Baysal Ailesine Vefa Zamanı

Erhan BEYKOZ yazdı...

Baysal Ailesine Vefa Zamanı

Bu köşeden Rahmetli İzzet Baysal, ailesi ve vakfını zaman aralıklarıyla dilim döndüğünce yazmaya çalışırım. Doğrusu şu ki, İzzet Babanın yaptıklarını bütün köşe yazarları birlikte yazsa, yinede az gelecek olmasıdır.

Devletin elinin ulaşmadığı, devletin yapması gereken yüzlerce eserin sahibi de, adı da İzzet Baysal’la bütünleşir.

Bu bütünlük içinde yaşarken heykeli dikilen, sokaklara, mahalleye, iş sahalarına adı verilen İzzet Babamıza borcumuzu ödeyemeyiz!

Yıllar öncesinde Saygıdeğer büyüğüm Kemal Alemdar’ın yerinde tespiti “İzzet Baysal Kenti, Bolu” hepsinin toplamıdır…

İzzet Babamızın adı, genellikle eserlerine verilir. Kendisi hazırlar, program belli olur, projeler çıkar ve yatırım kararı alındıktan sonra süresinden önce halkın hizmetine sunulur. Hatta bazı iş adamlarının imzalayıp geç kaldıkları protokollere bile müdahale edip kendi ceplerinden yaparlar.

Bildiğim kadarıyla isim konusunda takıntıları yoktur.

Bolululara ve ülkem insanlarına İzzet Baysal Vakfı gibi, yakınları da emanettir. Bu emanetleri “kutsal emanetler” olarak algılıyorum.

Emanetlerimiz Ahmet Baysal, Solmaz Baysal, Mebrure Bağışçıgil ve Esin Avunduk’tur. Hayırların efendisi olan ailemizi her yerde görmemiz mümkündür. Doğumdan ölüme İzzet Baysal ailesini teneffüs ederiz.

Bolulular, Bolu’da yaşanlar olarak hayırların efendisi olan aileye bizde bir adım atmalıyız. Yetmeyeceğini, mahcup olacaklarını bilmeme rağmen, beni bağışlamalarını rica ediyorum.

Karaçayır’da yapılan 3 bin kişilik kapalı spor salonuna Kutsal Emanetlerden Esin Avunduk hanımefendi adının yakışacağını düşünüyorum. Emanetimiz Saygıdeğer Esin Hanımefendiyi ömür boyu yaşatmamız yakışmaz mı? Bolulular olarak belki çorbada bir tek tuzumuz olabilir.

Hizmete girecek olan spor salonunda İzzet babamızın ailesinden, Büyük Devlet Adamı Atatürk’ün “sporcunun, zeki, çevik ve ahlaklı” veciz sözüyle yaşatmak güzellik olacaktır. Böylelikle bu güzel spor salonu güzelliğini tamamlayacaktır. Esin Hanımefendiye ilk görevimizle birlikte, diğer yeni gelişmelerde de diğer emanetlerimize adım atarak aile büyüklerimizle gerçek aile olabiliriz.

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2016, 14:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124