adım öteye götürmek için çalışıyoruz. Gerede hem turizm şehri, hem sanayi şehridir. Gerede belediyesinin toplam kalite yönetimine geçtiğini, personellerin düzeltildiğini, toplam kalite belgesine sahip bir belediye olduğumuzu belirtmek isterim. 2 sanayimiz var, deri sanayi ve karma organize sanayi. Deri sanayimizin uzun bir tarihi var. Burada 29 tane tabakhane bulunmaktadır. Sanayinin atık sularını arıtma tesisine aktardık. Çevre Bakanlığı’nın desteğiyle bunu başardık artık deriyi ve çevreyi kirletmiyoruz. Taşınma için ihale açtık ihaleyi alan müteeahitle beraber alt yapı çalışmalarımızı yapıyoruz. ‘’ Şeklinde konuştu.

Organize Sanayimiz Gelişiyor

 

Gerede Organize Sanayi ve deri sanayi bölgesi hakkında açıklamalar yapan Ömer Baygın bu bölgelerin gelişimi için Çevre Bakanlığı ile birlikte çalıştıklarını söyledi. Baygın ”Karma organize sanayi bölgemiz var 15 yıl önce kuruldu. 48 tane fabrika parselimiz var alt yapı hazır elektriği doğalgazı her şeyi hazır. 10 tane parsel üzerine kurulu 5 fabrikamız üretime geçti. 5 tane tahsisli parselde çalışmalar devam ediyor. 18 tane hiç tahsis edilmemiş boş parselimiz var. Parsellerimize yeni talepler var. Karma organize sanayimiz gelişecek diye umut ediyoruz.’’ Diye konuştu.

 

Gerede’de artık kış turizmi var

 

Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın ilçede kış turizmini canlandırmak için pist alanları yapıldığını ve yeni kayak pisti yapmak için alanlar baktıklarını söyledi. Baygın “ Gerede yüksek bir rakıma sahip. Kış sporları için önemli bir kayak merkezi oluşturmaya çalıştık. 10 yıl önce Artık Dağı kayak merkezini yaptık. Burada 2 pistimiz var birisi slalom pistidir. 900 metre uzunluğundadır. Kayanların pistin yukarısına çıkabilmesi içinde bir tesis yaptık. Bolu bölgesi kış turizmine uygundur. Biz de kayak sporunu az bilenler ve bilmeyenleri pistimize bekliyoruz. Profesyonel kayakçılar için zaten Kartalkaya var. Kayak sporunu tehlikeli ve pahalı bir spor olarak görenler için söylüyorum Arkut Dağı kayak pisti bu açıdan çok güvenlidir. Piste giden yol çok güvenlidir. Dünyada şehirlerarası ve uluslararası yollara en yakın kayak pisti yoludur. Bir diğer pisti mukavemet, kayaklı koşu pistidir. Bu pist uluslararası kuruluşlarca onaylanmıştır. Bu pistimizde uluslar arası yarışlar yapıyoruz hatta Estonya Başbakanıda yarışlara katılmıştır. Daha profesyonel kayakçılar için bu bölgede kayak pisti arayışlarımız sürüyor.’’ Diye konuştu.

 

 

                        Yaz turizminde de iddialıyız

 

Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın “ Gerede yaz turizmi açısından da önemli bir ilçedir. Örneğin futbol takımları yaz dönemi, sezon öncesi kamplarını ilçemizde yapıyorlar. 7 tane antrenman sahamız var. Esentepemiz var ve burası dünyanın en kıymetli mesire yerlerinden bir tanesidir. Buraya bir havuzlu bahçe yaptık. Esentepe park projemizde başlayacak. Buraya bir de ilçemize değer katacak butik otel projemiz var. Esentepe Barış Manço’nun da dediği gibi ‘’Üstü çam altı çim Esentepe’den başka yer görmedim’’ ifadesini tam olarak karşılayan bir yer. 500 yıllık tarihi çam ağaçlarımız var. Bunlardan 7 tanesini koruma altına aldırdık.  Turizme katkı için kent müzesi çalışmalarımız da devam ediyor. Kavacık düzü deidiğimiz alanda Esentepe’den sonra en güzel mesire yerlerinden biri olacak. Tarihi eserlerimizden kiliseli han var buranın da restorasyon projesini tamamladık onayını anıtlar genel kurulundan aldık.  140 yıllık tarihi çan saatinin restorasyonunu tamamladık. 500 yıllık tarihi hamamımız özel mülkiyette şu anda, sahipleriyle anlaştık ve projeyi onaylattıktan sonra restorasyon çalışmalarını devam ettireceğiz. Şehrin tam ortasında köhne kalmış bir yer olan Arasta bölgesi için kent meydanı projesi yapmak istedik. Halkımıza sunduk beğendiler, fakat son aşamada Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından proje durduruldu. Bir yıllık bir inceleme sonucunda bu bölge kentsel sit alanı olarak ilan edildi. Fakat 4 yıllık bir kaybımız oldu. Bölgemizi ilçe ticaretine, sosyal hayata açacağız. Bütün bu çalışmalarla ilçemizi turizm açısından daha canlı hale getireceğiz.’’ Şeklinde konuştu.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER