Belediye böyle aptalca bir işe girmez

Belediye ekim ayı birinci toplantısı ilginç açıklamalarla doluydu. Toplantıda Belediye Başkanı Özel halk otobüslerinin 83 tanesinin ihaleye çıkmasıyla ilgili konuda Karaköy kooperatif Başkanı'na kızarak şunları söyledi; " Hem mahkemeye vereceksin hem de benimle iş birliği yapacaksın. Belediye böyle aptalca bir işe girer mi" dedi. CHP meclis üyelerinin 3 önerge verdiği meclis, Gurup Başkan Vekili Mustafa Aksoy’a verilen söz ile başladı. Gündem dışı ve gündemde olan bazı konular hakkında konuşan Gurup Başkan Vekili Başkan Aksoy’un, sorularını yanıtlarken bazıları cevapsız kaldı.

 Belediye böyle aptalca bir işe girmez

Haber: Semih BAYKAL

 

Ekim ayı ilk toplantısında, Özel Halk otobüslerinde kullanılacak elektronik toplama sisteminin ve şehir içi ulaşım sisteminin bütünleştirilmesi amacıyla 83 tane araç için ihale görüşüldü. İhaleyle ilgili bilgi veren Başkan Yılmaz; " Yeni bir ulaşım şekline geçiyoruz. Ulaşım sistemlerini yeniden denetleyeceğimiz bir sisteme geçiyoruz. Biz kendi kooperatiflerimizle bu işi yürütmek istiyoruz. Bunu çok iyi anlatamadığımızdan şu veya bu sebepten bazı sıkıntılar yaşıyoruz. Onlarla taşıma işini yapmak zorunluluğumuzda yok. Netice de bunlar bizim insanimiz ve bu işi yapan insanlardır. Maalesef ona rağmen bu ulaşım sistemleri içerisinde Bolu'daki bu işi yapan insanlarımızı algılamakta zorlanıyorum. Şu an 20 tane ihale ettik. Bir tanesini Bolulular aldı. 19 tanesini Tekirdağlı bir adam aldı. İşin realite kısmına baktığımız Zaman Bolulular almıyor. Şimdi biz yine kendi firmalarımızın alması için gayret ediyoruz. Birileri bunlara akıl vermiş, mahkemeye gidin demiş! Mahkemeye gitse ne olacak ben ihale ettim, bu adam aldı sen mahkemeyi kazansan ne, öteki adam işe başlamış oldu. Bu arkadaşlarımız yanlış yönlendiriliyorlar. Bizler yapı olarak yanlış yönlendirmeye çok açık bir yapıdayız, çabuk kandırılıyoruz. Bugün Karaköy Başkanı diyor ki, efendim biz diyor mahkemeye verdik. Mahkemeden geri çekmek için avukatımızı aradık, avukatımız çekemeyiz, olmaz dedi, diyor. Avukat mı sizi yönetiyor siz mi avukata talimat veriyorsunuz? Yani sen beni mi kandırıyorsun, kendini mi kandırıyorsun. Biz zaten şu an ihaleyi yaptık. Şu anda biz 103 araçlık ihalemizi de yaptık. 20 tanesinin ihalesini bitirdik. 19 tanesini Tekirdağlı adam aldı, 1 tanesini Bolulular aldı. Geriye kalan 83 tanesi için de ihale yapıldı. Ama biz şu anda bunu durduruyoruz. Niye Bolulular alsın istiyoruz. Mesela bugün bana tamam dediler en son arkadaşlarıyla görüştüler. Tamamsa mahkemeden geri çekin. Mahkemeden çekmeyiz deyip, davayı hem mahkemeye vereceksin hem de benimle iş birliği yapacaksın. Belediye böyle aptalca bir işe girer mi? Bu arkadaşları tanıyanlar varsa söyleyin akıllarını başlarına alsınlar. Ben onlara bu ihaleyi vermek için sıkıntılara giriyorum. Ben onlara bu ihaleyi vermek için uğraşırken onlarda beni sabote etmek için tüm güçleriyle çalışıyorlar" diye açıkladı.

