Bayram; “Yeni 12 metrelik araçlara ihtiyacımız yok”

Özel Halk Otobüsleri Yönetim Kurulu, basın mensupları ile düzenledikleri kahvaltıyla bir araya geldi. Özel Halk Otobüsleri Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Karaköy Kooperatif’i üyesi Adem Bayram, özel halk otobüslerinde vatandaşların ve şoförlerin yaşadığı sıkıntılar hakkında, Özel Halk Otobüsleriyle ilgili yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Ayrıca Bayram, Bolu Belediyesinin Nisan ayında Özel Halk Otobüsleri filosuna 10 adet daha 12 metrelik araç almak için yapacağı ihaleye tepki gösterdi. Bayram; “ Filomuzun kesinlikle 12 metrelik araçlara ihtiyacı yoktur” dedi.

Bayram; “Yeni 12 metrelik araçlara ihtiyacımız yok”

Haber: Semih BAYKAL

Yönetim Kurulu Başkanı Adem Bayram düzenledikleri kahvaltı da yaptığı basın açıklamasında ilk olarak Özel Halk Otobüsleriyle ilgili yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Bayram; “ 01.01.2015 yılında Bolu da bulunan 5 kooperatif ve ihaleyi alan bir firma tarafından Belediye tarafından 103 araçlık bir filo oluşturuldu. Bu filo her firma ve kooperatiflerin özerkliklerinde yönetildiği bir süreç geçirdik.

Yaklaşık 1 yıllık süreçte gördük ki kendi özerklikleri ile yönetilen araçlar başarıya ulaşamamış

ve istenilen kalite sağlanamamıştır. Bu sebeplerden dolayı hep olmasını savunduğumuz ve kaliteyi artıracağımızı kesin düşündüğümüz tek yönetim oluşumunu tüm firmalar la görüşerek 01.03.2016

tarihinden itibaren hayata geçirme kararı aldık. Mart ayından itibaren gerek çalışmalar yapılarak 103 araç tek noktadan yönetilmeye başlandı. Bu yönetim ; şehrin merkezi bir bölgesinde yönetim ve denetim bürosu oluşturdu. Acil olarak şikayetleri 7/24 alabileceği bir çağ merkezi kurdu. 103 aracımız onlıne-oflıne olmak üzere 4 kamera ile izlenecek pozisyona getirildi. Yine bu 103 araca tüm ayrıntıların gözükebileceği araç takip sistemi oluşturuldu, yönetimimiz göreve gelir gelmez özellikle Üniversite hattında yaşanılan iletişim sıkıntısını yüksek bir maliyet oranıyla çözerek (150.000 TL.) 103 araca dijital telsiz ağını kurduk, 200 yakın şoförümüzü 10 'ar kişilik gruplar halinde eğitim seminerine tabi tuttuk. Oluşturulan yönetim bürosunda şikayetlere bakılmaksızın 4 personelle 2 vardiya olmak üzere kamera izleme ve denetleme birimi oluşturduk. Bu sayede araçların içinde şikayet gelmeksizin müdahale şansı bulduk. Bolu halkına daha iyi bir hizmet verebilmek amaçlı en çok şikayet alınan bölgeleri bunların başında Abant izzet Baysal Tıp Fakültesi olmak üzere Asmalı durak, Yüksekokul gibi noktaları ana durak haline getirdik. Kentin tüm yoğun bölgeleri Belediyemizin desteğiyle ile çağrı merkezimizden sabah 06:00, gece 24:00 kadar kamera sistemi ile izlenir hale getirdik. Bu bir aylık dönemde çok yol aldık. Yalnız elimizde sihirli bir değnek olmadığı aşikardır. Günde 10.000'i ücretsiz yolcu olmak üzere toplam 60.000 yolcuyu güvenli ve hızlı bir şekilde ulaşımını sağlamaktayız. Az önce belirttiğimiz bilgiler ışığında kentin bütün yolcu yoğunluğunu taşıdığımızın sorumluluğunun farkındayız”  dedi.

