Bayraktar’dan örnek bir istek

CHP Bolu Gençlik Kolları Başkanı Eda Bayraktar, önceki gün ilimizde yaşanan ve yaklaşık 300 öğrencinin holigan gibi davranıp olay çıkartmasına örnek bir istekte bulunarak, “O 300 öğrenci ikişer kitap alıp özür kütüphanesi kurulabilir” dedi.

Bayraktar’dan örnek bir istek
Haber Merkezi

Bayraktar, açıklamasını ve güzel taleplerini şöyle sıraladı;

Dün ulusal basının da ilgisini çeken ve Bolu'yu çok üzen bir olay yaşandı. İzzet Baysal Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ile Mimar İzzet Baysal Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri arasında kavga çıktı ve yaklaşık 300 liseli diğer okulu basmak üzere toplanıp cadde boyunca tekbir sesleri eşliğinde yürüdü. Araya polis girince liseliler geri dönmek zorunda kaldı. Eğer polis geç kalsa ve öğrenciler o okulu bassaydı ne olurdu çok iyi düşünmek lazım. Okul basılmadı, büyük bir olay çıkmadan öğrenciler geri çevrildi. Fakat bundan sonrası da hem idareciler, hem aileler için dikkatle izlenmesi gereken bir süreç. Şimdi fotoğraflarda yüzü ayan beyan belli olan birkaç çocuk günah keçisi olarak cezalandırılacak, aileleri tarafından şiddetli bir tepkiyle dışlanacak, öğretmenlerinin gözünden düştüklerini azar dolu cümlelerle fark edecekler. Fotoğraflarda yüzleri belli olmayan diğer çocuklarsa "orada yoktum" diye hem ailelerine, hem okul yöneticilerine yalan söyleyecekler.

Öğrencilere disiplin cezası vermek elbette okul yöneticilerinin disiplini sağlaması açısından önemli, ancak sorulması ve mutlaka cevaplanması gereken ciddi sorular var: 300 çocuk bir anda nasıl örgütlenir? Onları hangi kudret böyle şevkle bir araya getirir? Neden tekbirle yürürler? O 300 çocuk dışlanmaz da yeniden bir araya getirilirse kavga dövüş haricinde neler yapabilir? Bence 300 kişi olup bir şehri birbirine katabiliyorsa bu çocuklar, daha büyük işler de yapabilir. Her şeyden önce bir özür borçları var. Özür dilemek için onlarca güzel iş yapabilir bu çabuk galeyana gelen çocuklar. Meslek liseli olduklarından her birinin bir zanaati var, kardeşleri için küçük hediyeler tasarlayıp kavga için doldurdukları caddeyi bu hediyeleri dağıtmak için doldurabilirler. Yaşattıkları korku ve üzüntünün bedelini ikişer kitap alıp 600 kitaplık bir 'özür kütüphanesi' oluşturarak ödeyebilirler. Birer ekmek alıp 300 evin kapısını çalabilirler. Kullanmadıkları kıyafetleri bir çantaya koyup getirerek 300 çantalık bir yığın yaratabilir, Soma'daki kardeşlerine gönderebilirler.

300 beynin yarattığı olağanüstü bir projeyle okullarını onure edebilirler. Okul bahçesini rengarenk boyayabilirler. Bolu'daki bütün okulların duvarlarına "Yurtta sulh, cihanda sulh." yazabilirler. Yeter ki istesinler. Yeter ki biz onlara tekbirle yürüyerek kavgaya gitmekten daha büyük güçleri olduğunu anlatabilelim. Yeter ki onların bu gücünü doğru yerlerde kullanabileceklerini gösterelim. Yeter ki bir futbol karşılaşmasından sonra bir anda 300 kişi olabilen bu çocukların okullarına ve birbirlerine olan bağlılığından şüphe etmeyelim. Her biri bizler için çok önemli ve kıymet verilesi çocuklar. Yeter ki onların Bolu'dan doğru biçimde özür dilemelerine olanak sağlayalım. 

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2014, 12:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
serkan
serkan - 6 yıl Önce

o 300 öğrenci okul maçında arkadaşlarını desteklemekten dönüyorlardı örgütlenme falan yok .komik olmayın. kimse onlara kızmadı çünkü basının yansıttığı gibi kötü bir şey yapmadılar. ayrıca bu yaratıcı fikirlerinizi eğitimciler nasıl düşünememiş çok ayıp etmişler. buralarda yazıp heba etmeyin kendinizi.

serkan
serkan - 6 yıl Önce

siz de tarafsınız ya helal olsun. gerçekleri yazdık yayınlamıyorsunuz. insanları yanlış bilgilendirmek gazeteciliğinize uyuyorsa zaten diyecek bir şey kalmamıştır. uydurun uydurun yazın.

SIRADAKİ HABER

banner128