Baysal’dan Cengiz’e 10.yıl marşı dersi

İzzet Baysal Vakfı Başarı Ödülleri Töreni dün Solmaz - Ahmet Baysal Öğretmenevi’nde gerçekleştirildi. Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’in de katıldığı törende, Ahmet Baysal’ın 10.yıl üzerine yaptığı konuşma törene damgasını vurdu. Baysal adeta Cengiz’e 10.yıl marşı dersi verdi.

Baysal’dan Cengiz’e 10.yıl marşı dersi

HABER: FARUK ÇİDEM

Dün, Solmaz - Ahmet Baysal Öğretmenevi’nde gerçekleştirilen İzzet Baysal Vakfı Başarı Ödülleri Töreninde 38 liseden başarılı olan 58 öğrenciye takdir belgeleri verildi. Törene Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz ve çok sayıda davetli katıldı. Öğrencilere takdir belgelerinin yanı sıra hediye olarak Türk Bayrağı ve Nutuk verildi.

BELGESEL DUYGULANDIRDI

Törende ilk konuşmayı İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Mesut Kalaycıoğlu yaptı. Kalaycıoğlu’nun konuşmasının ardından izlenen İzzet Baysal Belgesel’inde Ahmet Baysal duygulu anlar yaşadı ve göz yaşlarını tutamadı.

“BİRİLERİ MEHTER MARŞI ÇALDIRIYOR…”

Konuşmasını yapmak için kürsüye çağırılan İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal 10.yıl marşı üzerine yaptığı konuşmayla, marşın yıl sonu törenlerinde çalınmasını yasaklayan Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’e adeta ders verdi.

Ahmet Baysal konuşmasında şunları söyledi; “Atatürk, o ön sezisiyle ülkenin başına gelebilecekleri öngörmüş gençliğe hitaben 'Ey Türk gençliğinin istikbalinin evladı işte bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır. Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur' demiştir. Ayrıca savaş sonrası perişan ve yoksul düşmüş herşeyini kaybetmiş bir ülkenin nasıl yoktan var oluşunun hikayesini de 1933 yılında halka hitaben 10'uncu yıl konuşmasında yapmıştır. Sadece birinci nutku bilinir bu ikinci nutku da çok mühim bir nutuktur. Milli şairlerimizden Faruk Nafiz Çamlıbel ve Behçet Kemal Çağlar'ın yazdıkları ve Cemal Reşit Rey tarafından bestelenen 10'uncu Yıl Marşı'yla ölümsüzleştirilmiştir. O günü mutlaka hatırlayanlar olacaktır. Genç cumhuriyetimizin ilk 10 yılda yapılanlarının inanılmaz atılım hamlesidir o konuşma. Marş olarak milletçe benimsenmiştir ki her vesileyle okulların ve milli bayramların yürüyüşlerinde ve her tören sonunda ellerde bayraklar topluca söylenir olmuş, milleti daha büyük bir şevkle daha fazla çalışmaya daha fazla üretmeye sevk etmiştir. Kimsenin şüphesi olmasın ki ülkenin bugünkü büyüklüğe gelişinde o 10 yıl hamlesinin payı büyüktür. Temennim o dur ki 2023 yılında idrak edeceğimiz cumhuriyetin 100'üncü yıl kutlamalarında da o günlerdeki gibi tüm millet ve toplumca benimsenerek birlik ve beraberlik içerisinde haykırabileceğimiz benzer bir marş düzenlenebilir ve böylece 2023 yılına Türkiye daha büyük hamlelerle girebilirsin" diye konuştu.

“DURMAK SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”

"Bize Türkiye Cumhuriyetini ve onun nimetlerini bağışlayan Ulu önder ve silah arkadaşlarına vefa borcumuzu hiç bir zaman unutmayalım. O yazdıklarıyla ve söyledikleriyle karanlığın değil aydınlığın yolunu göstermiş geriyi değil daima ileriyi muasır medeniyet yolunu hedef almıştır. 10'uncu Yıl Marşı'nda söylendiği gibi 'Türk'e durmak yaraşmaz Türk önde Türk ileri' demiştir. Durmak söz konusu bile değildir. 10'uncu Yıl Marşı yerine bazılarınca okullarda Osmanlı mehter çalınması isteniyor. Çelişkiye bakınız. Mehter marşımız üç adım atılır bir adım durulur. Oysa 10'uncu Yıl Marşı'nda hedefimiz Türk'e durmak yaraşmaz Türk önde Türk ileridir. Durmak söz konusu bile değildir"

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2016, 19:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bolulu
Bolulu - 4 yıl Önce

ahmet amcamız gereken dersi vermiş ancak anlayan varmı orası meçhul umarız boluyu yönetenler biraz kendine gelir

Baysala ithafen
Baysala ithafen - 4 yıl Önce

mehter takımının kendine has bir yürüyüş şekli vardır.
yürüyüşlere daima besmele ve sağ ayakla başlanır. yürüyüş yapılırken her üç adımda atışta sağa ve sola dönülerek yürünür. bu mehter takımının sağa ve sola rahi̇mallah - keri̇mallah manasına gelen selamlama yürüyüşüdür. yoksa bazı çevrelerin ifade ettiği gibi iki ileri bir geri şeklinde değildir.

CENGİZ ÖZYÜREK
CENGİZ ÖZYÜREK - 4 yıl Önce

ahmet beyi̇ yürekten kutluyorum. sayin demeyede di̇li̇m varmiyor müdürü de şi̇ddetle kiniyorum

SIRADAKİ HABER