Belediye Doğru Yapmıyor!

Erhan Beykoz'un Kaleminden

 Belediye Doğru Yapmıyor!

Bu yazıyla birilerine zarf atmak, zeytin dalı uzatmak, köprü kurmak gibi bir niyetim olmadığının bilinmesini isterim. Benim derdim ki herkes gibi Bolu. Bir çivi, bir tuğla ya da bir nefes olsun isterim. Burada yaşıyor, üretiyor, tüketiyoruz. Yediğimiz ekmeğin, içtiğimiz suyun, aldığımız nefesin hakkını vermeliyiz. Yani “gök-kubbede bir hoş seda” derdimdir.

Elbette seçilmiş bir meclis üyesi olarak bunları buradan yazmak doğru değil! Ama yeni dönem yeni sistem yeni yöntem beni buna zorluyor.

 

Geçtiğimiz dönemden arta kalan güzelliklerin hiç birini yaşayamamanın sıkıntı bütün meclis üyelerinin üstünde. Oysa muhalefeti iktidarıyla biz bir geminin içindeyiz. Bu gemi su alırsa, bizlerinde suçu olduğunun bilincindeyim. Bolu bir tane ve neyi paylaşamadığımızı hala bilemiyorum!

 

Bolu ile ilgili yapılması gerekenleri, eksikleri, fazlaları ve sorunları yatıracağımız masanın yeri meclisimizdir. Oysa yeni dönemde, dilek temenniler yok, komisyonlarda CHP’ye 2 yerine bir üye ile temsil edilme hakkı verilerek, zor bir dönemece girildi. Yapılan işlevde, yasal olarak bir sıkıntı olmadığı ortadadır. Yasaların iktidarın isteğine bıraktığı seçimin bu şekliyle katkı sağlamayacağının bilinmesini isterim.

 

Belediyenin geçtiğimiz meclis döneminde bir günlük ara ile kabul edilen 5 yıllık stratejik planı Bolu kamuoyuna anlatması gerekir. Bolulu vatandaşlar verilen bilgilerle belediyenin, yapacaklarını, icraatlarını, projesini, zamanını ve kaynaklarını bilmeleri çağdaş yönetimin uygulaması olarak tarihe geçecektir.

 

Bir günlük incelediğimiz stratejik planda var olan bazı kalemler değişebilir. Örneğin, 45 araç kiralama yerine, çok küçük rakamlarla satılan araçlardan alınarak, kiralık araçlara verilen aylık para ile belediye araç sahibi olabilir! Bu araçları en fazla 5 yıl kullanıp, satılığa çıkararak, bakıma harcayacağı para yerine araç parkını yenilemelidir. Üstelik son günlerde belediyenin her biriminde kiralık araç fazlalığı da gözlerden kaçmıyor.

Bolu büyüyor, gelişiyor, nüfus artıyor. Buna hazırlıkların yapıldığı da ortada. Geçtiğimiz dönem meclis üyesi olan Sayın Özbostancı’nın dediği gibi, “Alt yapıyı bitirmeden üst yapıya geçmemeliyiz”

 

Yaklaşık son bir aydır Karayollarına ait olan Atatürk Bulvarındaki sıkıntıyı hepimiz çekiyoruz. Oysa belediye seçimlerden evvel buranın güzelleşmesi için ağaçlar dikmiş, kaldırımlar yapmış, ceplerle trafiğe yön vermişti. Seçimin hemen sonrası, kışın ayak seslerinde kapatılan yol ile Bolulu vatandaşları bezdirdi! Bu yol gerçekten yapılacaktı ise, belediyenin onca yatırımı neden yaptığına da anlam veremiyorum.

Sanayi ile ilgili sorun hemen çözüme ulaşmalı, anlaşmazlık halinde bile belediye alt yapıya başlamalıdır. Esnafın o alanda gördüğü çalışma sonrası, olaya duygularıyla değil, mantıklı yaklaşmaları sağlanmalıdır. Aksi halde 10 yıldan evvel o alana kepçe girmeyeceği de ortadadır.

Belediyemiz her alanda şeffaf olup, şeffaf yönetildiğini rakamlar ve yaptıklarıyla halkımıza belgelemelidir.                                         

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2014, 10:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
fatma eren
fatma eren - 6 yıl Önce

erhan bey,kalıca konutlar yolu sedaş karşısı al.yılmaz ın oğlunun kreşinin altına tayyip posterli karavanı tekrar koydular.lütfen haber soruluuğunuza devamediniz.

ESNAF
ESNAF - 6 yıl Önce

birakin alt yapiyi dükkanlarin tamaminida yapsa 250 bin tlye kimse alamaz kaldiki mevcut yerlerimizin akibeti belli olmadan sanayi dükkani konuşulmuyor belediye emlakçılıktan vaz geçsin

SIRADAKİ HABER