Belediye 25 bin’lik fırın kuruyor

Bolu belediyesi 25 bin kapasiteli bir ekmek fırını kurmak için çalışmaları başlattı. Son teknoloji olacak olan fırın için İstanbul Ekmek Genel Müdürü ve ekibinden de yardım alınacak.

 Belediye 25 bin’lik fırın kuruyor

HABER: FARUK ÇİDEM

Bolu Belediye Meclisi 2. Oturumunda Belediye Ekmek Fırını Uygulamaları Yönetmeliği görüşüldü. Doğalgaz bulunan alanlarda fırınların mecburi olarak doğalgaza geçmesinin gerektiğini söyleyen belediye başkanı Alaaddin Yılmaz, bu fırınlara geçiş süresi olarak 6 aylık bir süre tanıdık dedi.

HAVA KİRLİLİĞİ ÖNLENMELİ

Alınan bu kararın sebebini açıklayan Alaaddin Yılmaz şunları söyledi; “Bolu çanak şeklinde bir il. Bu yüzden hava sirkülasyonu olmadığı için özellikle kış aylarında müthiş bir baskı olup hava kirliliği fazla oluyor. Bunu tamamen temizlemek istiyoruz. Bolu gibi cennet bir yerde böyle bir sıkıntı yaşamamalıyız. Fırınlarla ilgili aldığımız bu karar 2010 yılında. Şu an 2015 yılındayız ve bu kadar uzun süre beklemişiz.”

FIRIN KURUYORUZ

Perşembe günü İstanbul Ekmek Müdürü’nün şehrimize geleceğini söyleyen Başkan Alaaddin Yılmaz; “25 bin’lik son teknolojik bir fırın kuruyoruz. Bu fırını kurarken son etütleri yaparken de hata yapmamak için İstanbul Ekmek Genel Müdürü ve ekibi de gelecekler. Yani psikolojik olarak taş fırın ekmeği ayarında ve özelliklerinde daha iyisi de Türkiye’de üretilmiş durumda. Tabi Türkiye’de üretilen bu fırınların patentlerinin tamamı da Avrupa’dan alınanların değiştirilerek yapılanlar. Ama şu an Bolu’da tünel fırın olarak tek bir fırın var. İkinci biz olacağız ve son teknolojiyi kullanacağımız için onlardan çok daha iyi olacağız. Yeni bir inşaat yapmıyoruz mevcut olan fırının arkasında ki sundurmamız tünel fırın için yeterli” dedi.

FIRIN SAHİBİ OLACAĞIZ, ÇÜNKÜ...

Niçin bir fırın sahibi olduklarını da açıklayan Yılmaz şunları söyledi; “Biz fırınımızı meclis kararıyla Boluspor’a vermiştik. Biz hayır çarşısında kullanmak üzere günde 800-1000 ekmek alıyoruz. Biz onlara bize bin ekmek verin fırın da işletme de kar da sizin olsun dedik. Bundan önceki Boluspor yönetimine kadar bu şekilde devam etti. O yönetimle fırıncılar bir anlaşma yapmışlar. Demişler ki; ‘size şu kadar para verelim fırını çalıştırmanıza gerek yok, demode bir fırın burada ekmek olmaz. Biz size bin ekmek de verelim para da verelim.’ Ama geçenlerde geldiler ve bin ekmek ile Boluspor’a para veremeyiz dediler. Ben de size bunun hesabını sorarım dedim ve şu anda fırın kuruyorum. Çünkü belediye ile kimse oyun oynayamaz. İlk etapta 25 bin’lik olacak fırın Bolu’nun ekmek ihtiyacı olan 100 bin’e de hemen geçebilir.”

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2015, 18:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128