“EN ÇOK ARAÇLARIN HADDİNDEN FAZLA YOLCU TAŞIDIĞI YÖNÜNDEKİ ŞİKAYETLERLE KARŞILAŞIYORUZ”

Açıklamasının devamında Bayram, Özel Halk Otobüslerinde yaşanan sıkıntılara değinerek şunları açıkladı; “ 1-   Araçların haddinden fazla yolcu aldığı; bu konu ne Bolu Belediyesini ne biz işleticileri kapsayan bir konu değildir. Hatta ve hatta Emniyet Müdürlüğünün bile elinde değildir. Araçların istihap haddi Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından oturan ve ayakta yolcu olmak üzere belirlenir .Araç ruhsatlan çıkmadan önce onlıne olarak Trafik Şubeye düşer buradaki ruhsat bilgileri otomatik olarak yazılır. Konuyu bu şekilde ele alırsak araçlarımızda taşınması gereken oturan ve ayakta yolcu sayısı bellidir. Buda tüm araçların görünür bölgelerinde asılıdır. 2-   Araçların saatinde gelmediği ; Yönetimimizden önce bu tür olumsuzluklar yaşanmış, yalnız son 1 aylık dönemde hiçbir vatandaşımız saat mağduru edilmemiş ,tarafımıza da gelen böyle bir şikayet yoktur. 3-   Abant îzzet Baysal Üniversitesi ile ilgili gelen şikayetler; Üniversitemiz bünyesinde yaklaşık 37 bin öğrenci eğitim görmektedir. Bunların 25 bininin ulaşımı tarafımızca sağlanmaktadır. Takdir edersiniz ki ders başlangıçları her fakültenin aynıdır. Ve yine kentimizin yapısından kaynaklanan ancak bu 25 bin öğrenciyi üç noktadan araçlarımıza alarak taşımacılık yapmaktayız. Ve hiçbir ilde olmayan tek sıra alışkanlığı da yine kentimizin üniversite öğrencisinde mevcuttur. Yoğun saatlerde 60 araçlık filomuzla hizmet verdiğimiz A.İ.B.Ü. de bir dakikada 1 araç şeklinde taşımacılık yapılmaktadır. Buna rağmen iniş    , binişlerde ki ve kart okutma zaman kayıpları ister istemez bir araçlıkta olsa yoğunluğa sebep olmaktadır. Taşımacılıkta doğal olarak yolcular araçları bekler yalnız kentimizde üniversite öğrencimiz için ana duraklarda araçların kapılarını açarak biz öğrencileri bekliyoruz. 4-    Durak yetersizliği; Asmalı durak olarak adlandırılan bölgeyi hepiniz bilirsiniz. Bu bölgeye özellikle sabah saatlerinde filomuzda o saate hazır onlarca araç olmasına rağmen sadece iki araç yanaşabilmekte, ikişer ikişer yolcu alabilmekteyiz. Daha yoğun bir şekilde durağa giriş yaptığımız zaman diğer araçların ulaşımını engellediğimiz için tepkiler almaktayız ve yine aynı sıkıntıyı Tıp Fakültesi Hastanesi önündeki duraklarda da yaşamaktayız. D-100 bölgesinde ki bütün yerleşkelerin taşımacılığını da biz yapmaktayız. Bu bölgelerde de durak sıkıntılarımız sığınma ceplerimiz sağlıklı ve net değildir” diye açıkladı.

 “ŞOFÖRLERİMİZ SAĞLIK TARAMASINDAN GEÇECEK, BİRÇOK KONUDA EĞİTİM ALACAK”

Bayram ayrıca açıklamasında şoförlerin her yıl sağlık kontrolünden geçeceğini ve birçok konu da eğitim alacaklarını ifade ederek şunları söyledi; “ Şoförlerimizin diksiyonu ve üslup; Şoförlerimizi işe alırken yasa gereği tüm evraklarının tam olması sağlık raporu, SRC belgesi, Psikoteknik belgesi gibi olması zorunlu tüm belgeleri istenmektedir. 2015 yılı içinde Belediyemiz ve şoförler ve otomobilciler odası ile ortaklaşa olarak dört sefer eğitim semineri düzenlenmiş olup yönetimizle birlikte Belediyemiz destekli öfke kontrolü ve stres eğitimi, diksiyon, güzel konuşma eğitimleri 10 'ar kişilik gruplar halinde verilmiştir.  Yine ileriki günlerde A.İ.B.Ü. Hemşirelik bölümü ile yapmış olduğumuz protokol gereği tüm şoförlerimiz her yıl olduğu gibi sağlık taramasından geçecek, birçok konuda eğitim alacak” diye söyledi.

