Baykal ser verdi sır vermedi

Dönemin CHP Genel başkanı olan ve şu an CHP Antalya milletvekili Deniz Baykal, CHP Milletvekili Mehmet Sevigen, CHP eski milletvekili Yılmaz Ateş ve CHP Milletvekili Metin Baydar, Beşiktaş Kulübünün efsane Başkanlarından Süleyman Seba’nın İstanbul’daki cenazesinin dönüşünde çay içme bahanesiyle CHP Bolu il binasında partililerle oldu. Burada basın mensuplarının, “ Başkanlığa tekrar aday olacak mısınız?” ısrarlı sorularına adeta ser verdi sır vermedi. Baykal, bu konuda CHP’lileri memnun edemedi.

 Baykal ser verdi sır vermedi

Haber: Kasım ŞAHİN

Beşiktaş Kulübünün unutulmaz efsane başkanlarından Süleyman Seba’nın İstanbul’daki cenazesine katıldıktan sonra CHP milletvekili Mehmet Sevigen’in son model Mercedes marka otomobiliyle Bolu’ya gelen ve daha parti binasında Bolulu CHP’lilerle birlikte olan Deniz Bayakal, kısa bir konuşma yaptıktan sonra basın mensuplarının ısrarlı sorularıyla muhatap oldu. Deniz Baykal adeta yeniden CHP Genel başkanlığına yeşil ışık yakarcasına: “Seçimlerde sonuçlar tabi ki üzüntü vericidir. Niye böyle olduğunu da araştırmalıyız. Aslında çoğu bizim kendi hatamızdır. Hiç tartışmaya gerek yok. Hata yapmamayı başarabilsek, iyi yönetilebilsek, inanıyorum ki bugünkü tablodan çok daha iyisini hak ettiğimiz gözükürdü. Özgüvenimiz kaybetmeyelim, kaybetmek için bir sebep yok” diye konuştu.

1973 yılından da örnek veren Baykal, “CHP bunların içinden geçti. CHP, parti içinde çekişmeleri, mücadeleleri yaşadığı ortamda Türkiye’nin birinci siyasi partisi olarak çıktı. Tartışmalardan korkmayın. Biz o tartışmaları yaptık; ama bir baktık Türkiye’nin birinci siyasi partisi CHP idi 1973’de. Genel Başkan değişti. Yığınla milletvekili ayrıldı. Bölünme parçalanma oldu. Ama yine birinci oldu; çünkü siyasi bir projesi vardı. Tartışma olmaması daha kötüdür. Ortada iyi olmayan bir gidiş var, kimse de kılını kıpırdatıp bir şey söylemiyorsa işte o gidiş daha kötüdür.  Ben partimde yeterince bu mücadeleyi taşıyacak götürecek genç dinamik arkadaşlarımın bulunduğuna inanıyorum. Herkese görev vardır tabi ki. Belli bir deneyim kazandılar diye eski başkanlarımızı, belediye başkanlarımızı yok sayacak halimiz yok. Onların da partiye katacak çok şey var, genç arkadaşlarımızın da katacak çok şeyleri yok. Herkesin birlikte kotaracağı bir iş. CHP bunu başarır. Parti, kimseye teslim olmak durumunda değil. Hiçbir isim, bir mucize isim değildir. Önemli olan CHP’lilik ruhu ayağa kalksın” dedi.

Desteğiniz İnce’ye mi, sorusuna verdiği yanıt: Bu sözler Sayın İnce’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmadan çıktı. Sayın İnce, edebi bir söylem içinde bir şeyler ifade etti. Dedi ki; ‘Ben yalnız bir adam değilim, benim yanımda Atatürk var, Ecevit var, Gezi Parkı var’ dedi. Ve orada “Partinin kuruluşunu sağlayan Deniz Baykal var’ dedi. Böyle benim bu konudaki düşüncemi dile getirmekten çok, kendisinin konumunu tarif etti. Yani hangi siyaset çizgisi içerisinde yer tuttuğunu ifade etmek için bunu söyledi. Ama tabi buradan ‘Baykal beni destekliyor’ anlamını çıkarmak doğru değil. Benim değer verdiğim bir insan, elbette demokratik hakkını kullanıyor. Mücadele açıyor, bunu saygıyla karşılamak lazım.

Parti tabanımızda değer ve önem verilen bir insan. Böyle bir anlayışa giriyor olması çok doğal. Bana yönelik söylemlerine teşekkür ederim. Ama yarın başka arkadaşlar da çıkabilir ve ‘Biz daha iyisini yaparız’ derler. Onlara da saygı duyarız. Önemli olan CHP’nin siyasi tartışma arayışını, siyasi söylem geliştirme yarışmasını, demokratik siyasi rekabetini işletiyor olması. Buna ihtiyaç var. Çok önemli olaylar yaşıyoruz, bu olaylarla ilgili kararlar alıyoruz. Ama en önemlisi bunların demokratik tartışma içinden geçmesine ihtiyaç var. Bu arayışlar katkı yapacaktır.

CHP Merkez Yönetim Kurulu kurulla ilgili yarın (bugün) bir karar alacak. Bu kararı alırken partide tartışma zemininin şekillenmesi için gerekli imkanı, zamanı tanıma anlayışını sergileyeceklerdir. Bir oldu bittiye getirme çabası içinde olmayacaklardır. Bizim partimizin anlayışı budur. Daha önce Ekim ayının sonu diye bir söylem vardı. Şimdi öne çekilebilir de çekilmeyebilir de.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2014, 10:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
s  haluk tok
s haluk tok - 6 yıl Önce

bu chp den bir halt olmaz gönül ister gercek sosyal demokrat hak hukuk bilen bir parti olsun hep beraber peşine gidelim ama nerde adamlar kavgadan hırgürden usanmadı millet usandı onlar usanmıyor yazık yazık

sami sarı
sami sarı - 6 yıl Önce

evet yalnızca si̇zi̇n hataniz, siz ve sizin adamlarınız çalışmadınız,çalışanlarada engel olmaya çalışıldı ,tanju bey mehtap hanım ve ilçe başkanı nerede,il başkanı yanınızda alnı ak başı dik,çalışmadı diye iftira atıldı,artık bırakın gidin bu partiyi bu yaşta bu hırs nedir gençlere yol açın,partiyi nerelere getirdiniz,iktidar olmaktan korktunuz,hep kavga hep döğüş yeter artık burası atatürkün partisi.biz şu an kemal beyden memnunuz.sır verdi ince ince muharrem ince dedi

SIRADAKİ HABER