Bayramlar yeni doğuşların adıdır

Dün izzet baysal anıtı önünde bir araya gelen Emek ve Demokrasi platformu üyeleri Newroz bayramını kutladılar. Platform adına basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı ve KESK Dönem sözcüsü Erkan Korkmaz; “Günümüzden 4000 yıl önce Gutiler tarafından “yeni gün” anlamına gelen Zagmuk bayram kutlamaları daha sonra Hurri, Kassit, Mitani, Urartu ve Medler zamanında da sürdürülmüştür. Tarihsel köklerini işte bu kutlamalardan alan Newroz M.Ö. 612 tarihinde zalim Dehak’ın zulmüne balyozuyla son veren Demirci Kawa’nın önderliğinde başlayan isyanın simgesi olmuştur” dedi.

Bayramlar yeni doğuşların adıdır

HABER: FARUK ÇİDEM

 

Dün izzet baysal anıtı önünde bir araya gelen Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri 21 Mart Newroz’unu bir basın açıklamasıyla kutladılar. AKP’nin iç ve dış politikalarının da eleştirildiği basın açıklamasında “bugünün DEHAK’larına karşı Demirci KAWA’lar mücadelelerini sürdürecektir” denildi.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı ve KESK Dönem sözcüsü Erkan Korkmaz şunları söyledi; “Tarihteki yeri itibariyle zulme, baskı ve zorbalığa karşı başkaldırının, isyan ateşinin yakıldığı gün olan Newroz, halklar arasındaki barış ve kardeşlik duygularının gelişmesi ve güçlendirilmesi için bir fırsat olarak değerlendirilebilecek iken, her konuda olduğu gibi egemenlerce ayrımcılık ve halkları birbirine karşı kışkırtmak amacıyla kullanılmak istenmiştir. Bununla da kalınmamış devlet törenleriyle içi boşaltılmaya, mücadeleye ve özgürleşmeye çağrı anlamına gelen özü dejenere edilmeye çalışılmıştır.”

 

ALIŞMAYACAĞIZ, TESLİM OLMAYACAĞIZ, DİRENECEĞİZ

 

Bugünlerde Saray ve AKP’nin barış taleplerini “terör” faaliyeti olarak görmesinin aksine dünyanın her tarafında barış ve kardeşlik talepleri ayrılıkçı değil tam aksine en etkili birleşme, kardeşleşme aracıdır.

Ne yazık ki, gözlerini kan bürüyen, kulakları barış ve kardeşlik seslerine sağır, yürekleri kara, beyinleri örümcek ağı bağlamış savaş çığırtkanları bir kez daha halklarımıza Newroz’u yasaklıyorlar. Çünkü iktidarlarını ve geleceklerini acı ve gözyaşı üzerine inşa ediyorlar.

Son aylarda binlerce insanımızı yitirmemize, şehirler yerle bir olmasına, meydanlar kan gölüne dönmesine, binlerce insan tutuklanmasına rağmen Saray ve AKP “Alışın”, “Yola Devam” diyor!

İç Güvenlik Yasası ve Başbakanlık Genelgesi ile AKP’li olmayan kesimler hain ilan ediliyor, tüm demokratik eylem ve etkinlikler yasaklanıyor, kadına yönelik şiddet meşrulaştırılıyor, çocuk istismarlarına yandaş cemaat yurtlarındaki cinsel istismarlar ekleniyor, çalışma yaşamındaki saldırılara yenileri eklenerek iş güvencemiz de elimizden alınmak isteniyor, iş cinayetleri katlanarak devam ediyor…

Zulüm ve zorbalığın yürütücüsü günümüz DEHAKLARI her türlü baskı ve zoru kullanarak emek ve demokrasi güçlerini sindirmeye çalışıyorlar.

Tüm bu zulme karşı bir kez daha emekçiler ve ezilenler de Demirci KAWA ruhuyla mücadelelerini sürdürüyorlar. Alışmayacağız, teslim olmayacağız, direneceğiz diyorlar.

Halklarımız 2016 yılında Newroz’un binlerce yıldır harlanan mücadele ruhundan aldıkları güçle günümüz Dehaklarının saraylarını ve saltanatlarını yıkacak, barışın, özgürlüğün ve demokrasinin egemen olacağı demokratik bir Ortadoğu ve eşitlikçi, özgürlükçü bir geleceğin inşasını birlikte öreceklerdir.

Binlerce yıllık köklü tarihi ve kültürel değerleriyle Anadolu ve Mezopotamya topraklarında yaşayan bütün halklar için barış ve kardeşlik tutumunda ısrar edilmesi, bu ülke topraklarında yaşayan insanlara verilecek en büyük hediye olacaktır.

Eşit, özgür ve insanca yaşam mücadelesinin ilerleyebilmesi savaş çığlıkları ile değil, emekçiler arasındaki özgürlük, barış ve kardeşlik duygularının güçlenmesi ile mümkündür.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2016, 18:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128