“YOLCULARIMIZIN ŞİKAYETLERİ ÜZERİNE ŞOFÖRLERİMİZ SİGARAYI BIRAKACAK”

Bayram, şoförlerin sigarayı bırakacağını açıklayarak şunları ifade etti; "Araç içinde sigara içmek yasak.  Ama bazı şoför arkadaşlar sabah evinden çıktıktan sonra yolcu almadan önce aracında sigara içiyor ve haliyle aracın içerisinde kötü bir koku oluşuyor. Diğer taraftan yoğun çalıştıkları için de sigara kullanan arkadaşların sigara içmeye de fazla zamanı olmuyor. Sigaranın yarattığı kötü koku nedeniyle şoförlerimiz halktan kötü tepkiler aldı. Daha sonra bundan kendileri de rahatsız oldu. Yoğun zamanlarda araçlar kalabalık oluyor. Haliyle şoförle temas oluyor. Şoförün de sigara kokuyor olması hoş olmuyor. Şoförlerimiz de bu durumdan rahatsız oldu ve 'Biz sigarayı bırakmak istiyoruz' diyerek yardımcı olmamızı istediler. Bunun için Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile imzaladığımız protokole şoförlerimize sigara bırakma konusunu da eğitim verilmesi yönünde de bir madde ekledik. Protokol gereği şoförlerimiz her yıl sağlık kontrolünden geçiyor. Şimdi sigarayı bırakmak için de destek alacaklar. Şoförlerimize ayrıca öfke kontrolü, stres ve diksiyon eğitimleri de veriliyor. Amacımız Bolu halkına daha iyi hizmet verebilmek" diye ifade etti.

“12 METRELİK ARAÇLARA İHTİYACIMIZ YOK”

Son olarak Bolu Belediyesinin Nisan ayında 10 adet daha araç almak için çıkacağı ihaleye tepki gösteren Bayram; “ Belediyemiz tarafından yönetimimizden önce yapılan hatalar ve olumsuzlar sonucun hepinizin bildiği üzere Nisan ayında yapılması planlanan 10 araçlık ihale gündeme gelmiştir. Bahsettiğimiz konular üzerine filomuzun kesinlikle 12 metrelik araçlara ihtiyacı yoktur. Bu raçlar filomuza dahil olsa bile az önce bahsettiğimiz durumlar yine yaşanılacak 103 araçlık filo bozulacak, sorun çözümüne gitmeyecek, 103 aracın 15 aylık dönemde ettiği zarar ikiye katlanacaktır. Otomatikman hedeflerden sapma olacak, para kazanamayan işletici toplu taşıma kalitesini düşürecektir” diye tepki gösterdi. 

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2016, 18:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
YOLCU
YOLCU - 5 yıl Önce

ayip kardeşi̇m ayip yaziklar olsun si̇ze ve müslümanliğiniza.ortaya tek ki̇şi̇ di̇ki̇ldi̇ği̇nde aradan nasil geçi̇ldi̇ği̇ni̇ sen bi̇li̇yomusun.hi̇ç o servi̇s dolu i̇ken ai̇leni̇ veya kizini bi̇ndi̇rdi̇nmi̇.büyük araba i̇le para kazanamiyomuşsun kazanamazsan alma beledi̇yeni̇n görevi̇ halkini rahat bi̇r şeki̇lde yolculuğunu sağlamak deği̇lmi̇..beledi̇ye başkanim bunlara i̇nanma.bunlar karini düşünüyo.

SIRADAKİ HABER

banner128