 

" 150 KIZ VE ERKEK YURTLARININ YAPIMI TAMAMLANIYOR"

 

Meclis gündemin de yer alan diğer önemli bir madde öğrenci yurtlarının görüşülmesi oldu. Bu konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Yılmaz; " Şu an yapılan yerler geçici. Niye, üniversitede öğrenci sayısı çoğalıyor. Bizim yaptığımız bu yurtlar 150 kız 150 erkek şeklinde olacak. Öğrenci konuk evleri ile ilgili eski cezaevinin olduğu yer Belediye'nin malıdır. Buraya 150 kişilik bir prefabrik iki katlı misafir hane yapılmıştır. Girişte 50 kişilik yerler daha var, oralarda yerleştirebiliriz duruma göre. Sayı 200 kişiye çıkabilecek, bir erkek yurdumuz şu anda hazır. Niye erkek yurdu çünkü kızlar orayı beğenmemişler ondan. Kızlarımıza iki yer gösterdim. İkinci yerimiz Tekel binasıdır. Bu yıl eğer çalışmamız doğru gider ve bu işte başarılı olursak. Belki gelecek sene gündeme başka yatırımlar gelecektir. En az 500 kişilik kız ve erkek öğrenci yurdu yapımıyla ilgili en modern şekilde Bolu'da planlamaya girebiliriz. Öğrenci evleriyle şu bilgiyi vereyim.

Terminal Alanına Emniyet ve Defterdarlık Gelecek

50 dönümlük eski terminal alanının 20 dönümü Adliyeye verdik ve eski cezaevinin olduğu 13 dönümlük yeri aldık. Cezaevinin olduğu yerdeki yapılan yurt geçicidir. Yakın zamanda görüşmelerimiz sonlandığı an, oraya defterdarlığı vereceğiz. Emniyet Müdürlüğünü de oraya vereceğiz. Emniyet Müdürlüğünün stadyum arkasında olan yerden bahsediyorum. Burayı da becayiş yapabiliriz ve terminal alanı böylelikle daha iyi amaçlı olacaktır" dedi.

 

" DÜNYA'NIN BÖYLE BİR KAHRAMANI OLSA ALLAH DİYE YUTTURURLAR "

CHP önergelerinden biri olan Köroğlu Festivali maliyeti hakkında açıklama yapan Başkan Yılmaz, Dünyanın Köroğlu gibi kahramanı olsa Allah diye bize yutturacaklarını söyledi. Daha sonra Yılmaz; " Köroğlu festivali için belediyeden çıkacak rakam 25-30 bin lira olacak. Hedefine ulaştı mı bu bir sistem. Sistem kendi içersinde yavaş yavaş hedefine ulaşacaktır. Şu an iyi yolda olduğumuzu söyleyebiliriz. Köroğlu şöyle bir kahraman, Batı bizi barbar olarak tanımlıyor. Dünya da bizim medeniyetimiz gibi düzgün, insan haklarına ve haysiyetine uyan bir medeniyet tarih olarak yaptığım araştırmalarda görmedim. Örnek vermek gerekirse Macaristan da 350 yıl hüküm sürmüşüz. Ne dillerini, dinlerini, örflerini ve adetlerini değiştirmemişiz, onları topraklarından sömürmemişiz, onlara hizmet götürmüşüz. Böyle bir medeniyetin tohumlarıyız. Kendimizle gurur duymamız lazım. Bizim dışımız da kendisini medeniyet olarak algılayan her ülke gittikleri yerleri sömürmüştür. Amerika'yı hariç tutun, çünkü Amerika Dünyayı sömürüyor.  Böyle bir medeniyete de kahraman lazım onlar da Robin Hood'u bulmuşlardır. Aslına bakarsak, Robin Hood Köroğlu'na çok benziyor. Ezilenin yanında olmuş ezene karşı dik durmuş, yiğit kahraman bir adam. Bunu da Dünya kahramanı haline getirmişler hepimiz Robin Hood'u biliyoruz. Ama Köroğlu'nu Fransız'a sorun bilmez. Bizim Robin Hood gibi bir kahramanımız var ama biz de sadece Robin Hood'luk yok, bir de insaniyetlik tarafı var. Bu insaniyetlikte Köroğlu'nun elinde sazı var, sözü var. Dünya da böyle bir kahraman yok. Böyle bir kahraman Bolu'da yaşamış, bu kahramana Boluluların sahip çıkması lazım. Niçin medeniyetleri, gelecekleri her şey için sahip çıkması lazım Dünya da böyle bir kahraman yok. Dünya'nın böyle bir kahramanı olsa Allah diye yuttururlar bize" diye ifade ettiği sırada CHP sıralarından “tövbe haşa” sesleri yükseldi..

 

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 17:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124