Belediye ekipleri Sanayi Sitesi esnafının tepkisine uğradı

Bolu Sanayi Sitesi’nde Bolu Belediye’sine bağlı Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri yaş ağaçları keserek esnafın tepkisini topladı.

Belediye ekipleri Sanayi Sitesi esnafının tepkisine uğradı


Haber: Ceylan Beykoz

Bolu Sanayi Sitesi’nde bulunan 11 numaralı büfenin alanında Park Bahçeler Müdürlüğü ekiplerinin sabah saat 9.00’da başlayan ağaç kesimine Sanayi Sitesi esnafı tepki gösterdi. Büfenin yan tarafındaki bahçede bulunan birçok ağacı budama adı altında kökünden kesen ekipler, bahçeye Sanayi Sitesi Başkanı Sami Güneş’in ihbarıyla geldiklerini belirtirken büfe sahibi Musa Sağlamer, belediye başkanına seslenerek “Burası belediyenin yeri olabilir ama zoruma gidiyor, bende 25 sene buraya hizmet verip bu bahçeye baktım. Budama yapılacaksa da adam gibi yapılsın. Rezaleti görüyorsunuz” dedi.

Musa Sağlamer, muhabirlerimize verdiği ifadede “Ben burayı 25 senedir çalıştırıyorum. Bu ağaçları yetiştirdim, izin almadan Belediye ekipleri geldi, kesti. Sanayi Sitesi’ndeki ağaçları Sami Güneş ve Erol Aslan bize hiç sormadan belediyeye kestirdiler, ama bize hiç izin belgesi göstermediler. Sami Güneş ve Erol Aslan Sanayi Sitesi başkan ve başkan yardımcısıdır. Alanda ben kiracıyım, büfeciyim. Ağaçları ben yetiştirdim, benden önce burası belediye çöplüğü gibiydi. Ben burayı güzelleştirdim bunlar da şimdi meyve ve ceviz ağaçlarını kestiler. Bahçe büfeye aitti, sabahtan beri burasıyla uğraşıyorum. Sabah 9’da geldiler, 11’e kadar kestiler. Biz izin vermeden tüm meyvelere zarar vererek kestiler.

Dediğim gibi 25 senedir emek sarf ettik. Sabah geldi belediye ekipleri, Başkan Sami Güneş kes izni verdi, belediye ekipleri de kesti. 25 senelik emeğimiz gitti, yazık. Böyle budama olmaz, budama ağacı keserek yapılır, kökünden kesilmez. Kaç senede yetişiyor bir meyve ağacı. Her vatandaş gelip burada meyve yerdi. Elma ağacını kesmişler, ceviz ağacını kesmişler, ayva ağacını kesmişler.

Kim yetkiliyse tamamına sesleniyorum! Ağaç katliamı bu, böyle şey olur mu? Ağacı ağaç gibi budarsın, çevre düzenlemesi böyle olmaz. Gelirsin düzgünce hizmet eder uyarı verirsin. Yetkililerin tamamı duysun. Ben bunları yetiştireceğim diye su parası veriyorum, her gün ilgileniyorum.

Tanju Özcan’a da söylüyorum, buraya gelip seçim zamanı ağaçlara güzel demişti. Neden kestiriyor şimdi? Yetişmiş ağacı neden kestiniz? Biz oy verip seçtik bu adamı, gelip bize sorması gerekiyordu. Burası belediyenin yeri olabilir ama zoruma gidiyor, bende 25 sene buraya hizmet verip bu bahçeye baktım. Budama yapılacaksa da adam gibi yapılsın. Rezaleti görüyorsunuz.

Akasya, ceviz, söğüt, ayva, elma, iğde, erik, vişne ağaçlarının tamamını kestiler. Kırılmasın, yarılmasın diye bağladığım ağaçları bile kestiler. Tüm Sanayi Bölgesi esnafı ve vatandaş buradan meyve yiyordu. Daha üzerinde yetişmemiş şeftaliler varken kestiler” sözlerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2022, 14:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER