Bayraktar; “Katiller cezasını bulacak!”

Gezi Olayları sırasında ekmek almaya giderken başından gaz kapsülüyle vurulan Berkin Elvan’ın ölüm yıldönümü dolayısıyla CHP Bolu Gençlik Kolları Başkanı Eda Bayraktar bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

 Bayraktar; “Katiller cezasını bulacak!”

HABER: FARUK ÇİDEM

Bayraktar açıklamasında şunları söyledi; “Berkin Elvan 2013 Haziran'da vurulduğunda 14 yaşında bir çocuktu. Gezi olayları sırasında başına gaz kapsülü isabet etti ve aylarca yaşam mücadelesi verdi. Ölüme direnmekten yorulduğunda 15 yaşında, 16 kilo ağırlığındaydı. Bir babanın babalar gününde yaşayabileceği en ağır şey tırnağına zarar gelecek diye korktuğu çocuğunun vurulduğunu öğrenmesidir herhalde. Tahayyül etmek imkansız. Bu arada malum adam utanmadan, sıkılmadan "polise emri ben verdim" dedi. Sonra bir kesim "sokakta ne işi vardı?" diye sordu. Ekmek almaya çıkmış. "Sapanla fotoğrafı var, çocuk zaten terörist" dediler. 10’lu yaşlarında olan bir çocuğun sokakta sapanla, taşla, toprakla oynamasından daha doğal bir şey yoktu. Hangimiz oynamadık? Aslında 15 yaşında bir çocuk polis kurşunuyla vurulduktan sonra hiç birimiz "o ekmek almaya gidiyordu" diye savunma yapmak zorunda değildik. 15 yaşında bir çocuk başından vurulmuştu ve bunun emrini dönemin başbakanı vermişti. Elbette "Berkin'i vurun!" demedi. Yani kim olursa vurulacaktı, öyle oldu. Ethem vuruldu, Ali dövüldü mesela...”

 

ORTAK NOKTALARI SOKAKTA OLMAKTI

 

Berkin de sokaktaydı, amacı ne ve kaç yaşında olursa olsun. Gün saydık Berkin uyanacak diye. Vicdanımız her zaman rahat olacak ki biz "Berkin'e de iyi dersler" gafı yapacak kadar halktan bihaber olmadık. Bunu yapan maliye bakanıydı, sırça köşklerde otururken toplumdaki tahribattan haberi olmayan bir bakan. Herkesten biraz merhametli olmasını istiyorum. Evladını kaybetmiş bir anneyi binlerce insana yuhalatan bir adam, toplum vicdanında daha ne kadar büyük bir yara açabilirdi? Halkı daha ne kadar ayrıştırabilir, nasıl kutuplaştırabilirdi? Her geçen gün polise olağanüstü yetkiler veriliyor. Türkiye kolluk kuvvetlerini böylesine yetkilerle donatmak için uygun bir ülke değil. Bunu yapabilmek için öncelikle a'dan z'ye donattığınız, kontrol edebildiğiniz güvenilir bir kadro yetiştirmeniz gerekir. Gerek eğitim, gerek psikolojik destek, gerekse cezai yaptırımlarla yetki verdiğiniz bu insanlara karşı bir kontrol mekanizması oluşturmanız gerekir. Bunların hangisi yapıldı? Bir gecede verdiğiniz bu 'emirler' insanların hayatına mal oldu. Siz hiç rahatsız olmadınız. Berkin'in vurulma anı delil olarak sunuldu. Olay açık, görevli polislerin kimlikleri açık. Ancak Berkin'i vuran polisin ismi savcılığa gitmiyor. Böylece bütün emniyet teşkilatı da zan altında bırakılıyor. Sağlıklı bir teşkilatta bu polislerin adalete teslim edilmesi gerekmez mi? Böylece tüm teşkilatın toplum gözündeki güvenilirliği pekişmez mi? 16 kiloluk bir tabutu taşımak kolaydır. Ancak Berkin'e söz olsun, gün gelecek emri veren adam o 16 kilonun altında tonlar taşıyormuş gibi ezilecek!

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2015, 18:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
yılmaz..
yılmaz.. - 6 yıl Önce

dershaneden dönen 17 yaşındaki bindiği iett otobüsüne yapılan molotoflu saldırıda yüzü elleri kolları yanan daha sonrada hastanede ölen serap eser hakkında hiç konuştunuz mu,anma günü düzenlediniz mi katilleri cezasını bulacak dediniz mi,geçin bunları,ölüler üzerinden siyaset yapmak size bir şey kazandırmaz ..

SIRADAKİ HABER

banner128